Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
JESSICA LURIE ENSEMBLE: Shop Of Wild Dreams (Zipa! Music, 2009) (ponovitev 4. 10. '09 ob 00.30) (2134 bralcev)
Nedelja, 27. 9. 2009
Bogdan B



Pihalko Jessico Lurie tu nedvomno poznamo. Ob mnogih sodelovanjih ji je uspelo izdati tudi štiri albume, ki jih je podpisala s svojim imenom. Prav vsi se ponašajo s pristnim glasbenim temperamentom, v katerega vnaša različne glasbene vplive, od jazza, klezmerja, balkanskih godb do ameriške tradicije. Tej usmeritvi je ostala zvesta tudi na novem, četrtem albumu, ki je po glasbeni zasnovi, izboru komadov, začinjeni izvedbi in konec koncev po domicilu nastanka in rojstva, nedvomno newyorški. (v celoti!)

* Pihalko in pevko Jessico Lurie v tem okolju spremljamo tako rekoč od začetkov njene mednarodne kariere, ki je že doživela polnoletnost. Se še kdo spomni koncerta The Billy Tipton's Memorial Saxophone Quartet, ki ga je organiziral Zorko Škvor v Viteški dvorani? Katerega leta že? Saksofonski kvartet + bobnar, ki se danes imenuje The Tiptons, je seveda še vedno ena od osrednjih aktivnosti Luriejeve, prav tako pa še ni odigrala zadnje note s seattlskim funky triom Living Daylights, ki smo ga prav tako videli pri nas v devetdesetih, celo na skupni turneji z ljubljansko Lolito. Takrat so se stkale močnejše vezi in Luriejeva je po poroki s hrvaškim umetnikom Danijelom Žeželjem obiskovala te kraje v različnih artističnih priložnostih. Poleg Hrvaške in Slovenije je močno navezana na Italijo, ki ji je ponudila boljše ustvarjalno okolje kot ga je bila deležna drugod V Evropi.


Ob mnogih sodelovanjih ji je uspelo izdati tudi štiri albume, ki jih je podpisala s svojim imenom. Prav vsi se ponašajo s pristnim glasbenim temperamentom, v katerega vnaša različne glasbene vplive, od jazza, klezmerja, balkanskih godb do ameriške tradicije. Tej usmeritvi je ostala zvesta tudi na novem, četrtem albumu, Shop of Wild Dreams, ki je po glasbeni zasnovi, izboru komadov, začinjeni izvedbi in konec koncev po domicilu nastanka in rojstva, nedvomno newyorški. Jessica Lurie namreč že nekaj let živi in ustvarja v New Yorku, selitev iz Seattla pa je nanjo vplivala zelo pozitivno, saj se je njen krog možnih ustvarjalnih prijemov povečal. Tako ji je uspelo za nov album sestaviti odlično zasedbo, ki je hkrati izostrila zvočno sliko in ji dala nove razsežnosti. To velja predvsem za pianista in klaviaturista Alexa Deutscha ter kitarista in banjoista Brandona Seabrooka. Bas igra Todd Sickafoose, bobne pa Allison Miller, oba sicer iz sedanjega benda Amy DiFranco. Pravšnja zasedba glasbenikov, ki z lahkoto sledi kompozicijam Jessice Lurie. Te imajo vse po vrsti notranjo moč, gredo v uho, a niso cenene, še več, večina jih neguje jazzovsko plesnost, ki je značilna za newyorški avantpop. Zraven so čisto navadne ameriške pesmi, ki se jih ne bi sramovali niti najboljši pevci countryja. Glasbena moč Jessice Lurie tudi na Shop of Wild Dreams ohranja izjemen občutek za melodijo, za posamezne komade smiselno uporablja pihala, odlikuje pa jo še nevsahljiva energija, ki jo enakomerno usmerja v petje in igranje.

Jessica Lurie prihaja v najboljša glasbena leta kot celovita glasbenica, pronicljiva avtorica in vedno boljša pihalka na altovskem in tenorskem saksofonu ter flavti; obenem je tudi pevka s privlačnim glasom. V to nas prepričuje Shop of Wild Dreams, na katerem je 10 enakovrednih komadov v dolžini slabe ure, tako da smo zdaj v zagati, katerim komadom naj se odpovemo zaradi omejene dolžine oddaje. Kakorkoli že, zapojte, zaplešite ali kar oboje v trgovini čudnih sanj ansambla Jessice Lurie.

pripravil Bogdan Benigar

 



Komentarji
komentiraj >>