Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NA PLAVAJOČI PLAŽI (2990 bralcev)
Ponedeljek, 13. 7. 2009
Nejc M.



...v Hondurasu ukinjena policijska ura...
...Japonci predčasno na parlamentarne volitve...
...Pregnani se vračajo v dolino Svat...
...Poslanci o mednarodni zaščiti in izrednem dodatku za socialno ogrožene...

OFF NAPOVEDNIK

Napovedi vremenoslovcev, da bo junijske in julijske mokrote ter spomladanskih temperatur kmalu konec, na Madžarskem upoštevajo z vso resnostjo. Peklenska vročina, ki jo vremenkoti obetajo za drugo polovico meseca naj bi bila zaradi njihove odmaknjenosti od Donave posebej nevzdržna za prebivalce Budimpešte, mestne oblasti pa jim zato v uteho ponujajo mokroto sredi mesta v obliki plavajoče plaže.

Nespretno speljani avtocesti vzdolž Donave Budimpeštance ne spustita na obrežje reke, in ker se je sredi najhujše vročine neprijetno drenjati na enem od številnih madžarskih bazenov, je župan prestolnice Gabor Demszky prebivalcem ponudil alternativo. Na delčku Donave, ki teče skozi mestno središče, so na ostarelih barkah iz lesa zbili 1700 kvadratnih metrov veliko plavajočo plažo. Ta poleg 20-metrskega naravnega bazena obiskovalcem ponuja še otroške namakalnike in nasuto peščeno plažo.

Kako bodo Madžari sprejeli občinsko namakališče, bo znano ob nastopu vročine. Pogled v zgodovino pa da slutiti, da precej dobro. Podobna, sončenju in hlajenju namenjena iznajdba je po Donavi v središču Budimpešte plavala že med obema vojnama in takrat naj bi se nanjo nagnetlo več kot tri tisoč ljudi.

Vi pa berete na neplavajoči plaži scvrti OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

»Mir je ponovno vzpostavljen, policijska ura ni več potrebna,« so sporočile oblasti v Hondurasu in državljanom po vojaškem udaru in izgonu predsednika Manuela Zelaye iz države 28. junija ponovno dovolile na ulice tudi ponoči. Hora legalis je prvotno veljala med 23. uro zvečer in peto zjutraj, po poskusu povratka Zelaye v domovino pred dobrim tednom pa se je razširila na obdobje med sončnim zahodom in vzhodom. Z navidezno vzpostavitvijo miru in ukinitvijo policijske ure pa politična kriza v Hondurasu še ni končana. Med sprtima, izgnanim Manuelom Zelayo in novim predsednikom Robertom Michelettijem, ki ga dobršen del sveta ne priznava, je nazadnje poskušal posredovati predsednik Kostarike Oscar Arias. Neuspešno. Zaenkrat zgolj posredni pogovori naj bi se nadaljevali čez osem dni.

Nigerijski aktivisti Gibanja za emancipacijo delte Nigra - MEND so oznanili izvedbo nenapovedanega napada na enega od naftnih tankerjev v bližini industrijskega središča Lagos. Gre za eno večjih akcij nigerijskih aktivistov, ki je sledila več manjšim napadom na naftno infrastrukturo na jugovzhodu države v preteklih dneh. Resničnost incidenta MEND-a potrjujejo tudi odmevi eksplozije in približno trideset minutnega obstreljevanja, ki je prihajalo po tem iz Lagosa. Pred tem je nigerijska vlada ob obljubi razorožitve gibanja napovedala amnestijo za enega od voditeljev Gibanja za emancipacijo delte Nigra Henryja Okaho. Njegovo izpustitev pričakujejo v začetku tega tedna. MEND si sicer že več let prizadeva za pravice lokalnega prebivalstva do večjega deleža nigerijskega naftnega bogastva.

V japonski prestolnici Tokio so potekale lokalne volitve, vladajočim liberalnim demokratom pa pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami navrgle neprijeten poraz. Stranka premiera Tara Asa je vsled slabim rezultatom že naznanila predčasne volitve, ki bodo tako namesto oktobra predvidoma na razporedu že konec avgusta. Predčasni odhod iz poslanske zbornice je za liberalne demokrate, ki bodo po napovedih spodnji dom parlamenta zapustili 21. julija, manj slaba iz med slabih možnosti. V primeru vztrajanja v parlamentu bi jih iz njega namreč skušala napoditi opozicija. Na lokalnih volitvah zmagovita Demokratska stranka Japonske je skupaj z opozicijskimi partnerji premieru Taru Asu že napovedala glasovanje o zaupnici. Liberalni demokrati sicer Japonski vladajo že več kot pol stoletja.

Pakistanska vlada je začela v opustošeno dolino Svat, kjer je še pred tedni preganjala neubogljive talibane, vračati več kot dva milijona beguncev. Potem ko so vladne sile sprostile ceste, so prednost pri vračanju v domače vasi dobili begunci, prebivajoči v začasnih kampih, tem pa bodo sledili pregani, nastanjenih v šolah in ostalih prostorih. Vračanje beguncev je prostovoljno, prvi konvoj pa je prebegle v sektor Landakai-Barikot vrnil v mesto Mingora.

Islandski parlament bo danes ali najkasneje jutri glasoval o vključitvi države v Evropsko unijo. Vlada je s premierko Johanno Sigurdardottir na čelu pobudo za vložitev prošnje za članstvo v EU parlamentu sicer predala že v četrtek, v petek je pobudo potrdil pristojni parlamentarni odbor, končno pa mora o »iti ali ne iti v Evropo« odločati še 63 poslancev. Razprava se je medtem med predstavniki ljudstva razvnela, saj je se je nekaj poslancev vladajočega Levega zelenega gibanja pridružilo opozicijskim kolegom pri zahtevi, da o vključitvi v EU razpišejo referendum. Tako je bilo sprva tudi načrtovano, kasneje pa je vlada predlog o referendumu umaknila. Ne glede na vse prepire in politične igrice Islandci pričakujejo parlamentarno potrditev predloga o vložitvi prošnje za članstvo v EU. V tem primeru bi to vlada Uniji predala že 27. julija.

V Strasbourgu bo od torka do četrtka potekalo ustanovno zasedanje novega sklica evropskega parlamenta, pred tem pa bodo še nocoj pred parlamentarno zgradbo harfe zaigrale v slovo poslancem, ki končujejo s službovanjem v Strasbourgu in Bruslju. Vse nekdanje poslance bodo ob tem nagradili še s posebnimi priznanji. Že jutri prihajajo na njihovo mesto novi privilegiranci, med njimi tudi sedmerica poslancev iz Slovenije. O dogajanju v Strasbourgu v prihodnjih dneh bo podrobneje poročala tudi posebna APR-ova ekipa.

Državni zbor pod Alpami je v nadaljevanju redne junijske seje imel v zobeh predvsem poseben dodatek v višini 15 milijonov za okoli 120 tisoč socialno ogroženih in novelo zakona o mednarodni zaščiti. V poslanski skupini Liberalne demokracije so oba predloga podprli, več o razlogih pa poslanec LDS Ljubo Germič:










Opozicijski SDS se zdi znesek 15 milijonov za socialno ogrožene občutno prenizek, zato so predlagali štirikrat višjo vsoto. Slovenski demokrati pa so, kako bi drugače, nasprotovali tudi noveli zakona o mednarodni zaščiti. Poklicali smo poslanca SDS Jožefa Jerovška:









V Portorožu se pričenja sedmi poletni kamp Študentskega politološkega društva Polituss, letos pod naslovom »Ekonomija malo drugače«. Več o dogajanju na Obali pa predsednik društva Polituss Anej Korsika:















Komentarji
komentiraj >>