Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PREKOPAVANJA IN GOLJUFANJA (3110 bralcev)
Petek, 10. 7. 2009
igorp



… kitajske oblasti odredile zaprtje mošej …
… sodišče obtoženi voditeljici mjanmarske opozicije Aung San Suu Kyi dovolile povečanje število prič obrambe …
… samomorilski napadi v Iraku zahtevali številna življenja …
… V francoskem mestu Firminy spopadi med mladino in policisti …
… ustavno sodišče odločilo, da je del zakona o registraciji istospolnih zvez v neskladju z ustavo …



OFF NAPOVEDNIK

Da ljudje na vse možne načine izrabljajo in uporabljajo domnevno nedotakljive in večne vrednote, dokazujeta primera iz Združenih držav in Slovenije. Policija v okolici Chicaga je odkrila skupino pod vodstvom direktorice pokopališča, ki je za gotovino prodajala grobove. Prodaja na črno niti ne bi bila problematična, če grobovi ne bi bili že zasedeni. Skupina podjetnežev je tako praznila stare grobove, ki niso bili obiskani že več let, in jih prodajali svojcem ravnokar preminulih. Kosti in spominskih plošč se je skupina rešila povsem netaktno, saj so jih odkrili zaradi velikega kupa kosti in kamenja, ki se je nabral na bolj odročnem delu pokopališča.

V Sloveniji pa je že dalj časa znano, da je znanje povsem razvrednotena vrlina. Kosova protikorupcijska komisija je namreč poslanca Slovenskih demokratov Branka Mariniča obtožila, da je goljufal pri izpitu iz nemščine na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju. Izpit naj bi namesto poslanca opravljal nekdo drug. Obtožbe je uka željni poslanec, ki na je omenjenem izpitu pogrnil, odločno zavrnil.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki kot edino sveto vrednoto priznava cinizem.

OFF PROGRAM

Kitajske oblasti nadaljujejo z izkazovanjem moči nad manjšinskimi Ujguri. Oblasti so tako prepovedale petkove molitve v mošejah v mestu Urumqi, kjer so v preteklem tednu potekali etnični spopadi. Na prošnjo vernikov naj bi svoja vrata odprli že dve mošeji, ki nasprotujeta odloku kitajskih oblasti. Zaradi uporniškega vedenja verskih ustanov je kitajska oblast za današnjo noč ponovno uvedla policijsko uro, ki zadnji dve noči ni bila razglašena. Medtem na tisoče ljudi, tako večinskih Hanov kot manjšinskih Ujgurov, skuša zapustiti mesto. Po spopadih, ki so izbruhnili pred tednom dni, je umrlo vsaj 156 ljudi, večinoma Hanov. Kitajske oblasti so predvidljivo za izbruh nasilja obtožile famozno in neobstoječo teroristično organizacijo Al Kaido.


Začasna prekinitev sojenja proti mjanmarski opozicijski voditeljici Aung San Suu Kyi je bila zgolj posledica obiska generalnega sekretarja združenih narodov Ban Ki-moona. Obramba je med šesttedensko prekinitvijo sojenja skušala oblasti prepričati, naj dovoli nastop več prič. Sodišče je namreč obrambi sprva dovolilo, da nastopi zgolj z eno pričo, tožilstvu pa kar z 22. Po pritožbi obrambe je sodišče obrambi število prič povečalo za točno 100 odstotkov, torej za enega človeka. Pred nadaljevanjem sojenja se je pred sodiščem zbralo nekaj deset podpornikov opozicijske voditeljice.


Po umiku ameriški sil iz iraških mest pred nekaj tedni so mesta v tej arabski državi danes pretresli serijski bombni napadi. Največ smrtnih žrtev je zahteval napad v mestu Talafar blizu Mosula, kjer je samomorilski napadalec s seboj v večna lovišča vzel še 34 ljudi, 60 pa jih je bilo ob napadu ranjenih. V dveh ločenih napadih v Bagdadu je umrlo vsaj 16 ljudi. Manjši napadi z nekaj smrtnimi žrtvami so bili še v mestu Kirkurk. Napadi so seveda takoj sprožili dvome o sposobnosti iraških policijskih in vojaških sil pri zagotavljanju miru v državi.

Organizacija Unesco je izdala zelo kritično poročilo o škodi na arheoloških ostankih starodavnega Babilona v Iraku, ki sta jo povzročila ameriška in poljska vojska. Vojska in vojaki naj bi tako izropali številna najdišča, ki jih arheologi še niso pregledali. Med drugim so poškodovali zmaje na Ištarinih vratih, vojaška vozila so poškodovala nekaj tisočletij staro Procesijsko pot, palača Nebukadnezarja drugega pa je bila uničena zaradi malomarnosti vojakov.


Po domnevnem samomoru pripornika v zaporu v francoskem mestu Firminy na jugozahodu države so v mestecu izbruhnili nasilni nemiri. V tridnevnih spopadih mladih s policijo je bilo aretiranih šest posameznikov. Do sedaj poročajo zgolj o nekaj zažganih avtomobilih in trgovinah. Oblasti zanikajo kakršno koli nasilje nad preminulim mladeničem, ki naj bi si sodil sam v celici pripora. Kljub zagotovilom policije, tožilstva, medicinskega izvedenca in upravnikov zapora, da je šlo za samomor, so vrstniki iz revne delavske četrti pričeli z vsesplošnim izražanjem nezadovoljstva. Francoske oblasti pa si na vse kriplje prizadevajo, da se ne bi ponovilo leto 2005, ko je vsesplošen upor mladine država s skrajnimi močmi zatrla.

Prihodnji teden bo potekalo ustanovno zasedanje sedmega zakonodajnega obdobja Evropskega parlamenta. Naloge poslancev na prvem zasedanju bo bolj kot ne lahke, saj bodo volili novega predsednika institucije. Glavni kandidat za to mesto je nekdanji poljski predsednik Jerzy Buzek. Slovenski evroposlanci so soglasno podprli kandidaturo Buzka. Poleg predsednika bodo parlamentarci volili še 14 podpredsednikov in 6 kvestorjev ter oblikovali parlamentarne odbore. Zasedanje se bo za razliko od normalnih delovnih tednov, ko poslanci pričnejo z delom že v ponedeljek, pričelo v torek.


Zakon oziroma del zakona o registraciji istospolnih zvez, ki ga je sprejela prejšnja vlada, je v neskladju z ustavo. Tako je odločilo ustavno sodišče, ki je soglasno presodilo, da je 22. člen zakona, ki govori o dedovanju, diskriminatoren. Sodišče ugotavlja, tako kot pobudnika ustavne presoje Mitja Blažič in Viki Kern, da istospolni partner ne more dedovati premoženja svojega partnerja, saj ne spada v krog nujnih dedičev. Za komentar o odločitvi sodišča smo prosili pobudnika presoje Mitjo Blažiča:










Rektorica univerze v Ljubljani Andreja Kocijančič in predsednik Upravnega odbora univerze Dušan Mramor sta negativno ocenila odločitev Upravnega odbora Univerze v Ljubljani, ki je uvedel možnost 12-mesečnega absolventskega staža po vsaki stopnji bolonjskega študija. Ob uvedbi bolonjskega študija je bil predviden zgolj en 12-mesečni staž. Rektorica Kocijančičeva se z zakonodajo, ki omogoča večkratni absolventski staž, ne strinja, saj se z izkoriščanjem le-tega podaljšuje čas trajanja študija do osmih let, medtem ko v primerljivih evropskih državah poteka zgolj nekaj let. Absolventski staž tako po mnenju rektorice pomeni obliko socialnega korektiva, ki razvrednoti delo študentov, ki so ravnokar končali s študijem.

V 77. letu starosti je umrl literat, publicist in mestni svetnik Peter Božič. Božič je sodeloval pri revijah Beseda, Revija 57, Perspektive in druge. Pisal je prozo in dramatiko. Letos je izdal svoje zadnje literarno delo, dramo Šumi. Med drugim je leta 1972 prejel nagrado Prešernovega sklada, leta 2002 pa državno odlikovanje, srebrni častni znak svobode Republike Slovenije. V tem letu se je v medijskem in političnem prostoru v glavnem pojavljal zaradi pobude, ki je pripeljala do poimenovanja ceste v Mestni občini Ljubljana po bivšem vodji Jugoslavije Maršalu Titu. Žalna seja mestnega sveta občine Ljubljana bo v ponedeljek.


Komentarji
komentiraj >>