Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
RUSKA RULETA DOMAČE PARLAMENTARNE LEVICE (3168 bralcev)
Sreda, 23. 9. 2009
tomazza



V staremu Rimu je veljalo, da bo ljudstvo mirno, dokler bo vsaj kruha in iger. V času aktualne globalne gospodarske negotovosti pa, da če ni kruha, naj ima narod vsaj igre. Temu načelu je - kar se da očitno - podlegla tudi aktualna vlada in koalicija Boruta Pahorja, saj se, tako kot pred njima Janševa, poslužuje povsem demagoških iger za povrnitev izgubljenega zaupanja ...

V staremu Rimu je veljalo, da bo ljudstvo mirno, dokler bo vsaj kruha in iger. V času aktualne globalne gospodarske negotovosti pa, da če ni kruha, naj ima narod vsaj igre. Temu načelu je - kar se da očitno - podlegla tudi aktualna vlada in koalicija Boruta Pahorja. Ta ima že tako ali tako veliko dela z lastno samopodobo. Toda nad zanikrnimi dohodki za celomesečno delo za tekočimi trakovi bojda da paradnih konj domačega gospodarstva razjarjeno delavsko ljudstvo od trenutnih političnih gospodarjev na Slovenskem vendarle pričakuje tudi kake konkretne rezultate. Teh pa kljub silnim proti-kriznim paketom zaenkrat ni. In ker sta bistvo političnega preživetja po izteku ali pač predčasnem zaključku mandata prav podoba in ugled, ki ju nosilci političnih funkcij imajo v očeh do sodelovanja na volitvah upravičenega ljudstva, se demagoških iger za povrnitev izgubljenega zaupanja tako kot pred njim Janševa poslužujeta tudi Pahorjeva koalicija in vlada.

Dva taka tipična prijema, s katerima naj bi se med vse bolj obubožanim prebivalstvom, povrnilo zaupanje v samooklicane leve stranke, ki sestavljajo aktualno koalicijo in vlado, sta poleti ustanovljena parlamentarna preiskovalna komisija Državnega zbora za sporne managerske prevzeme in managersko zakonodajo ter današnja tretja obravnava predloga zakona o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev in nadzornih organov v času finančne in gospodarske krize. Na prvi pogled gre za gotovo da vsaj samooklicani parlamentarni politični levici na kožo pisana ukrepa. Toda v resnici sta izrazito demagoška in populistična, saj ugleda trenutnim političnim gospodarjem na Slovenskem, prav tako kot zgolj v narekovajih zgodovinski sporazum s sosednjo Hrvaško, le ne bosta kaj prida izboljšala, pač pa kvečjemu še dodatno poslabšala.

Borut Pahor si sicer lahko v teh časih, ko si politika zgolj figurativno večina drugih pa čisto zares zateguje pasove, sam plačuje kavo na Tromostovju, nanjo pelje tudi sosedino premierko Jadranko Kosor, toda kljub temu neizprosno dejstvo ostaja, da ustanovitev vsake nove preiskovalne komisije terja svoj delež davkoplačevalskega denarja. Poslanski detektivi tako za svoje delo dobijo dodatno sejnino. Nadaljnja jeba je sicer še v tem, da parlamentarne komisije pravzaprav kar praviloma niso ravno kaj prida učinkovite. Ponavadi se detektivsko delo poslancev sicer res konča z nekim zaključnim poročilom, toda gradivo in vsebine zanj ponovno kar praviloma pripravljajo zunanji sodelavci. To pa ponovno stane.

Ne bodi je ravno treba preiskovalne komisije za sporne managerske prevzeme in managersko zakonodajo, ki jo je koalicija Državnega zbora požegnala 16. junija na zahtevo 40-ih poslancev SD, Zaresa, DeSUS, LDS in še opozicijskih SLS ter SNS, tako zaenkrat časopisne stolpce in prime time minute domačih trobil državotvornega medijskega diskurza polni predvsem z zapleti okoli plačila za zunanje izvajalce. Sicer v imenu lastnega političnega preživetja visoko motivirani, a v znanju iz področja preiskave šibki poslanski člani komisije, so tako v začetku septembra sklenili, da bo njihov zunanji sodelavec podjetje Nebra. To bi naj pripravilo elaborat, ki bi naj, kot so se pogodbeno dogovorili, vseboval vso zakonodajo s tega področja, gradiva ministrstva za gospodarstvo, vlade, Državnega zbora in druge strokovne objave v zvezi s prevzemno zakonodajo.

Zapletlo pa se je v ne ravno usklajeni ceni plačila za ta kup papirnatega špeha, ki so si ga poslanski detektivi naročili. Nikakor se niso mogli zediniti, koliko ur dela je pravzaprav potrebnih, da se tak elaborat v povprečnemu poslanskemu umu razumljivemu jeziku pripravi. In ker si v teh varčevalnih časih vlada in koalicija nista hotela privoščiti nove opoziciji vržene kosti, da na veliko zapravljata, je podjetje Nebra, ki je zahtevalo 30 tisočakov, odšteti pa so ji bili pripravljeni vsaj 5krat manj, od pogodbe z državnim zborom raje odstopilo.

Tako je parlamentarna preiskovalna komisija za sporne managerske prevzeme in managersko zakonodajo na današnji za javnost zaprti seji zgolj za 15 dni podaljšala rok za pripravo gradiva. Iz njega naj bi parlamentarni detektivi predvsem ugotovili okoliščine, povezane s financiranjem managerskih prevzemov Istrabenza in Pivovarne Laško s strani državnih bank NLB in NKBM ter morebitno povezanost in odgovornost, ki so jo pri tem imeli javni funkcionarji. Kdo točno bo elaborat za ponujeno mizerno plačilo pripravil, predsednik komisije Alojz Posedel po seji ni povedal. Je pa najavil javna zaslišanja prič, ki se bodo začela konec oktobra.

Obetajo se torej javna poslanska mrcvarjenja domačih tajkunov in njihovih pomagačev. Kljub temu pa je tisto, do česar bi se naj že vnaprej dokopala prav ta komisija že vnaprej jasno. Menedžerje državnih bank tako ali tako nastavljata koalicija in vlada. Nenazadnje so tako za menedžersko zakonodajo kot za mojstre preigravanja njenih luknjastih določil poskrbele prav stranke, ki so zahtevale to parlamentarno preiskavo.

Da bi naj v očeh razjarjenega delavskega ljudstva prav menedžerji odigrali vlogo dežurnih krivcev za nastale razmere, sicer priča tudi današnja poslanska sloga ob tretjem branju predloga zakona o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev in nadzornih organov v času finančne in gospodarske krize. Po novem bodo ti tako od začetka leta, torej za nazaj, in zgolj do konca leta 2010, v posameznih primerih obdavčeni kar 90 odstotno. Tako visoki prejemki, gre za kasto, ki prejema po več kot 12.500 evrov mesečne plače, so sicer gotovo da neupravičeni, toda vendarle se je potrebno vprašati, kaj da bo to pomenilo za kvaliteto upravljanja in nadziranja državnih podjetij.

Razmisleka o dejanski učinkovitosti teh demagoških in zgolj za kratkoročno izboljšanje politične samopodobe domače parlamentarne levice povlečenih potez, pa ni. Zaradi lastnega političnega interesa jim kaj prida ne nasprotuje celo državnozborska opozicija. V tem trenutku si namreč koalicija in vlada ter s tem vsa parlamentarna samooklicana levica žeblje v lastno krsto zabija kar sama.


ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s krizno rusko ruleto domače parlamentarne levice v zobeh poskrbel Tomaž Z.



Komentarji
komentiraj >>