Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Lucinda Williams & The Jayhakws (3511 bralcev)
Sreda, 9. 7. 2003
outlaw



Lucinda Williams je ena najpomembnejših sodobnih ameriških ustvarjalk, ki se na lasten način opira tudi na ameriško glasbeno izročilo. "World Without Tears" je njena nova mojstrovina. Lucinda Williams je doma na: lucindawilliams.com
The Jayhawks so ena ključnih zasedb preporoda ameriške glasbe s konca osemdesetih. Ob Uncle Tupelo so postavljali temelje tistemu, čemur mnogi rečejo alt. country. Obiščite njihovo spletno stran: thejayhawks.net
Radio Študent
IZVEN ZAKONA
Lucinda Williams & The Jayhawks
SREDA, 9. julij 2003, 22.00 - 23.00
avizo trak IZVEN ZAKONA, 2
1. CD Lucinda Williams, 1 (ona) FRUITS OF MY LABOR Lucinda Williams 4.49
VEDNO V PODLAGO, kadar je le mogoče: CD Bill Frisell, 8 (on) OUTLAWS Bill Frisell 4.19
Fruits Of My Labour, Plodovi mojega dela, odlična uvodna pesem v nasploh izvrstno ploščo "World Without Tears" Lucinde Williams. Tole je oddaja Izven zakona, pozdravljam vas Milko Poštrak, v veliko veselje pa mi je zdajle skupaj z vami poslušati eno najboljših in najpomembnejših ter seveda meni najljubših ameriških pevk in ustvarjalk. Naslednja pesem Lucinde Williams ima naslov Righteously.
2. isti CD, 2 (ona) RIGHTEOUSLY Lucinda Williams 4.36
Righteously, pesem Lucinde Williams z njene nove plošče "World Without Tears", objavljena pa je bila tudi na mali plošči. Mogoče je kdo od vas opazil, da si je Lucindin kitarist Doug Pettibone sposodil del kitarskega rifa iz pesmi Third Stone From The Sun Jimija Hndrixa. Mimogrede, basist je bil Taras Prodaniuk, bobnar Jim Christie, producent pa znani Mark Howard, ki je delal tudi z Bobom Dylanom in U2.
Lucindo Williams kakšna redna poslušalka ali poslušalec tele oddaje Izven zakona gotovo pozna, saj z velikim veseljem in navdušenjem sledimo vsaki njeni novi plošči. Naj zato zdaj le na kratko ponovim. Je hči univerzitetnega profesorja angleške literature, Millerja Williamsa. V sedemdesetih je objavila svoj poklon bluesu in folku, "Ramblin’", zatem prvo lastno avtorsko "Happy Woman Blues", sredi osemdesetih prelomno ploščo s preprostim naslovom "Lucinda Williams", nato 1992. leta "Sweet Old World" in 1998 mojstrovino "Car Wheels on a Gravel Road". Pred dvema letoma je sledila plošča "Essence". V osemdesetih in v devetdesetih smo imeli kar nekaj težav, ker je perfekcionistična Lucinda tudi po več let izpopolnjevala ali celo kar na novo posnela kako ploščo, če ni bila v celoti zadovoljna z zvokom. V zadnjih letih se očitno okoli tega ne obremenjuje več, čeprav je bila prejšnja "Essence" celo morebiti preveč tehnično dodelana. Zato pa je bila nova, "World Without Tears", menda posneta v živo v studiu. Vsekakor tako zveni.
Tule je ena meni najljubših pesmi z nove plošče Lucinde Williams, Real Live Bleeding Fin-gers And Broken Guitar Strings.
3. isti CD, 4 (ona) REAL LIVE BLEEDING FINGERS AND BROKEN GUITAR STRINGS lucinda williams 4.43
Real Live Bleeding Fingers And Broken Guitar Strings, Resnično v živo krvaveči prsti in strgane kitarske strune, pesem Lucinde Williams, ki bi se je ne sramovali The Rolling Stones niti v svojih najboljših časih, od Beggars Banquet, Let It Bleed, do Exile On The Main Street. Sedaj lahko Richards o taki pesmi le sanja.
Naslednja je Those Three Days.
4. isti CD, 6 (ona) THOSE THREE DAYS Lucinda Williams 4.59
Menda ni treba posebej omenjati, da Lucinda Williams v rock and roll, country ali koreninski rock vnaša lasten, ženski pogled. Besedila govorijo o njenih intimnih občutjih ali pa o občutjih koga drugega, vendar tako prepričljivo, da ima poslušalec ves čas občutek, da Lucinda Williams govori in poje iz lastnih globokih občutij in izkušenj.
Naslednja pesem je Sweet Side, ki vas bo verjetno zaradi načina petja, ki so mu nekateri rekli celo rap, natančneje pa bi bilo recitiranje v ritmu, spomnila na še eno veliko ameriško ustvarjalko, Patti Smith. Vendar je to še vedno ena in edina Lucinda Williams. Sweet Side.
5. isti CD, 8 (ona) SWEET SIDE Lucinda Williams 3.34
6. CD Jayhawks 2 (oni) TAILSPIN The Jayhawks 3.13
Tule pa so že The Jayhawks z novim, po mojem mnenju njihovim najboljšim albumom v zadnjem času. Namreč v času po odhodu Marka Olsona. The Jayhawks so bili, kot seveda veste, ob Uncle Tupelo, ključna mlada ameriška zasedba s konca osemdesetih, ki je v ameriško glasbo vnesla nove poglede na izročilo, razgradnjo tradicije. Uncle Tupelo so se razkrojili na zasedbi Wilco in Son Volt, The Jayhawks pa na The Jayhawks, ki jih še vedno vodi en od dveh prejšnjih glavnih piscev pesmi, Gary Louris, ter na The Original Harmony Ridge Creek Dippers, kar je zgolj drugo ime za Marka Olsona. Po njegovem odhodu iz The Jayhawks sem se sam osebno veliko bolj navduševal nad tistim, kar je počel on, kot nad tistim, kar so počeli Louris in preostali. Zdaj pa se zdi, da so dosegli pravo razmerje. In to na plošči z naslovom "Rainy Day Music", s katere pesem Tailspin smo slišali prej, zdaj pa bomo pesem z naslovom All The Right Reasons.
7. CD Jayhawks, 3 (oni) ALL THE RIGHT REASONS The Jayhawks 3.21
Omenjal sem že, da sta bila v prvem obdobju zasedbe The Jayhawks glavna pisca pesmi v njej Mark Olson in Gary Louris. Albumu "Rainy Day Music" je dodan tudi disk, na katerem je nekaj dodatnih posnetkov, nekaj akustičnih različic pesmi z albuma in en koncertni posnetek. To je pesem Waiting For The Sun, starejša pesem skupine The Jayhawks iz časa plošče Hollywood Town Hall iz 1992. leta, ena od njihovih bolj znanih nasploh, pod pesem pa sta podpisana še oba, Mark Olson in Gary Louris. Ni mi sicer znano, ali sta pesem res napisala skupaj, niti ne, kateri del je od koga ali kaj je kdo prispeval. A to ni važno. Pomenljivo je, da je pesem izvajal Gary Louris na nekem svojem akustičnem nastopu 26. aprila lani v klubu The Women’s Club v Minneapolisu. Čakam na sonce.
8. CD disk dve Jayhawks, 6 (olson,louris) WAITING FOR THE SUN The Jayhawks 4.00
The Jayhawks so prehodili dolgo pot od srede osemdesetih do dandanes. V devetdesetih se je, tudi zaradi njih in Uncle Tupelo, spremenila podoba sodobne ameriške glasbe, vezane na izročilo. Glasbe, ki je izredno raznolika, tudi zato jo raznoliko poimenujejo, od americana, do roots rock, alt. country in podobno. Ima pa skupni imenovalec: glasbene sloge in izrazne oblike, ki so jih v minulih stoletjih v Ameriko prinesli evropski priseljenci. Ponavadi so najbolj izpostavljeni irski in škotski, torej je najbolj poudarjen anglo-saksonski vidik, pri cajunu še francoski, pri tex-mexu španski. Vendar sodobna ameriška glasba, s katero se ukvarjamo ali na katero se osredotočamo v oddaji Izven zakona, vzpostavlja raznorazne odnose do omenjenih izročil ali navezav. Pogosto je tradicija zgolj izhodišče. Zgolj od ustvarjalca je odvisno, kako bo to izročilo razgradil. The Jayhawks so se že zdavnaj vpisali v ameriško zgodovino. Nova plošča "Rainy Day Music" bo njihovo mesto zgolj utrdila.
Save It For A Rainy Day.
9. CD Jayhawks, 4 (oni) SAVE IT FOR A RAINY DAY The Jayhawks 3.03
10. CD Lucinda Williams, 10 (ona) PEOPLE TALKING Lucinda Williams 5.05
Spet smo nazaj pri Lucindi Williams in njeni izvrstni, udarni, siloviti, tudi pretresljivi novi plošči "World Without Tears". Svet brez solza. Ploščo naslovu primerno prežema kar posvečeno, povzdignjeno, himnično, vzneseno razpoloženje, polno mračnih tem. Taka je tudi ostra kritika ameriške dvoličnosti v pesmi American Dream, Ameriške sanje.
11. CD Lucinda Williams, 11 (ona) AMERICAN DREAM Lucinda Williams 4.30
12. CD Jayhawks, 13 (oni) WILL I SEE YOU IN HEAVEN The Jayhakws 3.37
V nocojšnji oddaji Izven zakona smo poslušali novi plošči pomembnih ameriških ustvarjalcev. Ena je Lucinda Williams z odličnim albumom "World Without Tears", drugi pa The Jayhawks, ki se s ploščo "Rainy Day Music" očitno vračajo na zanesljivo pot. Na Izgubljeno ameriško avtocesto. Zanimivo, da so oboji objavili plošči pri sodobni založbi ameriškega izročila, Lost Highway, The Jayhawks resda v okrilju založbe American. Pravkar smo slišali njihovo pesem Will I See You In Heaven. Kot ta pesem, je tudi celotna plošča polna spevnih melodij, akustičnih zvokov in večglasnega petja.
Naslednji teden v oddaji Izven zakona nekaj novih plošč dobro nam znanih ustvarjalcev, od Bonnieja Princa Billyja, preko Rona Sexsmitha, do Jima Rolla.
Za slovo poslušajmo še naslovno pesem nove plošče Lucinde Williams, World Without Tears. Lahko noč!
13. CD Lucinda Williams, 12 (ona) WORLD WITHOUT TEARS Lucinda Williams 4.11
avizo trak IZVEN ZAKONA, 3
Milko POŠTRAK


Komentarji
komentiraj >>