Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NA DRAŽBI NEPRODANI OFF (2966 bralcev)
Ponedeljek, 17. 8. 2009
Nejc M.



...Nov napad v Ingušetiji, najmanj 14 mrtvih...
...Iranske oblasti iz pripora izpustile francosko lektorico Clotilde Reiss...
...V Bangkoku so se ponovno zbrali podporniki ex-premiera Thaksina Šinavatre ...
...90 let priključitve prekmurskih Slovencev k matici...
OFF NAPOVEDNIK

»Prvič, drugič, tretjič! Prodano!« Ljubitelji licitacij in slogana »jaz lahko dam več« so svojo priložnost dočakali tudi v domačih logih. Celjan Robert Rupnik jih je namreč obdaril s prvo avkcijsko hišo, ki pa je, kot se za 21. stoletje menda spodobi, predvsem internetne narave.

Rupnik, ki odprtje avkcijske hiše vidi predvsem kot nadaljevanje svojega otroškega hobija zbiranja značk, znamk in kovancev, na spletno dražbo daje vse, od kipov in motorjev do luksuznih začimb. »Sve i svašta« se bo licitiralo okrog dvajset dni, nato pa odromalo najboljšemu oziroma najbogatejšemu ponudniku v roke.

Vsem starokopitnim aristokratom, ki imajo raje od klikanja hrupne dvorane, mahanje z evri visoko nad glavo in kladivo, pa portal »rupniks« obljublja tudi dražbe v živo, ki naj bi bile, tradicionalno, enkrat mesečno. Na prvi, v septembru na celjskem Starem gradu, se bodo licitatorji potegovali za 100 izbranih pasemskih konj.

»Prvič, drugič, tretjič!«. Poslušate še neprodani OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Pet dni po tem, ko je bil v Ingušetiji ubit minister za gradnjo, Ruslan Amerkanov, je glavno mesto republike na jugu Rusije, Nazran, zadel nov napad. V eksploziji tovornjaka bombe na sedežu policije je bilo ubitih najmanj štirinajst ljudi, več deset pa je bilo ranjenih. Tovornjak, nabit z eksplozivom, je na sedež policije pripeljal v času nastopa jutranje izmene, ko je bilo tam zbranih največ policistov, ob mrtvih in poškodovanih pa je eksplozija povzročila tudi veliko gmotno škodo. Kremelj in ingušetijske oblasti sicer tarnajo nad vse pogostejšimi napadi islamskih aktivistov. V bombnem napadu 22. junija jo je skupil tudi predsednik severnokavkaške republike, Junus-Bek Jevkurov, ki pa je pred dnevi obelodanil, da se po hujši poškodbi vrača na položaj. Po mnenju mnogih je tudi to eden od razlogov tokratnega bombnega napada.

Po glasnem moledovanju Francije in plačani varščini je skozi izhodna vrata zloglasnega teheranskega zapora Evin stopila francoska lektorica Clotilde Reiss, ki so jo iranske oblasti priprle prvega julija, v času povolilnih protestov. Obtožnica Reissovo bremeni vohunjenja, kakor so iranski organi pregona kategorizirali obdolženkino fotografiranje protestov, do izreka sodbe pa ne sme zapustiti iranskega prestolnice, kot je zahtevala Francija. Pariz ob tem še vedno zahteva tudi opustitev procesa proti francosko-iranski uslužbenki veleposlaništva v Teheranu, Nazak Afšar, prav tako priprti med protesti proti domnevno spornim izidom predsedniških volitev.

V Bangkoku so se prvič po aprilskih nasilnih protestih ponovno zbrali podporniki nekdanjega tajskega premierja Thaksina Šinavatre. Poznani rdečesrajčniki so kraljevi družini predali peticijo, s katero tajskega kralja pozivajo, da se Šinavatri opraviči za škodo, ki jo je nekdanji premier utrpel med oblastniškimi boji. Peticijo je podpisalo več kot pet milijonov Šinavatrinih podpornikov, ki so ob tem opozorili na politično razdeljenost Tajske. Med zadnjimi nemiri je bil nekdanji premier Šinavatra obtožen konflikta interesov in poslan v azil, od koder sedaj koordinira tajsko opozicijo. Podpornike izgnanega ex-premierja je trenutni oblastnik Abhist Vejjajiva pozval k zmernosti in jih opozoril pred morebitnim ponovnim izbruhom nemirov.

Dan po srečanju severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila s predsednico družbe Hyundai, ki za Južno in Severno Korejo opravlja skupno turistično in podjetniško dejavnost, Hyun Jung Eun, se iz predsedniške palače v Pjongjangu vali oblak toplih obljub. Severna Koreja naj bi tako na meji z južno sosedo odpravila omejitve, obnovila srečanje družin iz obeh Korej, južnokorejskim prijateljem pa ponovno dopustila počitnikovanje na dveh izbranih lokacijah onstran severne meje. Da pa idila ne bi bila prevelika, so v Severni Koreji, po stari navadi, tudi malo zarobantili. Južno Korejo so pred skupnim vojaškim vežbanjem z zavezniki Američani opozorili, da bo vsaka kršitev sosedove suverenosti kaznovana z »neizprosnim in takojšnjim uničujočim napadom, ki bo vključeval jedrsko orožje.«

Jacob Zuma obeležuje 100 dni na čelu Južnoafriške republike, opozicija pa izkorišča prvo priložnost za kritiko novega predsednika. Slednja se osredotoča predvsem na Zumino neukrepanje zoper razraščajoči se kriminal, ki pesti državo. Ko gre za gospodarske reforme, so opozicija in analitiki bolj prizanesljivi, predsedniku pa, ob številnih stavkah delavcev in protestih množic, kot izgovor s pridom služi tudi vselej pripravna recesija. Ta pa ne bo večna in ob vse večjih pritiskih sindikatov, ki od Zume in njegovega Afriškega nacionalnega kongresa zahtevajo konkretne ukrepe, predsednika čaka napornih nekaj sto naslednjih dni.

Mehika je na mejah in letališčih zamenjala več kot tisoč carinikov z izurjenimi inšpektorji, s čimer nadaljujejo z intenzivnim bojem proti nakro-kartelom, ki se mu je na začetku mandata zapovedal predsednik Felipe Claderon. Zamenjave carinikov – pred časom so bili podobne rošade deležni tudi v policiji – pa so tudi posledica močno prisotne korupcije med vladnimi borci proti kartelom. Mehiški boj proti narko-združbam sicer traja že vrsto let: v tem času je bilo angažiranih 40 tisoč vojakov in policistov, spopadi pa so zahtevali več tisoč mrtvih.

Mineva 90 let od združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Prekmurje so jugoslovanske sile zasedle 12. avgusta 1919, kot državni praznik pa Slovenija obeležuje 17. avgust, ko je oblast v slovenskem Prekmurju od vojaških oblasti prevzel civilni upravitelj. Več o zgodovinskih vidikih priključitve nam bo povedal profesor sodobne slovenske zgodovine na ljubljanski filozofski fakulteti, Božo Repe:








Repe je spregovoril tudi o političnih vidikih tega- in podobnih praznikov. Priključitev prekmurskih Slovencev matici je kot praznik leta 2006 sicer uzakonila Janševa vlada:








Center za avtizem je državo in pristojne opozoril na nedopustno obravnavanje oseb z avtizmom. Več o opozorilu pa predsednica Centra Vesna Melanšek:








Zavoljo nedopustnega obravnavanja oseb z avtizmom Center pristojnim predlaga:

















Komentarji
komentiraj >>