Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF V RITMU DNEVA SOSEDOV (3225 bralcev)
Torek, 26. 5. 2009
tadejla



SEDMA
... študentske zahteve, izbrisani, vizumi, ...
OSMA
... Sarkozijevi posli, darfurski uporniki, dan sosedov, ...
DEVETA
... lirični zapleti, Ratzinger vs. Kitajska, kret(en)ske eskapade ...
DESETA
... plavajoče knjige, Šri Lanka, dajte nam sedež, ...


SEDMA

Popotresni val hrvaških študentskih protestov je pljusknil čez jebeno sredinsko črto Piranskega zaliva in se manifestiral v zahtevi po odstopu Rada Bohinca z mesta rektorja Univerze na Primorskem. Njegove glave seveda ne terja družbeno angažirana hrvaška mladež, temveč študentje omenjene univerze, ki rektorju očitajo neustrezno ravnanje glede domnevnih nepravilnosti na Fakulteti za management. Bohinc si bo za odgovor vzel petnajst dni, že sedaj pa je zahtevo označil kot neutemeljeno in preuranjeno.

Ministrstvo za notranje zadeve naj bi do konca meseca končalo z izdajanjem dopolnilnih odločb izbrisanim, ki imajo že urejen status v Sloveniji. Do nedelje je bilo izdanih 2200 takšnih odločb, preostali izbrisani pa bodo morali počakati na posebni zakon, ki predvideva individualno obravnavo in ne podeljuje državljanstev ali odškodnin. Skratka, kolektivna kršitev človekovih pravic in individualna poprava krivic, arbiter pa obakrat isti – država.

Evropska komisija je predstavila poročilo o pripravljenosti držav zahodnega Balkana na odpravo vizumov. Proces se je začel v prvi polovici lanskega leta, prva poročila pa so bila predstavljena novembra. Včeraj je komisija dobila prve pripombe članic, nato pa bo dokončno poročilo, predvidoma do konca meseca, predala državam kandidatkam. Čeprav se je komisar za pravosodje, svobodo in varnost Jacques Barott pohvalno izrazil o sodelovanju držav v regiji, pa bo končna odločitev predvsem politična. Če torej zanemarimo strah pred tujci, je po diplomatskih virih najbolje pripravljena Makedonija, sledili naj bi Srbija in Črna Gora, dno lestvice pa držita Albanija ter Bosna in Hercegovina.

Velik prijatelj Izraela, iranski predsednik Mahmud Ahmedinedžad, si bo v primeru ponovne zmage na junijskih volitvah prizadeval za neposredne pogovore z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Globalne zadeve bi lahko po njegovem mnenju prediskutirala na septembrskem zasedanju Združenih narodov, vendar brez omenjanja iranskega jedrskega programa.

OSMA

Francija bo v Združenih arabskih emiratih odprla svoje prvo vojaško oporišče v Perzijskem zalivu in se tako pridružila Združenim državam Amerike in Veliki Britaniji, ki tamkajšnje prebivalstvo že razveseljujeta s svojo vojaško prisotnostjo. Trakec bo prerezal nihče drug kot velik sin svoje domovine, predsednik Nicolas Sarkozy, ki kopičenje čeladarjev v regiji vidi kot prispevek k svetovnemu ravnotežju.

Analitiki pa nasprotno potezo razumejo predvsem kot prispevek k uravnoteženi delitvi bogatega kolača orožarskih in energetskih poslov. Francija je namreč največji dobavitelj orožja kolektivu emiratov, lansko leto pa je bil podpisan tudi dogovor o sodelovanju na področju jedrske energije.

Po napadu darfurskih upornikov na vojaško oporišče v bližini čadske meje je štetje trupel dalo naslednji rezultat: dvajset mrtvih sudanskih vojakov in triinštirideset enako negibnih upornikov iz vrst Gibanja za pravičnost in enakost. To je bil že njihov drugi napad na sudanska oporišča v zadnjem tednu, sedaj pa se bodo posvetili novi rundi mirovnih pogovorov, ki se v sredo začnejo v katarski Dohi.

Ob vse mogočih dnevih danes menda obeležujemo tudi evropski praznik sosedov, za oglaševanje pa skrbi Nova Slovenija. Po njihovih besedah je današnji cilj spodbujati in krepiti vezi med sosedi, prispevati k povezovanju in družbeni vključenosti v stanovanjskih soseskah ter izboljšati medsosedske odnose. Ker je Ljudmila Novak lani s pomočjo spisala celo posebno himno sosedov, bi se res spodobilo, da za en dan v kot odložite dobro nabrušeno sekirico.

DEVETA

Še preden je dejansko postala prva profesorica poezije na Oxfordu, je bila Ruth Padel zaradi obtožb o umazani kampanji prisiljena odstopiti. Njen protikandidat Derek Walcott, sicer favorit za izvolitev na položaj, se je iz tekme umaknil potem, ko se je pojavilo več kot sto anonimnih pisem, ki ga obtožujejo spolnega nadlegovanja. Gospa je odgovornost zanikala, vseeno pa zaenkrat ne bo prva ženska na mestu, ki je od leta 1708 namenjeno refleksiji klepanja stihov.

Papež Ratzinger je kitajske katolike pozval k spravi. Več kot deset miljonsko občestvo je namreč še vedno razdeljeno na uradno dovoljeno Patriotsko katoliško cerkev in pa Vatikanu lojalno underground skupnostjo. Peking je diplomatske stike z nebeško izpostavo prekinil leta 1951, v zadnjih letih pa potekajo pogajanja za ponovno vzpostavitev odnosov. Uspeha je zaenkrat bore malo, saj si izmenično sledijo obtožbe o preganjanju katolikov in o vpletanju v notranje zadeve suverene države.

Bo pa Vatikan lahko pozdravil izpustitev sedemnajstih britanskih nun iz ječe na otoku Kreta. Tamkajšnje tožilstvo je opustilo obtožbo o škandalu in zavajajočem predstavljanju z uniformo proti skupini angleških samcev, ki je najverjetneje na smrt pijana v nunskih cunjah paradirala po mestu Malia. Na sodišču se namreč ni prikazal nihče, ki bi pričal, da ga je omenjena maškerada vznemirila. In to kljub temu, da je bilo v igri tudi fino damsko perilo.

DESETA

Provincialne oblasti v južno-zahodnem Afganistanu so v reko zmetale na tisoče šiitskih knjig z iranskim pedigrejem. Povod za kulturno gesto naj bi bil spodkopavanje nacionalne integritete in mogoči etnični spopadi. Omenje knjige, ki sicer po ostali državi krožijo brez problemov, so bile zasežene pred šestimi meseci, uničenje pa naj bi potekalo po inštrukcijah ministrstva za kulturo. Le to o kakršnihkoli navodilih ne ve nič.

Šrilanški obrambni minister Gotabhaja Rajapaksa je zavrnil pobudo poraženih Tamilskih tigrov po mirovnem procesu, češ da se niso zmožni odpovedati terorizmu. Dodal je še, da obstaja dovolj demokratičnih tamilskih strank, ki lahko zastopajo manjšino. Zahodne države pa je pozval k onesposobitvi komunikacijskih omrežij upornikov in predaji njihovih voditeljev, ki naj bi skupino zalagali z orožjem.

V Ženevi pa bo Odbor Združenih narodov za človekove pravice kramljal o mogočih oblikah pomoči tisočim razseljenim civilistom. Po zobeh bo vlačil dve konkurenčni si resoluciji. Prva, predlagana s strani Švice, zahteva neomejen dostop humanitarnih agencij do pomoči potrebnih, druga pa, ki jo predlaga kar Šri Lanka sama, poziva k sodelovanju Združenih narodov z otoško vlado.

Slovenija bo v Bruslju predstavila kandidaturo za sedež nove energetske agencije s superbirokratskim imenom Agencija za koordinacijo energetskih regulatorjev. Poleg Ljubljane se za inštitucijo potegujeta tudi Bratislava in Bukarešta, naše prednosti pa naj bi bile naravne in ekonomske danosti ter schengensko in evrsko območje. Evropski svet je leta 2003 sprejel zavezo, da bodo vse nove agencije šle v nove države članice, še posebej tiste, ki nimajo nobene. Slovenija se poleg že omenjene zavzema tudi za sedež evropskega sistema satelitske navigacije Galileo.

BritOFF je upedenal Tadej.




Komentarji
komentiraj >>