Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Oddelek za razvoj, etiko in integriteto (3373 bralcev)
Sreda, 14. 10. 2009
tomazza



Kot je na današnji prvi konferenci o razvoju in pomenu kodeksa policijske etike policijskega poklica na domači Policijski akademiji v Tacnu napovedal najbolj notranje ministričin generalni policijski direktor Janko Goršak, bo domača policija v okviru reorganizacije, ki jo načrtujejo, pridobila povsem nov oddelek za razvoj policije, etiko in integriteto. Primeri pa kažejo, da bi revolucionarno-avangardni reorganizaciji slovenske policije morale slediti tudi Vlada in druge domače politične oblike
Kot je na današnji prvi konferenci o razvoju in pomenu kodeksa policijske etike policijskega poklica na domači Policijski akademiji v Tacnu napovedal najbolj notranje ministričin generalni policijski direktor Janko Goršak, bo domača policija v okviru reorganizacije, ki jo načrtujejo, pridobila povsem nov oddelek za razvoj policije, etiko in integriteto. Najbolj svojemu policijskemu direktorju je ob strani stala tudi notranja ministrica Katarina Kresal, ki je tej pravzaprav avangardno-revolucionarni ustanovitvi novega oddelka ob bok še povsem pravilno navrgla, da lahko pravni sistem brez etične naravnanosti hitro izgubi legitimnost. Toda tako pravni sistem kot denimo generalni direktorji policije so predvsem rezultat merjenja moči in razporeditve strankarskih sil obstoječega političnega sistema. Vsak političen sistem brez etične naravnanosti pa je lahko zgolj nelegitimen. To je le eden od postulatov politične zgodovine. Prav na Slovenskem pa vse bolj tudi aktualne politične sedanjosti.

Da bi revolucionarno-avangardnim reorganizacijskim načrtom slovenske policije denimo nujno morala sledila tudi slovenska Vlada, tako priča današnji javni odziv ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika na študentske zahteve, da je za poklice v socialnem varstvu potrebno razpisati več pripravništev. Brez opravljenega pripravništva pa diplomanti in diplomantke teh poklicev ne morejo dostopati do trga dela, za katerega so se izobraževali. Kljub temu, da je v ministrski obraz Ivana Svetlika zijalo celo po poročanju osrednje in edine tiskovne agencije v 100 odstotni državni lasti kakih 180 študentskih glav, ta mirno pribije, da je izbira študija odgovornost vsakega posameznika in fakultete.

Če bi tudi Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve premoglo Oddelek za razvoj, etiko in integriteto, pa bi ga krvavo potrebovalo že glede na resor, ki ga pokriva, potem bi morda nekdo ministru prišepnil, da ta etična drža in taka integriteta, glede na funkcijo, ki jo zaseda, le nista povsem na mestu. Če sicer ne bi vsako leto števila razpisanih mest, potrjevale raznorazne po volji vsakokratne politične oblasti nastavljene komisije, bi ministru še lahko pritrdili in vso krivdo zvalili na posamezne fakultete, katerih prihodki so odvisni od števila vpisanih študentov. Toda tudi to, koliko po študentski glavi dobi posamezna fakulteta, ponovno preko polit-komisarjev odredi posamezna politična oblast.

Seveda pa nikakor za to, da so uspešno zaključili vpisani študij iz poklicev socialnega varstva, pa po diplomi zaradi premalo s strani države razpisanih mest ne morejo opraviti pripravništva in tako konkurirati na trgu dela, ne morejo biti odgovorni študentje in študentke. Oziroma, kaj že sploh so, če so končali diplomo, do formalne izobrazbe pa jim manjka še to pripravništvo. In to bi, že danes zjutraj na protestnem shodu 180-ih študentov in študentk, moral vedeti tudi minister Svetlik. Ali pa bi mu lahko prišepnil dežurni uslužbenec Oddelka za razvoj, etiko in integriteto v sestavi ministrstva za delo, socialo in družino, na katerega so študentje naslovili zahtevo po razpisu 150-ih pripravniških mest letno, pod katero so zbrali 2000 podpisov. Ministrstvo jih bo s pomočjo evropskih sredstev zagotovilo od 50 do 80. Samo na fakulteti za socialno delo pa je lani diplomiralo 256 študentov, od tega pa jih je do pripravništva prišlo samo 33.

Oddelki za razvoj, etiko in integriteto pa bi prav prišli tudi drugim političnim oblikam organiziranja, kot jih imamo in poznamo. Denimo obstoječim študentskim oblikam. Povsem legitimne in upravičene zahteve študentov na resorno ministrstvo zastavlja samo-organizirana skupina študentov. 2000 jih je podpisalo peticijo, 180 pa jih je danes zjutraj žvižgalo na ministra za socialo, delo in družino Ivana Svetlika. Podpirajo jih tudi sindikati. Kot prva od političnih oblik, pa je danes zjutraj svoje delo resno vzela tudi gotovo da strokovna uslužbenka najmlajšega domačega poslanca Dejana Levaniča in študentom, ne glede na to, da je minister Svetlik iz kvote Socialne demokracije, v njegovem imenu poslala pismo podpore.

Obstoječi študentski obliki političnega organiziranja, katerih Oddelka za razvoj, etiko in integriteto, če bi ju seveda imeli, bi ju gotovo opozorila, da je problem diplomantov poklicev socialnega varstva pravzaprav njihov resorni problem, pa okupirajo druge reči. Vseslovensko obliko pogodba z izbranim ponudnikom rešitve za uvedbo plačevanja študentske prehrane preko mobilne tehnologije, podjetjem Margento, iz katere se je, kot je danes oznanilo, lastniško že umaknilo podjetje Ultra, katerega jebi ga solastnik je pač sedanji minister za visoko šolstvo Gregor Golobič.

Domača, ljubljanska oblika pa je namesto s socialno stisko diplomantov socialnega dela povsem pre-okupirana s prireditvama ŠOU Fest in Študentska arena. Njen oddelek za razvoj, etiko in integriteto bi ji lahko prišepnil, da če za to nisi pripravljen požreti tudi kako pikro, na krošnjarsko prireditev pod geslom svoboda govora pač ne vabiš neodvisne radijske postaje, ki že kakih 40 let vznemirja prav domače policaje. Toda z reorganizacijo in ustanovitvijo oddelka za razvoj policije, etiko in integriteto se bi naj to spremenilo. Druge politične oblike organiziranja pa kljub očitni potrebi ustanovitve podobnih oddelkov za razvoj, etiko in integriteto zaenkrat še ne načrtujejo. Toda tako to pač gre.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s potrebo po Oddelkih za razvoj etiko in integriteto v zobeh poskrbel Tomaž Z.





Komentarji
komentiraj >>