Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GLOBALNO SEGRETI OFF (3012 bralcev)
Ponedeljek, 2. 11. 2009
tadejla



... afganistanske predsedniške volitve še naprej bolehajo za kroničnim pomanjkanjem legitimnosti ...
... v Barceloni potekajo pogajanja pred prihajajočim vrhom o podnebnih spremembah ...
... zimbabvejska trgovina z diamanti na plečih človekovih pravic ...
... upokojenci nasprotujejo preklicu izredne skupščine Vzajemne ...
... dvodnevna delavnica o programu projektnega učenja za mlajše odrasle ...

OFF NAPOVEDNIK

Menda inovativno prakso bivše slovenske vlade pod vodstvom Janeza Janše, ki je svoje seje vršila po različnih slovenskih krajih, sta vladi Nepala in Maldivov še nadgradili.

Prejšnji mesec je vlada na Maldivih sejo izpeljala pod morsko gladino. Na ta način so želeli opozoriti na zviševanje morske gladine, ki utegne poplaviti nizko ležeče otočje. Globalno segrevanje skrbi tudi nepalsko nomenklaturo, ki se bo na taljenje himalajskih ledenikov odzvala s sejo vlade v baznem taboru pod Mount Everestom. Od ledenikov je sicer posredno odvisnih 1,3 milijarde ljudi, ki bi jih v primeru prehitrega taljenja najprej prizadele poplave, potem pa še suša.

Ministrom, ki se želijo na lastne oči prepričati o posledicah globalnega segrevanja, želimo, da se varno vrnejo s 5360 metrov višine, kajti v nasprotnem primeru bo imel predsednik vlade sive lase pri iskanju nadomestnih ministrov.

Berete globalno vroč OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Afganistanske predsedniške volitve, ki so bile sprva mišljene kot potrditev napredka države, vse bolj izgubljajo svojo legitimnost. In to navkljub vsem prizadevanjem zahodnih držav in njihovega ljubljenca, dosedanjega predsednika Hamida Karzaja. Njegov tekmec Abdullah Abdullah je namreč zaradi neupoštevanja njegovih zahtev po zamenjavi spornih volilnih uradnikov včeraj sporočil, da ne bo sodeloval v drugem krogu volitev. Državna volilna komisija je zato že odpovedala drugi krog glasovanja in za zmagovalca razglasila Karzaja.

Takšen konec volilnega procesa ni najbolj po želji mednarodne skupnosti s Združenimi državami Amerike na čelu, saj bo tako le težko ohraniti kuliso demokratičnih standardov. Na pogovore v Kabul je pred tem pripotoval tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki-Moon, ki je izrazil željo, da se ne bi ponovile goljufije iz prvega kroga volitev, obljubil pa je tudi vso potrebno asistenco Združenih narodov.

V Barceloni se je pred decembrskim vrhom o podnebnih spremembah začel zadnji krog pogajanj v okviru Združenih narodov. Glede na različne poglede med razvitimi državami in tistimi v razvoju je pred koncem leta skorajda nemogoče pričakovati pravno zavezujočo pogodbo, ki bi nadomestila Kjotski protokol. Ključna razhajanja se dotikajo predvsem obsega zmanjšanja toplogrednih emisij s strani držav v razvoju, zmanjševanja rasti le-teh in finančne pomoči razvitih držav.

Evropska unija je sicer obljubila, da bo prispevala »pošten delež« od stotih milijard evrov, ki naj bi bili po njenem prepričanju potrebni državam v razvoju, da bi uspele znižati emisije, kakor tudi se spopadati z posledicami klimatskih sprememb. Konkretne številke ni navedla, še manj pa so obljubile Združene države Amerike in Kitajska, ki nista ratificirali niti Kjotskega protokola.

Borci za človekove pravice so organizacijo Kimberly Process, ki bedi nad trgovino z diamanti, pozvali, naj iz svojega članstva zaradi kršenja človekovih pravic izključi Zimbabve. Vojaki naj bi namreč na nekem diamantnem polju, ki je bilo prej v domeni lokalnih iskalcev, pobili okoli dvesto ljudi, ves zaslužek od prodaje diamantov pa naj bi si prilaščala stranka predsednika Roberta Mugabeja. Kimberly Process, s sedemdesetimi članicami, je bil ustanovljen leta 2003 z namenom preprečevanja financiranja vojn in zlorab človekovih pravic z zaslužkom od prodaje dragih kamnov. Aktivisti opozarjajo, da bo v primeru neukrepanja proti Zimbabveju precej trpela verodostojnost omenjenega združenja.

Nekdanji politični vodja bosanskih Srbov, Radovan Karadžić, se ni udeležil današnjih zaslišanj na haaškem sodišču. Takšno potezo je zaradi pomanjkanja časa, ki naj bi ga imel za pripravo, napovedal že v včerajšnjem pismu sodniku O-Gon Kwonu. Z veseljem pa se bo udeležil jutrišnje tako imenovane statusne konference, na kateri bodo odločali, kako nadaljevati sojenje v primeru obtoženčeve nadaljnje odsotnosti, saj menda želi pomagati najti rešitev. Opciji sta dve: sojenje se lahko nadaljuje v njegovi odsotnosti ali pa mu bo dodeljen zagovornik.

V hrvaškem saboru poteka odločanje o arbitražnem sporazumu s Slovenijo, ki bi določil oblikovanje arbitražnega sodišča za določitev meje. V svojem uvodnem govoru je premierka poslancem zagotovila, da je sporazum bistveno bolj ugoden kot tisti, ki ga je sabor sprejel maja na podlagi drugega Rehnovega predloga. Z arbitražnim sporazumom se država ne bo odrekla svojemu teritoriju, kar naj bi izrecno poudarila tudi enostranska izjava, v kateri Zagreb trdi, da Slovenija nima stika z mednarodnimi vodami.

Ker so koalicijske stranke napovedale podporo sporazumu, so sedaj oči uprte v največjo opozicijsko Socialdemokratsko stranko, ki bi lahko zagotovila potrebno dvotretjinsko podporo. Strankarski šef Zoran Milanović odločitev pogojuje z ustreznimi pojasnili Kosorjeve in opravičilom vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti za škodo, ki jo je storila v zadnjih šestih letih. Proti sporazumu se je ta konec tedna opredelila katoliška cerkev in skupina dvajsetih intelektualcev različnih političnih prepričanj.

V domovino se iz Afganistana končno vrača enajsti kontingent Slovenske vojske. Domači zrak bi morali zadihati že prejšnji teden, a je prišlo do dveh preložitev. Za izvedbo civilnega prevoza sta bili dve možnosti, ki bi stali sto petdeset oziroma sto petindvajset tisoč evrov, plus stroški vračanja tovora. Brezplačno uslugo so sedaj zagotovile kdo drug kot Združene države Amerike, kar naj bi bilo tudi najvarneje; letalo namreč leti direktno iz Herata, kjer so nastanjene naše okupacijske sile.

V petek je izredna uprava Vzajemne preklicala sklic izredne skupščine, ki naj bi bila šestega novembra na zahtevo Zveze društev upokojencev. Njihovega podpredsednika, Mirka Miklavčiča, smo zato vprašali, ali je bila na ta način preprečena možnost transparentnega pregleda poslovanja v zadnjih letih:



Vzajemna je bila prvotno ustanovljena kot zavarovalnica na principu medgeneracijske solidarnosti. Kako Miklavčič gleda na poskuse, da bi se zbrana sredstva, prvenstveno namenjena zdravstvenim storitvam, namenjala tudi trženju komercialnih življenjskih zavarovanj:



V Radovljici poteka dvodnevna delavnica o programu projektnega učenja za mlajše odrasle kot primeru uspešnega programa za vračanje mladih v izobraževalni in zaposlitveni proces. Udeleženci iz vladnih in akademskih vrst, ki prihajajo iz desetih držav, bodo pregledali dosedanjo pozitivno prakso in poskušali ugotoviti, ali jo je možno prenesti tudi v druge države. Delavnico skupaj z Evropsko komisijo organizira ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v sodelovanju z ministrstvom za šolstvo in šport. Čeprav je program leta 2007 prejel priznanje za prvo mesto med programi socialne politike v okviru Evropskih skupnosti, se kljub temu nenehno srečuje s težavami pri financiranju. Več je povedala Mateja Rozman Amon, vodja projekta pri Ljudski univerzi Radovljica:



OFF je pripravil Tadej.


Komentarji
komentiraj >>