Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF LEZBIČNE ŠKOFINJE (2765 bralcev)
Torek, 10. 11. 2009
Nejc M.



Sedma:
...plinski terminal, nova vlada v Libanonu in pogodba Start...
Osma:
...somalijski pirati, prva škofinja-homoseksualka na Švedskem in Türk v Azerbajdžanu...
Deveta:
...referendum, zasedanje finančnih ministrov EU, Netanjahu pri Obami in Japonska bo pomagala Afganistanu in Pakistanu...
Deseta:
...streljanje ladij ob Korejskem polotoku in Pahor v Libiji...
7.05

Italijanska ministrica za okolje Stefania Prestigiacomo (izg. prestidžakomo) je Sloveniji v zvezi z gradnjo plinskega terminala v Tržaškem zalivu obljubila dodatno dokumentacijo. Prestigacomova je na srečanju koordinacijskega odbora ministrov obeh držav zagotovila, da bo Italija pri gradnji spornega terminala upoštevala evropske okoljske zakone, spoštovala pa bi naj tudi slovenske pripombe. Domači okoljski minister Karel Erjavec je zatrdil, da bo Slovenija na vsak način varovala svoje interese.

Libanon je po več mesecih pogajanj le dobil novo vlado. Premier Saad Hariri je z opozicijskim taborom pod vodstvom Hezbolaha našel skupen jezik in sestavil vlado narodne enotnosti. Po dogovoru bo petnajst (15) ministrov imenoval Haririjev blok, deset (10) opozicijski, pet pa predsednik države Michel Sulejman. Predsednik Sulejman bo opravljal tudi vlogo razsodnika v vladi, nobena od strank pa ne bo imela možnosti veta.

Rusija in Združene države Amerike so nadaljevale pogovore o naslednici pogodbe Start. Pogodbi o zmanjšanju strateškega orožja iz obdobja hladne vojne se veljavnost izteče petega (5.) decembra, do takrat pa naj bi bil dosežen dogovor o novem sporazumu. V tokratnem, že osmem krogu pogajanj sta si Rusija in ZDA delo razdelili v štiri delovne skupine, ki se bodo izmenično sestajale do začetka decembra in skušale uskladiti zahteve. Obe strani sta sicer že junija podpisala predhodni dogovor o pričakovanem zmanjšanju zalog strateškega orožja.

Mednarodna atletska zveza je objavila seznam kandidatov za atleta leta 2009. Naslov najboljšega v tekočem letu bodo poleg branilca naslova Usaina Bolta naskakovali še Američan Tyson Gay, Etiopijec Kenenisa Bekele, Norvežan Andreas Thorkildsen in Avstralec Steven Hooker. Nagrado bodo podelili 22. novembra v Monte Carlu.

8.05

Somalijski pirati, kljub poostrenemu nadzoru v Ardenskem zalivu, ne popuščajo in s spremenjeno taktiko napadajo ladje vse globje v Indijskem oceanu. Kakšnih tisoč (1000) navtičnih milj oziroma skoraj dva tisoč (2000) kilometrov od somalijske obale so morski razbojniki tokrat z avtomatskim orožjem in granatami skušali zajeti hongkonški tanker Lion, ki pa se je ugrabitvi uspel za las izogniti. Manj sreče je imela ladja polna orožja, ki je medtem, po poročanju predstavnikov proti-piratske misije pod okriljem Evropske unije, padla v roke afriških gusarjev.

In vendar se premika. Švedska luteratnska cerkev se je zmogla izkopati iz krščanskih okopov homofobije in namesto novega tvezenja o nenaravnosti istospolnih zvez postregla z drugačnim vzorom. Posvečena je bila prva škofinja, ki živi v istospolni partnerski zvezi, nova škofinja, petinpetdesetletna (55-letna) Eva Brunne pa prva izmed švedskih škofov, ki je javno priznala svojo homoseksualnost. Pred dvema tednoma je švedska cerkev omogočila tudi cerkvene poroke homoseksualnih parov.

Predsednik države Danilo Türk zaključuje obisk v Azerbajdžanu, drugi dan njegovega pohajkovanja po prestolnici Baku pa bo namenjen srečanju z azerbajdžanskim premierom Arturjem Rasizdajem in županom prestolnice Hajibalo Abutalibovom. Türk se bo skupaj s šestdesetčlansko (60-člansko) gospodarsko delegacijo udeležil tudi poslovnega foruma in prisluhnil možnostim azerbajdžansko-slovenskega gospodarskega sodelovanja. Na krilih nafte hitro razvijajoči se Azerbajdžan naj bi bil zanimiv predvsem na področju energetike, telekomunikacij, gradbeništva, turizma in industrije. Predsednik Türk mini turnejo jutri nadaljuje v Kazahstanu.

9.05

Vladna koalicija naj bi po neuradnih podatkih prehitela opozicijo in že včeraj vložila predlog za razpis referenduma o arbitražnem sporazumu s Hrvaško. Predlog za posvetovalni referendum naj bi koalicija predstavila danes, se je pa zanj predsednik vlade Borut Pahor ogrel že v soboto, potem ko se je v petek zanj zavzel predsednik Danilo Türk. Volivci bi v tem primeru o arbitražnem sporazumu glasovali še pred njegovo ratifikacijo v parlamentu.

V Bruselj se zgrinjajo finančni ministri držav Evropske unije, ki bodo na zasedanju premlevali zadnje gospodarske napovedi, zvišanje trošarin na tobak, sklepe oktobrskega vrha in dolgoročno vzdržljivost javnih financ posameznih držav. Pri zadnjem bo na tapeti tudi Slovenija, kot ena od držav z največjimi tveganji, za katere je značilen velik dvig izdatkov, povezanih s staranjem. Slovenija in njen finančni minister Franc Križanič se bosta branila z opozorilom na problematično metodologijo za ocenjevanje dolgoročne vzdržljivosti javnih financ.

Ameriški predsednik Barack Obama je gostil izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja, dvostransko kramljanje pa se je končalo brez oprijemljivih zaključkov. Obama je potrdil trdno zavezo ZDA izraelski varnosti, sogovornika pa sta se poleg bližnjevzhodnega vprašanja dotaknila še Irana in nekaterih bilateralnih tem. Kot je znano, je pred časom bližnjevzhodni mirovni proces zaustavilo izraelsko nasprotovanje ameriški in palestinski zahtevi po zamrznitvi izraelskih gradenj na palestinskih ozemljih. Da se ne bi Tel Avivu preveč zamerila, je ameriška administracija kasneje izraz »zamrznitev gradnje« zamenjala z »zadržanostjo do gradnje.«

Japonska bo v prihodnjih petih letih Afganistanu pomagala s petimi milijardami ameriških dolarjev pomoči za obnovo države, dve milijardi pa naj bi namenila tudi Pakistanu. Podrobnosti naj bi bile znane v petek, pomoč pa naj bi se začela izvajati prihodnje leto, ko japonske sile sicer končujejo svojo logistično vojaško misijo v Afganistanu.

10.05

Na zahodni obali Korejskega polotoka sta se v strelski obračun zapletli ladji Severne in Južne Koreje. Po navedbah južnokorejskega vira, naj bi severnokorejska ladja prekoračila mejno črto, plovbe pa ni zaustavila tudi po večkratnih opozorilih južnokorejske posadke. Prišlo je do medsebojnega streljanja, pri tem pa naj bil večjo škodo utrpela ladja iz Severne Koreje, ki naj bi, na pol uničena, nato odplula proti domovini. Žrtev, k sreči, naj ne bi bilo.

Ameriško vrhovno sodišče je zavrnilo obravnavo zahteve za zaustavitev izvršitve smrtne kazni za Johna Muhamada, ki je leta 2002, skupaj z mladoletnim Leejem Malvojem, moril po Washingtonu, Marylandu in Virginiji. Vrhovni sodniki so navedbe Muhamadovega zagovornika, da je njegov klient duševno bolan, zavrnili kot neutemeljene, obravnavo zaustavitve izvršitev kazni pa tako gladko odbili. Vrhovno sodišče je razglabljalo tudi ustavnosti dosmrtnih zapornih kazni za mladoletnike, končno odločitev o tem pa bo sprejelo prihodnje leto.

Predsednik vlade Borut Pahor se, s številno vladno-gospodarsko delegacijo, odpravlja na prvi uradni obisk v Libijo. Na zgodovinskem obisku bosta Pahorju družbo delala gospodarski in prometni minister, Matej Lahovnik ter Patrick Vlačič, v Tripoliju pa se bo slovenski premier sestal z libijskim kolegom Bagdadijem al Mahmudom. Slovenija bo onstran Mediterana iskala predvsem gospodarsko sodelovanje – po mnenju nekaterih domačih gospodarstvenikov je namreč Libija »potencialno najperspektivnejši severnoafriški trg za slovenska podjetja.«





Komentarji
komentiraj >>