Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ZGODE IN NEZGODE POLNJENJA SLOVENSKEGA PRORAČUNA (3590 bralcev)
Petek, 28. 8. 2009
APR



Vlada republike Slovenije je v začetku tedna končala splošno razpravo o rebalansu proračuna za leti 2010 in 2011. Proračun bo v obeh letih za dva odstotka presegel priporočen javnofinančni primanjkljaj, ki po maastrichstkih kriterijih znaša tri odstotke. Vlada optimistično načrtuje, da bo velik del proračunskih izdatkov pokrila iz evropskih sredstev.
Vlada republike Slovenije je v začetku tedna končala splošno razpravo o rebalansu proračuna za leti 2010 in 2011. Proračun bo v obeh letih za dva odstotka presegel priporočen javnofinančni primanjkljaj, ki po maastrichstkih kriterijih znaša tri odstotke. Vlada optimistično načrtuje, da bo velik del proračunskih izdatkov pokrila iz evropskih sredstev. Slovenijo pa v tem tednu istočasno zabava poskus polnjenja proračuna s strani finančnega ministra Francija Križaniča, ki je predlagal uvedbo dveh dodatnih dohodninskih razredov. V zrak so skočili vsi od koalicijskih partnerjev, opozicije in gospodarstvenikov. Vprašanje pa se poraja, ali je predlog po uvedbi dodatne obdavčitve za srednji sloj resnično tako proti-razvojno naravnan? Ali vlada za reševanje aktualnih socialnih težav resnično razprodaja našo prihodnost?

S sogovorniki smo skušali opisati težave, s katerimi se sooča državni proračun. Prvo kritiko na račun predlaganega rebalansa proračuna za leto 2010, 2011, katerega vsebina – mimogrede - javnosti sploh še ni poznana, je podal član slovenskih demokratov in parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko, Andrej Vizjak:









Do predloga finančnega ministra Francija Križaniča, ki je predvideval uvedbo dveh dodatnih razredov v dohodninski lestvici, pa niso bili kritični samo v opoziciji, temveč so glavne kritike prišle iz koalicijske partnerice Liberalne demokracije. Govori poslanec in član odbora za finance in monetarno politiko, Borut Sajovic:









Sajovica pa smo tudi povprašali, če so očitki opozicije o ne-razvojni naravnanosti proračuna pretirani:









Člana socialnih demokratov ter omenjenega odbora za finance in monetarno politiko Toneta Ropa smo povprašali, če je načrtovano črpanje evropskih sredstev, po katerih bo slovenski proračun v letih 2010 in 2011 pokril kar dobro desetino vseh odhodkov, preveč optimistično:









Z dosedanjimi sogovorniki se o kritiki proračuna in predloga Križaniča ni strinjal ekonomist Jože Mencinger. Povprašali smo ga, kaj ga je pri celotni zgodbi okoli dohodninskih lestvic in proračuna najbolj zbodlo:









Do umika predloga nove dohodninske lestvice in boljše socialne naravnanosti slovenske vlade pa so zelo kritični v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. Pogovarjali smo se z izvršnim sekretarjem zveze, Ladislavom Rožičem, ki je bil do aktualne fiskalne politike vlade zelo kritičen:









Politika Vizjaka pa smo povprašali, kako naj se država sooči z bežanjem velikih finančnih sredstev v finančne oaze. Seveda je najprej svoj odgovor pričel s floskulo o članih vlade:









Podobno vprašanje smo postavili tudi članu socialnih demokratov, Ropu:









Kot so opozorili naši sogovorniki, se država sooča s kronično neučinkovitostjo pri pobiranju davkov, saj naj bi siva ekonomija predstavljala več kot 20 odstotkov celotne proizvodnje. Svoj predlog za rešitev problema je podal sindikalist Rožič:









Kultivirala sta vas Igor in Urh.


Komentarji
komentiraj >>