Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF ROPANJA (2821 bralcev)
Četrtek, 19. 11. 2009
igorp



Iz jutranjih novic izpostavljamo...
...ropati ali ne ropati, pa četudi preko 70-ga leta...
...nogomet, nogomet, politika, nogomet...
...pokop Patriarha Srbije...
...Kuba dežela sanj in trpljenja...

BRITOFF OB 7:05

Nogomet:
Vsem, ki ste včeraj v večernih urah spregledali ognjemete in poulično veselje, vas verjetno nogometno življenje povprečnega navijača ne zanima. Zato vam ne bomo povedali, da je slovenska nogometna reprezentanca v odločilni kvalifikacijski tekmi za nastop na svetovnem prvenstvu v nogometu, ki bo naslednje leto v Južnoafriški republiki, premagala Rusijo. Tako vam tudi ne bomo povedali, da je odločilni gol v prvem polčasu dosegel Zlatko Dedič.

Nogomet in politika:

Nogometne tekme v Mariboru se je udeležila skoraj celotna vladna garnitura na čelu z Borutom Pahorjem. Poleg vlade sta tekmo obiskala tudi slovenski predsednik Danilo Türk in njegov ruski kolega Dmitrij Medvedjev, ki sta se ob tekmi tudi uradno sestala. Ker nogometna tekma ni primerno okolje za resne državniške pogovore, sta se predsednika že dogovorila za uradno srečanje. Za varnost ruskega predsednika naj bi skrbelo več kot 230 varnostnikov. Poleg ruskega predsednika pa so morali varovati tudi milijarderja Romana Abramoviča.

Podjetnik leta

Revija Podjetnik in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije sta za podjetnika leta razglasila lastnika podjetja Bisol Uroš Merc. Podjetje, ki ga vodi Merc, proizvaja fotonapetnostne module za sončne elektrarne. Obnovljivi viri energije so očitno postali velika tržna niša, ki poleg trga zagotavljajo tudi nagrade.

 

BRITOFF OB 8:05

Napoved stavke v papirnici Radeče

Stavkovni november se nadaljuje. Zaposleni v papirnici Radeče papir so za danes med deseto in šestnajsto uro napovedali opozorilno stavko. Po neuspešnih pogajanjih sindikata in vodstva družbe, kjer so delavci zahtevali dvig izhodiščnih plač za sto evrov bruto, odpravo nekaterih kršitev in plačilo božičnice, se bosta obe strani pred deseto uro še enkrat usedli za pogajalsko mizo.

Delo v državnem zboru
Po prekrokani noči bo verjetno tudi državni zbor bolj kot ne prazen, a kljub temu poslance čaka nadaljevanje novembrske seje, kjer je glavna jed nedvomno razprava o združljivosti poslanske in županske funkcije. Koalicijske stranke so predlagale spremembo zakonodaje, po kateri poslanci ne bi smeli istočasno zasedati tudi županskega stolčka. Druga zanimiva točka, ki jo bodo obdelovali poslanci, pa je deklaracija o aktivni vlogi Slovenije pri oblikovanju nove svetovne politike. Kaj sprejetje deklaracije za do sedaj anemično slovensko zunanjo politiko dejansko pomeni, pa bo pokazal čas.

Zaprisega Karzaja
Kljub kontroverzni zmagi Hamida Karzaja na afganistanskih predsedniških volitvah, bo danes zaprisegel nov petletni mandat na tem položaju. Afganistanska in svetovna javnost tokrat pričakuje konkretne korake Karzajeve administracije. Karzaj je sicer že nakazal, da bo v vlado sprejel tudi politične nasprotnike, a prav iz ust njegovega nesojenega protikandidata v drugem krogu predsedniških volitev Abdulaha Abdulaha prihajajo ostre obtožbe o korupciji in poneverbah. Na zaprisego je priletela tudi gospodarica Karzaja, ameriška državna sekretarka Hillary Clinton.

Kamenjanje v Somaliji
V Somaliji so ponovno kamenjali žensko zaradi prešuštništva. Dvajsetletnico je množica kamenjala potem, ko je sodnik iz skupine al-Shabab odločil, da je zaradi izvenzakonskega razmerja z devetindvajsetletnim moškim rodila mrtvega otroka. Srečnejši fant kamenjanega dekleta je prejel sto udarcev z bičem. Skupina al-Shabab nadzira južni del Somalije in vlada z ostrimi šeriatskimi pravili. Dvajsetletnica je verjetno že četrta letošnja žrtev kamenjanja.

 

BRITOFF OB 9:05

Nemčija in Francija sta našli svojega kandidata
Kupčkanja ob iskanju prvega predsednika Evropske Unije so že znan pojav, a tokrat naj bi največji evropski državi Francija in Nemčija dosegli načelni dogovor. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in nemška kanclerka Angela Merkel kot skupnega kandidata predlagata belgijskega zunanjega ministra Hermana Van Rompuya. Za nekatere je Van Rompuy kontroverzen kandidat, saj ostro nasprotuje vstopu Turčije v Evropsko unijo, Evropsko družino pa si predstavlja kot visoki klub katoliških držav. Zaradi samovoljne odločitve Francije in Nemčije je veliko držav že povzdignilo glas.

Kuba le ni tako oh in sploh
Kljub romantičnemu pogledu na karibsko komunistično državo Kuba, je tudi letošnje poročilo organizacije Human Right Watch ostro obsodilo razmere v tej državi. Režim Raula Castra še vedno izvaja drakonske kazni proti lastnim državljanom. Posebno sporen je zakon, ki oblastem omogoča zapiranje ljudi, kljub temu, da niso naredili ničesar. Oblasti tako zaradi suma protirevolucionarnega delovanja še vedno zapirajo povsem nedolžne ljudi. Poročilo za Kubo ne prihaja v primernem trenutku, saj bo ameriški kongres kmalu glasoval o ukinitvi prepovedi turističnih popotovanj na ta karibski otok.

Ostareli bančni ropar
Povsem bizarna zgodba pa prihaja iz Združenih držav Amerike, kjer zvezni preiskovalni biro išče moškega v osmem desetletju življenja zaradi petih ropov bank. Moškega so mediji že poimenovali Geezer Bandit. Na posnetkih iz zadnjega ropa je celo vidno, da je gospod priključen na kisikovo bombo. Kljub temu pa mu je uspelo iz banke odnesti šestnajst tisoč dolarjev. Oblasti opozarjajo, da je ropar oborožen in nevaren.

Igre se pa kar prodajajo
Nova verzija igre Call of Duty, ki je na prodajne police prišla desetega novembra podira prodajne rekorde, saj je samo v prvem tednu ustvarila več kot pol milijarde dolarjev prihodkov od prodaje. Igra je po prodajnih rezultatih prehitela tudi četrto izdajo Grand theft auto. Call of Duty: Modern Warfare two je samo prvi dan ustvarila slabih štiristo milijonov dolarjev prihodkov.

 

BRITOFF OB 10:05

Upanje žrtev Katrine ob odločitvi sodišča
V Združenih državah je v tožbi lastnikov poplavljenih hiš v času divjanja orkana Katrine proti državnim vzdrževalcem nasipov sodišče odločilo v prid tožilcem. Prvič se je zgodilo, da je bila vlada neposredno obsojena za svojo slabo vodenje države. Sodba lahko sedaj rezultira v milijonskih tožbah. Sodišče je odločilo, da vzdrževalci nasipov niso ustrezno oskrbovali in da je posledično več kot osemdeset tisoč ljudi ostalo brez strehe nad glavo.

V Švici vas lahko pretepejo
Švica ohranja že kar bizarne odnose z bližnjevzhodnimi voditelji. Če so še lani Švicarji v zapor trpali sina Moamerja Gadafija, so v očitnem primeru fizičnega napada na prostost izpustili brata predsednika Združenih arabskih emiratov šejka Falaha al-Nahyana. Šejk je leta 2003 v nekem ženevskem hotelu s svojim pasom prebičal ameriškega gosta. Ker bičanje ni bilo vzajemno dogovorjeno, je Američan šejka vlekel pred sodišče, katerega sodba je več kot presenetljiva. Švicarska zakonodaja namreč ne pozna telesnega poškodovanja, razen če to ni bilo povzročeno z nevarnim predmetom. Ker pas po prepričanju sodišča ni nevaren predmet, je šejk Falah Švico zapustil brez kazni.

Pogreb Patriarha
V Beogradu bo danes pogreb poglavarja srbske pravoslavne cerkve, patriarha Pavleta. Oblasti pričakujejo več kot pol milijona pogrebcev. Pogrebna maša ravnokar poteka v hramu svetega Save. Zadnje počivališče patriarha pa bo deset kilometrov iz Beograda pri samostanu Rakovica. Poleg srbskega vodstva se bo pogreba udeležilo več patriarhov iz sosednjih držav, kardinal Angelo Sodano bo zastopal Vatikan, iz Slovenije pa v imenu Slovenske škofovske konference mariborski nadškof Franc Kramberger.

Delo vs. Dnevnik
Medijski boj med časopisnimi hišami je nadvse vroč. Časopisna hiša Delo je tako na vrhovnem sodišču uspešno potrdila odredbo, po kateri ljubljanska občina in Dnevnik ne smeta skleniti pogodbe o financiranju projekta za štirinajstdnevnik, posvečen knjigi. Že upravno sodišče je ugotovilo, da javni interes v kulturi ni gospodarnost ravnanja z javnimi sredstvi, temveč financiranje najboljšega projekta. Vrhovno sodišče se s tovrstno dikcijo strinja.



Komentarji
komentiraj >>