Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OSLOVSKI BritOFF (3826 bralcev)
Četrtek, 12. 11. 2009
tadejla



OB SEDMIH
... solidarnostno postenje, sodna statistika, azerbajdžanski osli ...
OB OSMIH
... veleposlanik ZDA v Afganistanu si ne želi dodatnih vojakov, novela zakona za ureditev statusa izbrisanih ...
OB DEVETIH
... dan Nelsona Mandele, mormoni in diskriminacija homoseksualcev ...
OB DESETIH
nagovor ruskega predsednika, črni kitajski zapori ...
OB SEDMIH

Pred pričetkom vrha o prehranski varnosti, ki bo naslednji teden potekal v Rimu, je generalni direktor Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo Jacques Diouf prebivalce vsega sveta pozval k simbolični enodnevni stavki. Na ta način bi izrazili solidarnost z več kot milijardo ljudi, ki trpijo lakoto. Največ jih je v Afriki, kjer se dvajset držav spopada s hudim pomanjkanjem hrane, v Aziji pa je takšnih enajst. Diouf je opozoril še na pomanjkanje denarja za kmetijstvo, saj devetindvajset milijard evrov razvojne pomoči predstavlja samo sedemnajst odstotkov potrebnih sredstev. Če torej ne spadate med milijardo lačnih, potem je sobota ali nedelja pravi dan za postenje.

Nemško sodišče je moškega, ki je julija na sodišču do smrti zabodel nosečo Egipčanko, obsodilo na doživljenski zapor. Primer je že takrat povzročil precej ogorčenja v muslimanskem svetu. Nemčiji se je očitala islamofobija, ker naj ne bi dovolj hitro obsodila zločina. Obsodba utegne pomiriti strasti, saj jo je egiptovsko zunanje ministrstvo že označilo za pravično in kot opozorilo za tiste, ki jih vodi sovraštvo.

Povsem druge motive je imelo sodišče v Azerbajdžanu, ko je dva blogerja obsodilo na dve ter dve in pol leti zapora. Oblasti trdijo, da sta bila kaznovana zaradi huliganskega pretepa, medtem ko obsojenca trdita, da ju je kazen doletela zaradi protivladnih stališč. Na spletu sta namreč objavila video, v katerem osel hvali prednosti življenja v državi ter se vladi zahvaljuje za naklonjenost do njegove vrste. Na obsodbo so se odzvale domače organizacije civilne družbe, ki so jo označile kot politično.

Mnenje o ugodnosti klime za osle v Sloveniji lahko odslej izrazite tudi sami. Urad vlade za komuniciranje je predstavil novo spletno orodje „predlagam.vladi.si“, ki naj bi omogočilo vašo vključitev v oblikovanje vladnih politik. S svojim predlogom lahko ponudite rešitev ali izboljšanje zadev v pristojnosti vlade, drugi uporabniki pa ga lahko komentirajo oziroma ponudijo boljše rešitve. Obljubljeno je, da bodo predlogi z večinsko podporo posredovani pristojnemu vladnemu telesu, ta pa je nanj dolžan odgovoriti v tridesetih dneh.

OB OSMIH

Ameriški veleposlanik v Afganistanu je predsednika Baracka Obamo pozval, naj v državo ne pošlje dodatnih vojakov. S pozivom je Karl Eikenberry, sicer tudi sam nekdanji vojaški poveljnik v Afganistanu, razbesnel vojaški vrh, ki si želi ravno nasprotnega. Veleposlanik je izrazil predvsem dvom v kompetentnost afganistanske vlade pod vodstvom Hamida Karzaja, ki naj bi bila močno načeta zaradi koruptivnosti.

Izraelsko sodišče bo presojalo o primeru mlade Palestinke, ki je bila izgana iz Zahodnega brega v Gazo. Konec oktobra so ji vojaki na nadzorni točki prevezali oči in roke ter jo deportirali v Gazo, ker je tam imela dovoljenje za prebivanje, in to kljub temu, da bi čez dva meseca končala šolanje v Betlehemu. Organizacije za varstvo človekovih pravic opozarjajo, da je v podobni situaciji, ko jim grozi deportacija, najmanj petindvajset tisoč Palestincev.

Vlada bo obravnavala novelo zakona za ureditev statusa izbrisanih. Z njo bi odpravili ustavno neskladnost sedanjega zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ. Med drugim bi se dovoljenja za stalno prebivanje izdajalo tudi otrokom izbrisanih, ki so se v Sloveniji rodili po petindvajsetemu juniju 1991. Še vedno pa ostaja vprašanje okoli dvanajst tisoč ljudi, ki so pred ali po izbrisu odšli v države nekdanje Jugoslavije in jim je zaradi izbrisa bila onemogočena vrnitev.

V Ljubljani se bo začela dvodnevna konferenca o participaciji civilne družbe v Evropi, na kateri sodelujejo predstavniki nevladnih organizacij in državnih organov iz osemnajstih držav. Dogodek bo potekal v okviru slovenskega predsedovanja Odboru ministrov Sveta Evrope. Glavna pozornost bo namenjena promociji Kodeksa dobrih praks vključevanja civilne družbe v procese odločanja, ki je bil pred kratkim potrjen kot referenčni dokument Sveta Evrope.

OB DEVETIH

Predsednik republike Danilo Türk bo sklenil dvodnevni obisk v Kazahstanu. Potem, ko se je o vlogi Organizacije za varnost in sodelovanje pogovarjal s svojim kolegom Nursultanom Nazarbajevom, bo imel predavanje z enako tematiko še na Akademiji državne uprave. Kazahstan bo naslednje leto predsedoval tej organizaciji, medtem ko jo je Slovenija vodila leta 2005.

Osemnajsti julij je razglašen za mednarodni dan Nelsona Mandele. Takšno odločitev Generalne skupščine Združenih narodov so podprle vse članice, da bi tako počastile prispevek borca proti aparthaidu k svetovnemu miru. Predlagal jo je južnoafriški predstavnik, ki je ob tem dejal, da je Mandela simbol upanja za vse zatirane in zanemarjene ljudi.

Mormonska cerkev v Salt Lake Cityju je podprla predlog mestnega zakona, ki prepoveduje zaposlovalno in stanovanjsko diskriminacijo homoseksualcev. Podobno kot nekatere verske skupnosti pri nas je odločitev argumentirala z besedami, da te pravice ne izvajajo nasilja nad poroko. Še lani je namreč pomagala financirati referendum v Kaliforniji, na katerem so volilci zavrnili odločitev tamkajšnjega ustavnega sodišča o legalnosti istospolnih porok.

OB DESETIH

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev bo v svojem drugem rednem letnem govoru predstavil stanje v državi. Po pričakovanjih naj bi pozval k okrepitvi demokracije in k izkoreninjenju korupcije. Precej pozornosti je zbudilo že njegovo septembersko razmišljanje, ki je bilo objavljeno na internetu. V njem je državno gospodarstvo označil za primitivno, saj temelji na ponižujoči odvisnosti od nafte in plina. Precej težke besede je namenil tudi stanju demokracije, vse skupaj pa je izpadlo kot kritika njegovega predhodnika in sedanjega premierja Vladimirja Putina.

Mehiške oblasti so v mestu Monterrey odpustile skoraj četrtino od tisoč dvesto prometnih policistov. Ukrep naj bi izkoreninil njihovo nesposobnost in korupcijo, na kar so opozarjali predvsem prebivalci enega izmed bolj bogatih mest v Mehiki. Mnogi policisti naj bi bili povezani z organiziranim kriminalom, zato so jih poslali na intenzivno testiranje njihove poštenosti, duševnih nagnjenj in fizičnih sposobnosti. Poleg tega so v iskanju nezakonitih prihodkov preverili tudi njihovo premoženjsko stanje.

Organizacija Human Rights Watch je opozorila na številne kitajske nezakonite centre za pridržanje. Šlo naj bi predvsem za državne hotele, zdravilišča in psihiatrične bolnišnice, kjer naj bi tudi po več mesecev zadrževali običajne ljudi. Med njimi je veliko tistih, ki so odpotovali v Peking, da bi opozorili na lokalne nepravičnosti. Zunanje ministrstvo je že zanikalo obstoj teh takoimenovanih črnih ječ, pa četudi tudi državni mediji poročajo o takšnih primerih.


Komentarji
komentiraj >>