Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFF VOJNE BANAN (2447 bralcev)
Torek, 15. 12. 2009
tadejla



... jemenske oblasti obračunavajo s secesionističnimi gibanji na jugu države ...
... nadaljujejo se protesti turških Kurdov proti prepovedi delovanja kurdske stranke ...
... konec "vojne banan" med EU in južnoameriškimi državami ...
... v Sloveniji prva obtožna predloga v primeru Patria ...
Human Rights Watch je jemenske oblasti obtožil kršenja človekovih pravic. Oblasti naj bi tudi z izvensodnimi uboji poskušale zatreti secesionistična gibanja na jugu države. Zadnji takšen primer naj bi se zgodil novembra, ko je vojska obkolila privržence neodvisnosti in jih v streljanju tri ubila. Jemen kot enotna država obstaja šele od leta 1990, ko sta se združila Južni in Severni Jemen. Vse od takrat se ponavljajo očitki prebivalcev z nafto bogatega južnega dela države, da si dobiček od prodaje prilašča zgolj osrednja oblast, medtem ko so sami deležni marginalizacije in diskriminacije.

Na jugovzhodu Turčije se nadaljujejo protesti Kurdov proti prepovedi delovanja prokurdske Stranke demokratične družbe. V provinci Mus je množica protestnikov napadla trgovine, ki niso bile zaprte v znak solidarnosti s prepovedano stranko. Eden od trgovcev je streljal nanje in dva demonstranta ubil, več pa jih ranil. Stranka demokratične družbe je sicer že deseta v vrsti prokurdskih strank, ki jih je doletela prepoved delovanja in to kljub napovedim oblasti izpred štirih mesecev, da bodo začele novo poglavje v odnosih s kurdsko manšino. Ta predstavlja okoli dvajset odstotkov od več kot sedemdeset milijonov prebivalcev Turčije.

Končala se je »vojna banan« med Evropsko unijo in južnoameriškimi državami, ki velja za najstarejši trgovinski spor na svetu. Unija je privolila v zmanjšanje uvoznih carin na banane z dosedanjih stošestinsedemdeset evrov za tono na stooseminštirideset evrov. Za zmanjšanje carin so se krepko angažirale tudi Združene države Amerike, katerih korporacije obvladujejo precejšen del trga banan v Južni Ameriki. Poteza bo pripomogla k večji konkurenčnosti južnoameriških proizvajalk v primerjavi z afriškimi in karibskimi državami, ki carin ne plačujejo od leta 1975. Takrat so jih evropske države odpravile tudi zaradi slabe vesti kolonialne dediščine, še posebej, ker marsikatera ekonomija teh držav temelji prav na pridelavi banan.

V zadevi Patria sta bila v Sloveniji vložena prva obtožna predloga. Skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala je nanju zapisala sum kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Po poročanju nacionalnega radia sta si ju za svojo vlogo pri podpisu pogodbe o nakupu oklepnikov prislužila nekdanji načelnik generalštaba Albin Gutman in prejšnji minister za obrambo Karel Erjavec.


Komentarji
komentiraj >>