Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFF BREZ VIZE (2342 bralcev)
Ponedeljek, 13. 7. 2009
Nejc M.



...Haaško sodišče razsodile v primeru Kostarike in Nikaragve...
...V kitajski provinci Xinjiang ponovno napeto...
...Odločitev evropske komisije o ukinitvi viz v sredo...
...Ustavno sodišče zavrgelo zahtevo poslancev o presoji ustavnosti štirih členov ZOFVI...
Haaško meddržavno sodišče je razsodilo v primeru tožbe Kostarike proti Nikaragvi glede pravic na reki San Juan. Po razsodbi ima tožeča Kostarika na reki, ki predstavlja skoraj polovico celotne meje med državama, pravico do plovbe v trgovske in turistične namene. Suverenost na reki ohranja Nikaragva, država pa ima po razsodbi tudi pravico, da ustavi kostariški promet na dveh nadzornih točkah. Tožbo proti Nikaragvi je Kostarika na sodišče vložila septembra 2005 zaradi domnevnih kršitev pogodbe o meji na reki, ki sta jo državi sicer sklenili leta 1858.

V kitajski provinci Xinjiang ponovno postaja napeto. Kljub strogim varnostnim ukrepom je v ujgurskem delu mesta ponovno prišlo do oboroženega spopada. Incident se je zgodil potem ko sta z noži oborožena Ujgura v mestu Urumqu napadla drugega Ujgura, našpičena kitajska policija pa ni znala incidenta preprečiti drugače kot da je streljala. Eden od napadalcev je umrl, drugi je teže ranjen. Kitajske oblasti po incidentu zatrjujejo, da gre za prvo s strani kitajskih varnostnih sil ubito žrtev, Ujguri pa trdijo nasprotno - da je bilo podobnih primerov v zadnjih dneh vsaj še nekaj.

Odločitev Evropske komisije o priporočilu za odpravo vizumov za države Zahodnega Balkana ne bo sprejeta v torek v Strasbourgu, kot je bilo sprva načrtovano, pač v sredo v Bruslju. Po napovedih bodo priporočila za odpravo vizumov prejele Makedonija, Srbija in Črna gora, odločitev evropske komisije pa bosta predstavila evropski komisar za širitev Olli Rehn in komisar za pravosodje, svobodo in varnost Jacques Barrot. Države članice Evropske unije bodo odločitev o odpravi vizumov nato sprejemale s kvalificirano večino.

Domače ustavno sodišče je zavrglo zahtevo 37-članske skupine poslancev za oceno ustavnosti štirih členov zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja - ZOFVI. Po mnenju sodišča je s prenehanjem mandata poslancem iz prejšnjega sklica, ki so zahtevo vložili, predlagatelj izgubil »sposobnost biti stranka v postopku«. Presojo 86., 87., 88. in 138. člena ZOFVI je skupina vložila v decembru 2007, potem ko je ex-šolski minister Milan Zver iz predloga novele ZOFVI umaknil člen o financiranju programov zasebnih šol.




Komentarji
komentiraj >>