Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GUY KLUCEVSEK: Dancing On The Vulcano (Tzadik, 2009) (ponovitev 11. 10. '09 ob 00.30) (2422 bralcev)
Nedelja, 4. 10. 2009
Bogdan B



Bogdan Benigar recenzira novo ploščo ameriškega harmonikarja Guya Klucevska, ene vodilnih sil v sodobni glasbi za meh, s katerim tokrat v kvartetu pleše na robu vulkana ... (v celoti!)

* Guy Klucevsek je eden redkih slovenskih Američanov, ki je našel svoj prostor tudi v domovini svojih starih staršev. Tukaj smo ga spremljali od začetka njegove mednarodne kariere ob koncu osemdesetih, najprej ob izdaji odličnega minimalističnega albuma Scenes from a Mirage in nato z albumoma in koncertom njegovega Ain't Nothing But A Polka Banda. To je bil gotovo eden ustvarjalnih vrhuncev njegove kariere. Naslednji se je zgodil z ustanovitvijo zdaj že legendarnega Accordion Triba, ki še vedno živi. Ob tem pa je Klucevsek skomponiral in odigral celo vrsto naročenih del za druge velikane sodobne muzike, za številne predstave sodobnega plesa, druge odrske uprizoritve in neme filme. Večino teh del je izšlo na več kot 20 albumih, ki jih je 62-letni Klucevsek podpisal v svoji karieri, med njimi je treba omeniti izjemnega The Flying Vegetables of The Acopolypse, lahko pa bi dodali še Citrus, My Love; Stolen Memories,; Free Range Accordion in še in še.

Zadnji Klucevskov album Dancing on the Volcano spada v kategorijo albumov, na katerem je pretežno gradivo, napisano za dve plesni predstavi in neme filme Georga Méličsa, pet komadov od trinajstih na albumu pa je Klucevsek napisal samo za ta album. Vse skupaj je lepo premešal, tako da lahko skupaj plešejo na vulkanu. Pri tem glasba na albumu deluje povsem samostojno, poreklo komadov pa izgubi na pomenu. Klucevsku tudi tokrat pomaga izbrana ekipa, ki deluje kot pravi akustični bend in eno od presenečenj albuma je gotovo drugi harmonikar Alex Meixner, ki je sicer doma iz Pensilvanije. Doslej se Klucevsek namreč ni posluževal prakse, da bi v zasedbi igrala dva harmonikarja, razen ko je šlo za duete z Alanom Bernom. Še več - Meixner kar v nekaj skladbah odigra vlogo solista in na prvo poslušanje je pravzaprav nemogoče ugotoviti, kaj igra Klucevsek in kaj Meixner. Tudi preostala trojica uživa svoj sloves. Pihalec Steve Elson, ki na tem albumu igra večinoma klarinet, je svoj čas igral z Davidom Bowiejem, o bobnarju Johnu Hollenbecku pa smo tudi že marsikaj slišali. Še najmanj pa poznamo basista Peta Donovana.

Po vsebini se Dancing on the Volcano ne razlikuje bistveno od drugih Klucevskovih del. Ponovno lahko uživamo v naboru skladateljskega humorja, neparnih ritmov, melodij, ki so nam od nekje poznane, a jih pravzaprav še nismo slišali. Iz gradiva še najbolj izstopata še ena »ain't nothin' but a polka« Meet Me on the Midway, ki jo Klucevsek in Meixner odigrata bleščeče, in zaključna Closer by Far, ki je napisana in odigrana v duhu minimalizma s Klucevskom na klavirju in z Elsonom na sopranskem saksofonu. Vse ostalo je zelo prešerno, za poskočne plesalce in vesele poslušalce.

pripravil Bogdan Benigar

 



Komentarji
komentiraj >>