Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF IZKOPANIH KOSTI (2707 bralcev)
Četrtek, 3. 9. 2009
igorp



... somalijski begunci živijo v nemogočih razmerah ...
... Ahmadinedžad in Gadafi pred obiskom New Yorka zahodu dvigujeta politični pritisk...
... proti Arabski evropski ligi zaradi karikatur o holokavstu sprožen postopek ...
... sporazumno odstopila uprava Darsa ...
... razstava o Darwinu v muzeju v Bistri ...
OFF NAPOVEDNIK

Arheološko in zgodovinsko delo je lahko tesno povezano s politiko. Še bolj kot v Sloveniji je namreč iskanje nekdanjih zločincev in današnjih junakov lahko glavna novica dneva v Srbiji. Po zagotovilih časnika Večernje novosti je namreč vojaško-varnostna agencija državni komisiji za ugotavljanje resnice o uboju četniškega poveljnika Draže Mihailoviča le posredovala podatke o lokaciji njegovega groba. Oblasti v nekdanji Jugoslaviji so namreč zaradi bojazni pred splošnim romanjem na njegov grob vztrajno prikrivale kraj zadnjega počitka Draže Mihailoviča. In kje se nahaja domnevni grob junaka prve svetovne vojne in kontroverznega četniškega vodje?

Zadnje Mihailovičevo počivališče naj bi se nahajalo na Adi Ciganliji, blizu spomenika, ki zaznamuje kraj zapora za politične zapornike med- in po drugi svetovni vojni. Komisija je že napovedala pričetek izkopavanj. Mihailovič je bil po obsodbi pred sodiščem domnevno obsojen in usmrčen 17. julija 1946. Obsojen je bil zaradi sodelovanja z okupatorjem, vendar je kljub temu za mnoge prebivalce Srbije še danes narodni heroj.

Vi pa berete povsem živi OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Človekoljubna organizacija Oxfam je opozorila na nemogoče razmere, v katerih živijo stotisoči beguncev iz Somalije. Begunska taborišča v Somaliji, Etiopiji in Keniji so po njihovem mnenju neprimerna za življenje in predvsem kenijske oblasti pozivajo, naj namenijo večje površine za nastanitev beguncev. Mesečno v kenijske begunske centre iz nemirne Somalije prispe več kot osem tisoč ljudi. V centru Dadaam v Keniji naj bi že sedaj bilo nastanjenih več kot 300 tisoč ljudi. V največjem somalijskem taborišču blizu glavnega mesta Mogadiš Afgooye pa naj bi, po nekaterih podatkih, živelo že več kot pol milijona beguncev, kar predstavlja z begunci najgosteje naseljeno področje na planetu. V Oxfamu situacijo opisujejo kot povsem nenadzorovano, saj je tja dostava pomoči skorajda onemogočena - mednarodna pomoč je po njihovem mnenju skorajda sramotna.

Na zahtevo varnostnega sveta združenih narodov in Nemčije po čim hitrejši obnovitvi pogajanj o iranskem jedrskem programu, se je že odzval iranski predsednik Mahmoud Ahmadinedžad. Ta je zavrnil dialog, ki bi ga diktirala omenjena šesterica in ponovno poudaril, da je edini kompetentni sogovornik pri določanju omejitev za iranski jedrski program Mednarodna agencija za jedrsko energijo. Kot poroča agencija, je Iran sicer upočasnil proizvodnjo obogatenega urana in pristal na strožji nadzor, a hkrati še vedno ne sodeluje z inšpektorji agencije. Na domačem prizorišču pa je iranski parlament podprl 18 od 21 kandidatov za ministre, ki jih je predlagal izvoljeni predsednik. Od treh kandidatk za ministrico je bila potrjena zgolj Marcieh Vahid Dastdžerdi, ki bo zasedla ministrstvo za zdravstvo. Ministrica bo prva ženska članica parlamenta v Iranu od islamske revolucije leta 1979.

Omenjenega zasedanja generalne skupščine združenih narodov se bo prvič v štiridesetih letih udeležil tudi libijski veliki vodja Moamer Gadafi. Ambasador Združenih držav Amerike je libijskega polkovnika že posvaril pred neprimernim obnašanjem. Ameriška javnost je namreč ogorčena po tem, ko so libijske oblasti s pompoznim slavjem sprejele obsojenega in predčasno izpuščenega napadalca na letalo nad Lockerbijem. Ameriški politiki tudi zahtevajo preiskavo, če je izpustitev za rakom zbolelega Abdelbaset Ali al-Megrahija povezana s trgovanjem z nafto med Škotsko in Libijo. Medtem pa je mesto New Jersey odpovedalo gostoljubje Gadafijevemu šotoru na zemljišču libijske ambasade. Po najnovejših novicah bo Gadafi s svojim spremstvom svoj čas v New Yorku preživel nekje na otoku Manhattan.

Na dvojna merila nizozemskih institucij in evropske družbe pa opozarjajo v Arabski Evropski ligi. Nizozemsko tožilstvo je namreč uvedlo postopek proti omenjeni organizaciji zaradi objave spornih slik na internetni strani lige, kjer se v podobnem stilu kot karikature preroka Mohameda iz Danske, norčujejo iz Judov. Seveda se postavlja utemeljen dvom o sodnem postopku zoper kršitelje, saj je norčevanje iz holokavsta vrednostno povsem drugačen prekršek od norčevanja iz verskih ikon. Zakaj so se pri Arabski Evropski ligi odločili za objavo karikatur in zakaj tožilstvo uporablja domnevna dvojna merila, smo povprašali generalnega sekretarja lige, Abdoulmouthaliba Bouzerda:









Slabo leto socialnih nemirov in škandalov je le prepričalo grškega premierja Kostasa Karamanlisa, da razpiše predčasne parlamentarne volitve. Datum volitev sicer še ni znan, a najverjetneje bodo Grki odšli na volišča že v začetku oktobra. Vlada se poleg socialnih nemirov, korupcijskih škandalov, slabim gospodarski položajem države in z majhno večino v parlamentu sooča tudi z ostro kritiko javnosti, zaradi slabega odziva na gozdne požare v okolici Aten, ki so v preteklih tednih zahtevali ogromno materialno škodo. V začetku tedna je odstopil starejši član stranke, Yiannis Manilis, ki je izrazil razočaranje nad potezami vlade. Zaradi korupcijskih škandalov so namreč morali odstopiti že štirje ministri.

Sodno-tožilska farsa v primeru umora ruske novinarke Ane Politkovske se nadaljuje. Rusko vrhovno sodišče je namreč preklicalo odločitev moskovskega sodišča iz sredine avgusta, ki je prvotno zavrnilo zahtevo svojcev ubite novinarke po novi preiskavi umora. Vrhovno sodišče je tako tožilstvu naročilo naj ponovno prične s preiskavo umora. Kot je znano, je na prvem sojenju obtožena trojica za umor bila oproščena, nato je vrhovno sodišče oprostilno sodbo razveljavilo, v novi obtožnici pa je osumljena trojka obtožena zgolj sodelovanja pri umoru. Vrhovno sodišče od tožilstva sedaj pričakuje, da bo našlo tako strelca kot naročnika umora.

Uradno se je pričela kampanja za drugi referendum o Lizbonski pogodbi na Irskem. Zagovorniki referenduma imajo v drugem poskusu veliko več možnosti, da bodo prebivalci podprli spremembe Evropske unije, saj je gospodarska kriza močno prizadela državo. Na prvem referendumu je dobrih 53 odstotkov volivcev zavrnilo predlagano Lizbonsko pogodbo. Po zadnjih rezultatih pa evroskeptiki kljub obljubam o pomoči s strani Evropske unije ponovno dobivajo na moči. Pogovarjali smo se s tiskovnim predstavnikom Kampanje proti Evropski ustavi Brendanom Youngom, ki je predstavil evroskeptična stališča:










Program, s katerim želi pridobiti podporo za novo imenovanje na mesto predsednika Evropske komisije, je Jose Manuel Barroso predstavil Evropskemu parlamentu. Dokument v obsegu 41 strani naj bi prepričal tudi poslance, saj predvsem z levega političnega spektra prihajajo negativni komentarji ob ponovni kandidaturi Barrosa. Vlade 27-ih držav so sicer že podprle njegovo kandidaturo. Socialisti in demokrati znotraj evropskega parlamenta so od Barrosa zahtevali podroben program za prihodnjih pet let.

Nezadovoljstvo prometnega ministra Patrika Vlačiča z upravo Družbe za avtoceste je rezultiralo v sporazumnem odstopu uprave Darsa. Uprava, ki jo sestavlja pet posameznikov, bo ob odstopu dobila odpravnino v višini šestih povprečnih plač. Upravo bo do imenovanja nove uprave vodila prva nadzornica Darsa, Mateja Duhovnik. Med kandidati za nove člane uprave se že omenja ime nekdanjega prvega moža družbe, Rajka Siročiča in predsednika uprave Aerodroma Ljubljana, Vinka Možeta.


Komentarji
komentiraj >>