Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zasebno varovani bojevniki 21. stoletja (4735 bralcev)
Sreda, 10. 6. 2009
tomazza



Slovenska profesionalna vojska povsem neprofesionalno pogreša vsaj 57 ročnih bomb, 8 raketometov Armbrust in še štiri protioklepne lanserje, kot se po vojaškem žargonu reče raketometu, RPG-22. Toda zaradi te kraje pred strelskim vodom ali vsaj pod pestmi vojaške policije ne bo končal niti en sam bojevnik 21. stoletja. Namesto domačih vojaških plačancev, potencialne topovske hrane za teroriste po vsem svetu, so namreč objekt stražili varnostniki zasebnih podjetij G7 in VTZ.
Slovenska profesionalna vojska povsem neprofesionalno pogreša vsaj 57 ročnih bomb, 8 raketometov Armbrust in še štiri protioklepne lanserje, kot se po vojaškem žargonu reče raketometu, RPG-22. Da je sicer povsem možno, da je tovrstne in na terorističnem črnem trgu orožja še kako zaželene robe, ki je izginila ob 19. maja ugotovljenemu vlomu in ropu skladišča ministrstva za obrambo na poligonu Polhova jama pri Pivki, še več, pa dopuščajo neurejene evidence tam skladiščenih bojnih artiklov, ki čakajo na uničenje. Toda ker naj bi se tam hranila predvsem neeksplodirana ubojna sredstva in orožje, ki je bilo v preteklosti iz operativne uporabe Slovenske vojske že izločeno, gre za objekt, ki ga upravlja Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Zato zaradi te kraje pred strelskim vodom ali vsaj pod pestmi vojaške policije ne bo končal niti en sam bojevnik 21. stoletja. Namesto domačih vojaških plačancev, potencialne topovske hrane za teroriste po vsem svetu, so namreč objekt stražili varnostniki zasebnih podjetij G7 in VTZ.


Ker očitno ne ravno uspešno, se nenazadnje celo obrambni ministrici Ljubici Jelušič, če že ne vsem davkoplačevalcem, ki plačujejo vsa ta bojna usposabljanja in misije v okviru intervencijskih sil severnoatlantskega zavezništva delujočih domačih bojevnikov, povsem upravičeno zastavlja vprašanje, kako sploh so varovana tovrstna skladišča ubojnih sredstev po vsej državi. Primer na zadnje oropanega v Polhovi jami pri Pivki sicer kaže, da ne ravno kaj prida učinkovito.

Varovanje raznoraznim mafijam in terorističnim klikam še kako zanimivega bojnega materiala v skladišču, kjer se bi naj sicer ta roba hranila zgolj med usposabljanjem pirotehnikov oziroma njenim uničevanjem, je bilo tako urejeno zgolj s pogodbama z zunanjima izvajalcema. In sicer s pogodbo o protivlomnem varovanju premoženja in pogodbo o obhodnem varovanju. Zgolj intervencijo na alarmni signal, povezavo na varnostno-nadzorni center ter pogodbeno očitno ne preveč pogosto dogovorjeno število obhodov je za naročnika, torej Upravo za zaščito in reševanje, ki deluje v okviru ministrstva za obrambo, zagotavljala varnostna služba G7. Protivlomni alarmni sistem, ki pa je tokrat očitno zatajil, pa je dobavilo, inštaliralo in vzdrževalo podjetje VTZ.

Na spletnih straneh podjetja VTZ, ki se bo na razkritja ropa res ne najbolj prepričljivo varovanega skladišča orožja na poligonu v Polhovi jami pri Pivki odzvalo šele jutri, ko se iz poti v tujini vrne direktor Aleksander Jeras, se sicer med drugim tudi najde, da med pomembnejše referenčne objekte, ki jih tehnično varujejo, sodijo tudi drugi objekti Ministrstva za obrambo in še objekti Ministrstva za zunanje zadeve, Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za pravosodje, Vlade, Telekoma, Nuklearne elektrarne Krško, kulturnega in kongresnega centra Cankarjev dom ter večje število bančnih enot.

Domače zasebne koncesionarje zagotavljanja varnosti tako na veliko najemajo tudi tekoči porabniki proračunskih sredstev. Toda med prvimi ukrepi, ki jih je bila po sili razmer primorana odrediti obrambna ministrica Ljubica Jelušič, preseneča dejstvo, da se je med prvimi grešnimi kozli znašlo zgolj podjetje G7 in ne tudi VTZ, katerega alarmna naprava se naj ne bi oglasila. Med drugimi lahko med grešne kozle uvrstimo tudi celotno verigo odgovornih oseb. Po odvzemu pooblastil je tako že stekel tudi postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi za skrbnika poligona. Že odstavljena in premeščena sta bila tudi oseba, odgovorna za izvajanje usposabljanja pirotehnikov in njegov nadrejeni. Brez pooblastil za upravljanje in koordiniranje sistema varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi je že ostal tudi svetovalec generalnega direktorja Uprave za zaščito in reševanje. Kot objektivno najbolj odgovoren pa je svoj odstop že ponudil tudi generalni direktor Bojan Žmavc.

Toda obrambna ministrica o odstopu generalnega direktorja še razmišlja. Menda cinca predvsem zaradi socialnega čuta, ni pa sicer popolnoma jasno ali lastnega ali stranke, katera jo je ustoličila. Sicer tako osebno prizadet kot odgovoren Bojan Žmavc je namreč tik pred izpolnitvijo pogojev za upokojitev. Ni pa povsem jasno, kakšen čut ali napotek je ministrico vodil pri odločitvi, da je zaradi ne-zaznanega vloma že odpovedala pogodbo zgolj z varnostno službo G7, ne pa tudi s podjetjem VTZ, čeprav je celo Inšpektorat za notranje zadeve v preiskavi varovanja objekta ministrstva za obrambo na poligonu Polhova jama pri Pivki ugotovil, da so zasebni plačanci podjetja G7 korektno izvajali vse v pogodbi določene naloge za naročnika in da je odpovedal prav tehnični del varovanja, saj se ob vlomu ni oglasil prav alarmni signal.

Tako ta ukrep obrambne ministrice Ljubice Jelušič vendarle nekoliko preseneča. Gotovo bi bilo bolj logično, da se, če že, postopki odpovedi pogodbe o varovanju tega s strani še naprej neznanih storilcev izropanega skladišča orožja, sprožijo zoper oba zasebna koncesionarja za zagotavljanja varnosti. Seveda pa se s tem še vedno ne dotaknemo bistvenega vprašanja. To je, kaj se je tako zelo spremenilo, da slovenski bojevniki za 21. stoletje niso več sposobni sami varovati in stražiti vsa ta začasna skladišča pa čeprav zgolj za uničenje predvidenega orožja. Kot davkoplačevalec tako v državno blagajno ne prispevate zgolj za samo orožje in opremo, s katero se povsod po kriznih žariščih sveta, ne pa tudi pred domačimi skladišči orožja šopirijo domači vojaški plačanci, pač pa tudi za njihovo varovanje. Toda tako to gre.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z zasebnega varovanja potrebnimi domačimi bojevniki za 21. stoletje v zobeh poskrbel Tomaž Z.

Na prodaj na črnem trgu je:







Komentarji
komentiraj >>