Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF METUZALEMOV (2887 bralcev)
Četrtek, 5. 11. 2009
igorp



… v Milanu v odsotnosti obsojeni agenti CIE …
… General Motors se vrača v Opel in napoveduje lastne strukturne reforme …
… opozorilna stavka policijskega sindikata Slovenije …
… Sekcija pogodbenih novinarjev na Radioteleviziji Slovenija ob svetovni akciji Stand Up for Journalism opozarja na svoj nedorečen položaj …
… razstava Miroslava Pintarja v galeriji Fotografija …

OFF NAPOVEDNIK

Vse je spremenljivo, nič ni trajno, kar pomeni, da se državljani ne moremo zanesti prav na nič. To dokazujejo Združeni arabski emirati, ki bodo v prihodnje imenovali prve ženske muftije. Lokalni veliki mufti Ahmed al Hadad je dejal, da je prijavljenih že šest žensk, kandidatke pa se lahko prijavljajo vse do začetka šestmesečnega programa, ki bo vključeval tudi izobraževanje v šeriatskem pravu. Velik del muslimanskega sveta je ob predlogu seveda vzhičeno ogorčen, glas pa so povzdignile tudi univerze, ki tovrstno prakso odločno zavračajo.

V mestu Abu Dabi že danes obstaja praksa, da ženske opravljajo službo verskih svetovalk. Al Hadad ob kontraverznosti predloga izpostavlja, da ženske ne bodo imenovane na pozicijo velikega muftija neke države. Seveda pa šokiranim poslušalcem zagotavljamo, da naša domača rimokatoliška cerkev tovrstne herezije ne dopušča in je v prihodnosti niti slučajno ne misli uvesti. Hvala bogu.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki slepo sledi načelu Ora et labora.


OFF PROGRAM

Po svetu odmeva sodba sodišča v Milanu, ki je na zaporne kazni obsodilo triindvajset agentov CIE. Agenti so bili obtoženi, da so februarja leta 2003 ugrabili muslimanskega imama Hassana Mistafa Osamo Nasra, poznanega kot Abu Omar. Omar je na koncu svoje arestantske poti končal v Egiptu, kjer so ga domnevno mučili predstavniki tamkajšnjih varnostnih sil. Nad obsodbo je svoje razočaranje že izrazila administracija v Beli hiši. Vsem Američanom, trije med njimi so bili tudi oproščeni, so sodili v odsotnosti. Vodji milanske pisarne CIE, Robertu Ladyju, so prisodili osem let, ostalih dvaindvajset pa na zaporne kazni do pet let zapora. Odvetniki obsojenih Američanov, katerih italijanski zapori najverjetneje ne bodo videli, so že napovedali pritožbo. Sodišče je domnevno mučenemu Abu Omarju prisodilo skupaj milijon in pol evrov odškodnine.

Napoved ameriškega avtomobilskega proizvajalca General Motors, da bo prekinil sodelovanje s kanadskim podjetjem Magna in ponovno prevzel nadzor nad evropsko podružnico Opel, je že sprožila burne odzive. Sindikat Opla v Nemčiji je že napovedal stavko, saj širši javnosti niso znani ukrepi GM-a (beri: dži em-a), s katerimi bo restrukturiral svoje evropske podružnice. V javnost je prišel zgolj podatek, da bodo v Evropi odpustili deset tisoč delavcev. Kot so dejali predstavniki GM-a, bo njihovo prestrukturiranje Opla podobno, kot ga je napovedal nesojeni lastnik Magna. Povsem drugačen odziv od nemških sindikatov pa je prišel od poljskih in angleških sindikatov, ki so starega lastnika pozdravili z odprtimi rokami.

Slovenija želi državam zahodnega Balkana podariti predbožično darilo v obliki predčasne ukinitve vizumov. Evropska Unija bo po predvidenem načrtu za Makedonijo, Srbijo in Črno goro vizume ukinila s prvim januarjem, predlog slovenske delegacije na zasedanju delovne skupine za vizume na Svetu Evropske unije pa je, da bi nov vizumski režim pričeli izvajati že z devetnajstim decembrom. Predlog mora sedaj obravnavati še Evropski parlament. Preostali državi Zahodnega Balkana, Bosna in Hercegovina ter Albanija, pogojev za liberalizacijo politike vizumov še ne dosegata.

Kljub odločitvi ustavnega sodišča in ratifikacije s strani parlamenta sodelavci češkega predsednika Vaclava Klausa, ki je ta teden le podpisal Lizbonsko pogodbo, napovedujejo nadaljnji boj proti evrocentrizmu. Klausov svetovalcev Petr Hajek je tako celo predlagal izstop države iz evropske družinice, kot se je izrazil, »da bi ponovno vzpostavili suverenost države«. Klaus je ob podpisu pogodbe dejal, da se Češka odpoveduje delu svoje suverenosti. Tako opozicija kot koalicija v češkem parlamentu pa se od podobnih izjav distancirata.

Ravnokar se je končala opozorilna stavka Policijskega sindikata Slovenije z naslovom Dve uri brez zaposlenih na policiji in ministrstvu za notranje zadeve. Kot poudarjajo v sindikatu, želijo predvsem izboljšati komunikacijo z ministrstvom. Stavko je podprl tudi generalni direktor policije, Janko Goršek. Predsednik policijskega sindikata Slovenije, Branko Prah, je razlog za stavko utemeljil z razočaranjem nad vlado:



Z delom je pričela preiskovalna komisija, ki bo preverjala lastniške povezave in morebitna koruptivna dejanja ministra za visoko šolstvo, Gregorja Golobiča. Po enotedenskem zavlačevanju je komisija danes že pričela z zbiranjem gradiva. Zakaj je do enotedenske zamude prišlo, smo povprašali predsednika preiskovalne komisije in člana slovenskih demokratov, Rudolfa Petana:



Sindikat kovinske in elektro industrije je za trinajsti november napovedal splošno stavko. S stavko skorajda štirideset tisoč zaposlenih, ki bo potekala od šeste do triindvajsete ure, želijo v sindikatu opozoriti na slab položaj delavcev. Prva stavkovna zahteva je namreč dvig osnovne plače na šesto evrov. Po podatkih, ki jih je predstavila predsednica sindikata, Lidija Jerkič, več kot petindvajset tisoč zaposlenih prejema manj kot šesto evrov na mesec, ob tem pa izpostavlja prakso delodajalcev, ki nekaterim zaposlenim izplačujejo manjšo plačo, kot jo zagotavlja zakon o minimalnih prejemkih. Druga, bolj problematična zahteva sindikata, pa je izplačilo enkratnega dodatka v višini sto petdeset evrov, ki bi ga prejeli samo člani sindikata.

Ustavno sodišče danes še ne bo podalo odločitve o ustavnosti referenduma o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o sodniški službi. Kot so sporočili s sodišča, so obravnavo prekinili in jo bodo predvidoma nadaljevali v ponedeljek. Koalicija je predlog referenduma poslala v presojo ustavnosti, saj trdi, da bi referendum o sodniških plačah uvedel protiustavne posledice. Ali bo želja opozicijskih Slovenske demokratske, nacionalne in ljudske stranke uspešna, pa bo potrebno še malo počakati.

Ob dnevu vseevropskih akcij v podporo novinarstvu so honorarni novinarji iz Sekcije pogodbenih novinarjev Radiotelevizije Slovenija opozorili na težave, s katerimi se soočajo. Edi Mavsar, trenutni predsednik sekcije honorarcev, je za naš radio izpostavil nekaj najbolj perečih problemov:



Mavsarja smo vprašali tudi, če pozna situacijo v drugih medijskih hišah:

 

 



Komentarji
komentiraj >>