Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF NEPLAČANEGA PLINA (2703 bralcev)
Torek, 3. 11. 2009
Nejc M.



Sedma:
...Sabor, Putin, ubiti KGB-jevec in Serena Williams...
Osma:
...pritisk na Iran, sojenje Karadžiću, (ne)varna Slovenija...
Deveta:
...obsojeni morilci albina, ustavna presoja na Češkem, obletnica padca Berlinskega zidu, domači parlament...
Deseta:
...Amerika in Mjanmar, Karzaj in Abdullah, Evropska komisija in gospodarska napoved...
7.05

Sabor sprejel soglasje za podpis arbitražnega sporazuma

Hrvaški poslanci so po devetih urah razpravljanja vladi vendarle prižgali zeleno luč za podpis arbitražnega sporazuma o meji s Slovenijo. V podpis arbitražnega sporazuma je privolilo osemdeset (80) predstavnikov ljudstva, proti pa je bila večina manjših opozicijskih strank. Glavna opozicijska sila, socialdemokratska stranka – SDP, se je glasovanja »konstruktivno vzdražala.« Konec leta sabor čaka še ratifikacija omenjenega sporazuma.

Putin predlaga EU finančno pomoč Ukrajini pri plačevanju plinskih položnic

Zima je na vratih, s tem pa čedalje bolj tudi pobožna misel, da bi ruski plin preko Ukrajine letos nemoteno prihajal v evropske domove. Da zna imeti Kijev tudi to zimo težave s plačevanjem plina Rusiji, je evropske predstavnike že opozoril ruski premier Vladimir Putin, po srečanju z danskim kolegom Larsom Lokkejem Rasmussenom pa v primeru ukrajisnkega neplačevanja plinskih računov postregel s konkretno rešitvijo. »Kaj pa je miljardica za Evropo. Ima denar in naj pomaga Ukrajini plačati račune,« je evropske partnerje k finančni solidarnosti s Kijevim pozval car Vladimir.

Umorjen nekdanji vohun KGB-ja Šabtaj Kalmanovič

Plina in toplote pa zagotovo ne bo potreboval ruski poslovnež in nekdanji vohun KGB-ja v Izraelu Šabtaj Kalmanovič, ki so ga neznanci ubili pred domom v središču Moskve. Kalmanovič je bil leta 1988 v Izraelu obosojen zaradi vohunjenja za KGB, izraelske oblasti pa so ga po petih letih ječe, na prigovarjanje uradne Moskve, izpustile na prostorst. Njegovo bogatunsko nadaljanjo pot v domovini so krojili: preprodaja diamantov, lastniško nakupovalno središče in ženska košarka.

Serena Williams letos zaslužila naj(pre)več

Ne ravno diamantov, zato pa dolarje, uspešno zbira tudi ameriška teniška igralka Serena Williams. Letos jih je nabrala za šest milijonov in pol (6,5), s čimer je prva teniška zasluškarica v tej sezoni. Drugouvrščena Justin Henin je osebni račun odebeljila za milijon manj.

8.05

Zahod pritiska na Iran

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo, Mohamed El Baradej in četverica evropskih držav so Iran pozvali k čim manjšem zavlačevanju, ko gre za sprejem zadnjega predloga rešitve iranskga jedrskega spora. Predlog je minuli mesec na Dunaju predstavil Baradej, generalni direktor IAEA pa, skupaj s predstavniki Nemčije, Francije, Velike Britanije in Rusije, pričakuje takošnji iranski odgovor nanj. Oblasti v Teheranu živce zahodnih politikov natezajo z ugotovitvijo, da bi bilo potrebno Baradejev predlog ponovno preučiti.

Tožilstvo haaškega sodišča v primeru Karadžić zaključilo z uvodnim nagovorom

Tožilstvo haaškega Mednarodnega sodišča za zločine storjene na območju nekdanje Jugoslavije je v sojenju Radovanu Karadžiću končalo z uvodnim nagovorom. Tožilec Alan Tieger je v njem nekdanjega vodjo bosanskih Srbov obtožil ukaza napada na Srebrenico, v katerem je umrlo več kot osem tisoč (8000) Bošnjkaov, Karadžićevo odgovornost za zločine pa podkrepil s pričevanji prič in obsežno dokumentacijo. Obtoženi sojenje sicer ovira z bojkotom, haaško sodišče pa naj bi zato na posebni statusni konferenci doreklo kako nadaljevati s procesom.

Slovenija med najvarnejšimi državami

Zločinov in zločincev pa se ni bati v Sloveniji, saj je Podalpje po rezultatih raziskave revije The Economist in ameriškega Inštituta za ekonomiko, med naj bolj varnimi državami na svetu. Na podlagi globalnega indeksa se je Slovenija med stoštiriinštiridesetimi (144) državami uvrstila na deveto mesto, v območju Srednje in Vzhodne Evrope pa celo na prvo.

9.05

Sodišče v Tanzaniji obsodilo morilce albina

Tanzanijsko sodišče v Shinyangi je na smrt z obešanjem obsodilo četverico, ki je lani umorila in razkosala albino človeka. To je po obsodbi treh morilcev albino dečka v septembru sploh druga obsodba tovrstnih vse pogostejših zločinov v Tanzaniji. V zadnjih dveh letih naj bi bilo v tej afriški državi ubitih več kot 50 albinov, zločini pa se širijo tudi v bližnji Burundi.

Češko ustavno sodišče še drugič o skladnosti ustave in Lizbonske pogodbe

Ustavno sodišče na Češkem še drugič odloča o skladnosti Lizbonske pogodbe s češko ustavo. Presojo je zahtevala skupina 17 evroskeptičnih senatorjev, od odločitve ustavnih sodnikov pa je odvisno ali bo češki predsednik Vaclav Klaus podpisal ratifikacijo nove pogodbe. Novembra lani je češko ustavno sodišče že presojalo o skladnosti domače ustave in Lizbonske pogodbe, a le glede nekaterih spornih členov pogodbe.

Obletnico padca Berlinskega zidu bodo prazonovali tudi Francozi

Dvajseto obletnico padca Berlinskega zidu bodo obhajali tudi Francozi. Če je bil leta 1989 tedanji francoski predsednik Francois Mitterrand do združitve Nemčij skeptičen, pa se bo dve desetletji kasneje njegova Francija padca berlinskih zidakov spomnila s posebnim koncertom. Na pariškem trgu Concorde bo simbolnih sedemindvajset (27) čelistov – kolikor je držav članic Evropske unije – zaigralo v »poklon Nemčiji,« zvočno koliso pa bodo na okoliških stavbah vizualno krepile fotografije Berlina.

V parlamentu od pivški kraji in vojakih v Afganistanu

Parlamentarni odbor za obrambo in komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb bosta na skupni seji razpravljala o majski kraji orožja iz vojaškega skladišča v Povhovi jami pri Pivki. Po koncu skupne seje bo odbor za obrambo tatinsko tematiko zamenjal z vojaško in na samostojni nujni seji obravnaval zaplet pri vračanja enajstega (11.) slovenskega kontingenta ISAF iz Afganistana.

10.05

V Mjanmar prispela ameriška predstavnika

V Mjanmar sta prifrčala predstavnika ameriške administracije, ki bosta poskušala, po napotkih predsednika Baracka Obama, obnovitvi stike s tamkajšnjim režimom. Pomočnik državne sekretarke za vzhodno Azijo in Pacifik Kurt Campbell in njegov namestnik Scot Marcielo se bosta najprej sešla z vodstvom vladajoče vojaške hunte, nato pa še s predstavniki opozicije. Pri tem naj bi se ameriška odposlanca srečala tudi z vodjo opozicije in Nobelovo nagrajenko Aung San Suu Kyi.

Karzaj kao obžaluje Abdullahov izstop

»Za demokratični proces in nas bi bilo bolje, če bi Abdullah še naprej sodeloval v tekmi za predsednika,« je po odpovedu drugega kroga volitev in izstopu tekmeca Abdullaha Abdullaha iz predsedniškega boja hlinjeno razočaran novi-stari predsednik Afganistana Hamid Karzaj. Karzaj, ki mu je za uradno zmago med tem že čestitala večina zahodnih voditeljev, je državi obljubil očiščenje korupcije in »vlado narodnega sodelovanja«, k vrnitvi v domovino pa načelno pozval tudi talibane.

Evropska komisija predstavlja gospodarsko napoved

Evropska komisija bo v Bruslju predstavila gospodarsko napoved za območje evra, Evropske unije in posamezne članice. V zadnjih dveh napovedih, septembra in maja, je komisija vizionarsko razkrila, da se bo obseg bruto domačega proizvoda v območju evra in Unije letos zmanjšal za štiri odstotke, hkrati pa napovedala zvišanje stopnje brezposelnosti. Evropska komisija sicer gospodarsko napoved objavi štirikrat na leto.


Komentarji
komentiraj >>