Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sektor Ž (4438 bralcev)
Sobota, 10. 5. 2003
Beate



Napovedana je ukinitev vladnega urada za enake možnosti (UEM); Predstavitev zbornika o Splošnem ženskem društvu (1901-1945); Obeležitev 60. obletnice ženskih medvojnih demonstracij v Ljubljani. Več...
V pogovoru je namestnica direktorice UEM Tanja Salecl predstavila napovedano reorganizacijo urada in razloge UEM, s katerimi nasprotujejo reorganizaciji. Spregovorila je o dosežkih urada v desetih letih obstoja. Sledila je kratka zgodovina urada. Dr Vlasta Jalušič in dr. Milica Antič sta predstavili svoje razloge proti ukinitvi urada. Čeprav se pojavljajo nekateri pomisleki glede dovoljšnje aktivnosti UEM, je pozicija Sektorja Ž in sogovornic, da je urad zaradi širjenja enakih možnosti, ki ne zadevajo le trga dela, sociale in družine, temveč vsa področja družbe, da je urad nujno ohraniti ali celo nadrgraditi v ministrstvo.
Zgodovinarka dr. Marta Verginella s filozofske fakultete je spregovorila o pomenu aprila izdanega zbornika “Splošno žensko društvo 1901 do 1945 – od dobrih deklet do feministk”, s katerim se počasi popolnjuje mozaik predvojnaga ženskega gibanja na Slovenskem. Zbornik vsebuje neizmerno količino podatkov, ki sicer javnosti niso dostopni razen v arhivih, predstavi galerijo ženski, ki so delovale, dajale pobude, orale ledino na področju pridobivanja človekovih pravic za ženske. Prispevek vsebuje tudi splošno predstavitev društva in portret ene njegovih glavnih akterik – dolgoletne tajnice društva Minke Govekar.
Aktivistka Živa Vidmar je spregovorila o pomenu množičnih in skoraj pozabljenih demonstracij, ki so jih leta 1943 v Ljubljani organizirale ženske v protest italijanskim oblastem, ki so množično zapirale moške in streljale talce. Spomni se tudi štirih spomenikov, ki so bili po vojni postavljeni v spomin na te dogodke ter na potrebo po vrnitvi spomenika, ki je bil z novo Demosovo oblastjo v Ljubljani odstranjem izpred ljubljanske stolnice.

Avtorici:
Katarina Grabnar
Eva Horvat


Komentarji
komentiraj >>