Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF MRKA (3073 bralcev)
Sreda, 22. 7. 2009
Nejc M.



...Zgodovinski španski obisk Gibraltarja...
...Gibanje za emancipacijo delte Nigra izpustilo šest zajetih mornarjev...
...na Teheranskih ulicah ponovno nemirno...
...Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve poziva vlado k ustanovitvi posebne preiskovalne komisije...

OFF NAPOVEDNIK

Bil je dan in bila je tema. Območja južne in jugovzhodne Azije je v črno zavil najdaljši sončni mrk 21. stoletja, s strani Lune zastrto Sonce pa je na Srednjem in Daljnem Vzhodu navduševalo tisoče obiskovalcev in nasmejalo turistične delavce.

Sončni mrk so lahko najprej, ob 6.23 po lokalnem času, ugledali v Indiji. Lunino skrivanje Sonca je zatem potovalo proti vzhodu in »nočilo« vzhodno Indijo, Nepal, Butan, Bangladeš, Mjanmar, Kitajsko in južne japonske otoke do Tihega oceana. Tu je bila tčma tudi najdolgotrajnejša - za 21. stoletje rekordnih 6 minut in 39 sekund.

Zastrtje Sonca so po Aziji spremljali številni religiozni obredi na eni strani in kolone priložnostnih turistov na drugi. Medtem ko so hindujski verniki v indijskem mestu Karukhshtera s kopanjem osvobajali svoje duše, so vzhodneje številni turisti osvobajali svoje denarnice. Razen bolj praznih računov pa turisti na Kitajskem kaj veliko od mrka naj ne bi imeli. Skrito Sonce sta jim namreč še dodatno zamegljevala pekinški smog in šanghajski dež.

Pa kaj zato! Le enkrat se mrači. Naslednjič naj bi se - za tako dolgo - šele leta 2132.

Vi pa berete nezmračeni OFF Program Radia Študent. Krepko daljši od jebenih šestih minut in 39 sekund.

OFF PROGRAM

»Škandal, povezan s poslanskimi stroški, je preteklost, zlorab ne bo več,« sta se po sprejetju zakona, ki bo onemogočal zlorabe na področju prijave stroškov poslancev, pobahala oba domova britanskega parlamenta. Sprejetje posebnega zakona, ki med drugim uvaja neodvisno telo, ki bo odločalo o refundaciji posameznih stroškov poslancem, je logičen odgovor parlamenta, potem ko so Britanci s pomočjo časnika Daily Telegraph ugotovili, da predstavnikom ljudstva plačujejo celó pasjo hrano in vzdrževalca teniškega igrišča. Afera je pošteno stresla tudi vlado, odnesla sedem ministrov, vladajočim laburistom pa na evropskih volitvah pripomogla k porazu. Kot eden prvih je zakon pozdravil britanski pravosodni minister Jack Strew, hkrati pa je moral takoj zavreči kritike, da bo zakon po poslanskih počitnicah omiljen in poslancem ponovno bolj prijazen.

Gibraltar je prvič po več kot tristo letih in po britanski zasedbi območja ponovno obiskala delegacija španske vlade. Srečanje španskega zunanjega ministra Miguela Angela Moratinosa z vodjo britanske diplomacije Davidom Milibandom in premierjem Gibraltarja Petrom Caruano pa, kljub zgodovinskosti, ni prineslo velikih sprememb v odnosih med sprtima stranema. Moratinos je ponovil španske zahteve po vrnitvi območja iz britanskih rok, po neodobravanju nasprotne strani takšnemu predlogu pa so se sogovorniki morali sprijazniti z zavezanostjo k nadaljnjemu dialogu in daljnosežnemu sodelovanju. Odnosi med Španijo in Gibraltarjem se sicer počasi izboljšujejo že vse od nastopa socialistične vlade leta 2004, obisk španskega zunanjega ministra pa predstavlja višek teh zbliževanj. Na sodelovanje z Gibraltarjem, ki je Veliki Britaniji uradno pripadel leta 1713, pa precej bolj rezervirano gleda konservativna španska opozicija. Ta je Moratinosov izlet na jugozahod Iberskega polotoka že označila kot izdajalski.

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je odromala na Tajsko, tudi na azijskem jugovzhodu pa se ni mogla izogniti neubogljivemu Iranu in njegovemu nevarnemu jedrskemu programu. Clintonova je poudarila, da so ZDA še vedno pripravljene na pogovore z Iranom, hkrati pa je opozorila, da bodo ZDA morale poskrbeti za varnost od Irana ogroženih zalivskih držav. »Teheran ne bo mogel ustrahovati in prevladati, kot očitno misli, da bo lahko, če bo imel jedrsko orožje,« je odločna Clintonova, ki se bo v prihodnjih dneh, v okviru srečanja zunanjih ministrov Združenja držav jugovzhodne Azije v tajskem letovišču Phuket, ukvarjala z drugima dvema jedrskima pobalinoma – Mjanmarom in Severno Korejo.

V Iranu je bilo medtem ponovno nemirno. Na ulice Teherana se je zgrnilo več sto ljudi, ki so nadaljevali s protesti proti predsedniku Mahmudu Ahmadinedžadu in proti domnevnim nepravilnostmi na predsedniških volitvah. Protestniki naj bi Ahmadinedžada pozivali k odstopu, kasneje pa se spopadli s policijo. Protesti v prekinitvah sicer trajajo že vse od predsedniških volitev 12. junija.

Nigerijski aktivisti iz Gibanja za emancipacijo delte Nigra - MEND so izpustili šest mornarjev, zajetih v napadu na tanker Sichem Peace pred tremi tedni. Izpust treh ruskih, dveh filipinskih in enega indijskega mornarja je del dogovora med vladno stranjo in aktivisti, sklenjenega po prekinitvi ognja pretekli teden. Prekinitev bojev je že v maju predlagal nigerijski predsednik Umara Yar'Adua, obe stráni pa sta orožje izpustili po vladni izpustitvi vodje Gibanja Henryja Okahe in oprostitvi obtožb zoper njega.

Zavod za zaposlovanje je, po uveljavitvi zakona o delnem povračilu nadomestila plače, začel sklepati pogodbe s podjetji, ki so zaprosila za tovrstno pomoč. Več o podpisu prvih pogodb pa predstavnica za stike z javnostjo Zavoda za zaposlovanje, Tatjana Podobnik Zec:










Za izvajanje zakona o delnem povračilu nadomestila plače je sicer predvidenih 120 milijonov evrov. In koliko delavcem, ki jim podjetja ne morejo zagotoviti dela, lahko s tem na Zavodu za zaposlovanje pomagajo?









Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve je vlado pozvalo k ustanovitvi posebne preiskovalne komisije, ki bo raziskala morebitne spolne zlorabe katoliških klerikov nad otroki. O pobudi je spregovorila predsednica Društva, Janja Škrjanc:









Škrjančevo smo povprašali tudi o morebitnem odzivu vlade na pobudo o ustanovitvi preiskovalne komisije:














Komentarji
komentiraj >>