Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Jadrankin OFF! (3415 bralcev)
Torek, 7. 7. 2009
PolonaT



... Mugabe brez dlake na jeziku ...
... Obama namazan z vsemu žavbami ...
... Morales kaže figice ...
... O totalitarizmu še enkrat kdaj drugič ...

OFF NAPOVEDNIK

Morda je res nekaj časa trajalo, toda ne samo sodni, tudi cerkveni mlini meljejo počasi. A vendar sigurno. In tako je v svojem encikličnem pismu papež svetu razkril svoj pogled na svetovno krizo. Z njim, kot je povedal, naj bi na predvečer srečanja G8 opomnil svetovne voditelje, bančnike, poslovneže in navadne ljudi, kakšne so njihove moralne dolžnosti.
V pismu z naslovom Caritas in Veritate, ali po domače Ljubezen v resnici, ki je njegovo tretje pismo, odkar je postal papež in ki ga je pisal celi dve leti, je izpostavil, da sta človeška požrešnost in sebičnost v samem sržu razlogov za ekonomsko krizo. Dodal je še, da je sicer res, da se mora globalni finančni sistem reformirati, vendar pa se mora najprej vsak posameznik spremeniti in zavesti, da je opraviti kakšno osebno žrtev in pomagati ubogim ter tako prispevati k enakomerni porazdelitvi svetovnih virov.

Modre besede, ni kaj. Modre in lepe besede s strani glave institucije, ki sta ji požrešnost in sebičnost popolnoma neznani. Modre in lepe besede s strani človeka, ki se kopa v uboštvu zlata in cerkvenih prispevkov.

Berete OFF program Radia Študent, ki mu ni jasno, kako je kdaj lahko mislil, da je cerkev društvo hinavcev!

OFF PROGRAM

Stari grehi bodo s stolčka morda odnesli še enega v seriji vodilnih liberijskih politikov starega kova. Tokrat gre kar za samo liberijsko predsednico, Ellen Johnson-Sirleaf, za katero je Liberijska komisija za resnico v poročilu, ki so ga izdali medtem ko se je udeleževala vrha Afriške unije, svetovala, da se ji odvzame mesto predsednika države. Najbolj sporno po njihovem mnenju naj bi bilo njeno priznanje, da je pred dvajsetimi leti podprla državni udar Charlesa Taylorja, saj naj bi bil po njenem takratnem mnenju to edini način, kako ustaviti takratnega vojaškega vodjo Samuela Doa. Za podporo Taylorju se je v preteklosti komisiji tudi opravičila in dejala, da v svoji vesti napako dnevno obžaluje, izdano poročilo pa naj bi bilo zanjo hudo presenečenje. Poročilo lahko postane zakonodaja, če se parlament, v kateri ima večino opozicija, odloči, da jih prevzame.

Vsem v Afriki pa morda le ni treba paziti na dejanja in besede, in eden takih je gotovo zimbabvejski predsednik Robert Mugabe, ki je po srečanju z odposlancem Združenih držav Amerike Johnniem Carsonom, le tega označil za idiota. Povedal je, da iz pogovorov ni prišlo nič, saj »z idiotom take narave« preprosto ni mogoče govoriti in da je bil nanj izredno jezen, ker je očitno mislil, da mu lahko narekuje, kako naj naredi to ali ono. Dodal je še, da upa, da Carson, sicer afriški Američan, povrh vsega ni poslušal tudi navodil Obame, ker je po njegovem biti afriški Američan velika sramota. Brez dlake na jeziku.

Zaradi porekla ošteti predsednik Združenih držav Amerike Barack Obama pa mora v Moskvi še kako paziti, da debata ostane na kulturnem nivoju. Tako je ruskemu premierju Vladimirju Putinu, s katerim sta se srečala v njegovi rezidenci Novo Ogarevo, takoj povedal, da ceni njegovo izjemno delo, ki ga je slednji opravil najprej kot predsednik, nato pa še kot premier. Povedano zveni rahlo drugače od tistega v ponedeljek, ko je ob srečanju z ruskim predsednikom Dimitrijem Medvedjevom, Obama Putina označil za človeka, ki je z eno nogo še vedno v času hladne vojne. Sicer si tako Obama kot Putin - sodeč po danih govorih - želita boljših rusko-ameriških odnosov.

Prijazne besede pa niso dovolj za množico ujgurskih protestnikov v pokrajini Xinjiang na zahodu Kitajske, ki še vedno vztrajno protestirajo in zahtevajo izpustitev svojih bližnjih. Peking, ki je v želji po zajezitvi nasilja uvedel policijsko uro, za izgrede obtožuje Ujgure, ki živijo v tujini, njihova vodja Rebiya Kadeer pa zahteva mednarodno preiskavo ponedeljkovih dogodkov in je k posredovanju že pozvala Združene narode, Združene države Amerike in Evropsko unijo ter od njih zahtevala, da Kitajsko prisilijo v poravnavo ujgurske škode. Bela hiša je sicer že izrazila globoko zaskrbljenost in vse vpletene prosila, naj se vzdržujejo nasilnih dejanj, sicer pa je po njihovo še prezgodaj za kakšne konkretnejše besede ali dejanja.

Bolj odločen v podajanju mnenj je Varnostni svet Združenih narodov, ki je obsodil sobotno izstrelitev sedmih severnokorejskih raket dometa med 400 in 500 kilometri na japonsko ozemlje in jo označil za kršitev resolucij Varnostnega sveta ter za grožnjo, pretečo regionalni in mednarodni varnosti. Posebej zadovoljen z izjavo je bil japonski veleposlanik pri Združenih narodih, Jukjo Takasu, ki pa je razkril, da se še niso odločili, ali naj se Združeni narodi z režimom v Pjongjangu spoprimejo po diplomatski poti ali odločneje.

Z odločnostjo niti pri razbijanju kokainskih mrež niti pri slavljenju uspehov nima problemov bolivijski predsednik Evo Morales, pod vodstvom katerega je državi uspelo zasesti in zapleniti kokainski laboratorij, za katerega pravijo, da je največji v Boliviji do sedaj. Zgradbo, v kateri naj bi vsakodnevno nastajalo do 100 kilogramov belega praška, so odkrili na ruralnem območju Santa Cruza, aretirali pa so tudi pet kolumbijskih osumljencev, ki so po besedah državnih predstavnikov že prav »značilni« za take racije. »Figic« zaradi njihovega neuspeha Bolivijci niso pozabili pokazati tudi agentom Združenih držav Amerike, ki se borijo proti preprodaji drog.

Nova hrvaška premierka Jadranka Kosor je na sedežu vlade v Zagrebu ob primopredaji z dosedanjim hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem uradno prevzela premierske dolžnosti. Ob prevzemu oblasti nam je nekaj svojih občutkov zaupala Maja Jelinčič, predsednica Demokratske stranke žena:









Odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je z desetimi glasovi za in šestimi proti ponovno izglasoval preložitev razprave o Resoluciji parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu. O razlogih za preložitev smo se pogovarjali z Andrejem Magajno, predsednikom Krščanskih socialistov in članom odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje:









K povedanemu so se čutili dolžne nekaj dodati še Miran Potrč, Tito in Becker.









Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je podal izjavo, v kateri odločno nasprotuje predlogu ministra za finance Franca Križaniča, ki je napovedal davčne olajšave za otroke, ki bodo nadomeščene z večjimi davki za tiste, ki otrok nimajo. Spregovorili smo z Dušanom Semoličem, predsednikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.









Morda tudi zaradi sveže sile na čelu hrvaške vlade je uradni govorec Ministrstva za zunanje zadeve, Milan Balažic, v imenu Slovenije pozval Hrvaško, da se s hladno glavo vrne v pogajalski proces ob posredovanju Evropske komisije, ki bi privedel do umika spornih hrvaških dokumentov, sklenitve sporazuma o meji, umika slovenskih zadržkov, nadaljevanja pristopnih pogajanj Hrvaške z Evropsko unijo in določitve meje pred vstopom Hrvaške v Evropsko unijo. Po njegovem z nerešenim vprašanjem meje izgubljata obe strani in se morata tako obe truditi za vzpostavitev primernega tvornega ozračja, ki bi omogočilo nadaljevanje pogajanj in njihovo uspešno zaključitev z razumnim kompromisom in prijateljskim sporazumom.

OFF program Radia Študent so pripravili Matej J., Urh in Polona.



Komentarji
komentiraj >>