Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF IZGINULEGA DELA IN OSVOBODITVE (2728 bralcev)
Petek, 18. 12. 2009
Nejc M.



...zadnji dan podnebne konference v Koebenhavnu, časa za dogovor vse manj...
...Posebno sodišče Združenih narodov v Kambodži še naprej vlaga obtožnice za genocid proti predstavnikom Rdečih kmerov...
...Mednarodni dan migrantov...
...Parlament obravnaval novelo zakona o davku na motorna vozila...

OFF NAPOVEDNIK

Auschwitz ne osvobaja več. Verjetno najbolj znano nacistično taborišče je namreč ostalo brez še bolj znanega napisa »Arbeit macht frei«. V današnji noči naj bi ga na južnem Poljskem, kjer se je koncentracijsko taborišče nahajalo, ukradli neznanci.

Koga je nacistični cinizem in poziv k osvobajajočem delu na portalu Auschwitza navdušil do te mere, da ga je, predvidoma okoli šeste ure, odvlekel domov, se poljskim policistom še ne svita. So pa po ugotovljenem izginotju sprožili obsežno akcijo, za tatovi pa poslali celo pse.

Auschwitzev vhod, osvobojen kvazi osvobodilnega napisa, pa bo, podobno kot pred več kot šestdesetimi leti taboriščnikom, turistom še naprej sporočal, da delo osvobaja. Ukradeni napis je namreč že zamenjala njegova replika. V aktivnem času je v koncentracijskem taborišču na jugu Poljske umrlo poldrugega milijona ljudi.

Vi pa berete neosvobajajoč in neukraden OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Koebenhavenska konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah se bliža svojemu koncu, vse bolj pa postaja jasno, da pravega dogovora, ki bi nasledil kjotski sporazum, sto triindevetdesetim državam udeleženkam ne bo uspelo doseči. Zadnja pogajanja so se zapletla pri ključnem vprašanju konference – torej pri točki o zmanjšanju toplogrednih plinov. Šestindvajset svetovnih voditeljev, ki iščejo kompromisno rešitev, se ni zmoglo dogovoriti ne o časovnem okviru, ne o stopnji zmanjšanja emisij. Zato pa so se dogovorili o omejitvi dviga temperature do leta 2050 na dve stopinji Celzija v primerjavi s temperaturami iz obdobja pred industrijsko revolucijo in tudi o letni finančni pomoči državam v razvoju v višini dvajset milijard dolarjev do leta 2020. Države udeleženke tako upajo, da bodo do večera sprejele vsaj okvirni politični sporazum, ki bi ga prihodnje leto skušale nadgraditi v pravno zavezujočega na novi konferenci v Bonnu ali Ciudad de Mexicu.

Zadnji dan podnebne konference je pogajalcem svojo prisotnost naklonil tudi ameriški predsednik Barack Obama in takoj sprožil velika pričakovanja, predvsem v povezavi s kitajskim premierjem Wen Jibaom, ki naj bi bil ključen za uspeh celotne konference. Ali je na mestu ponovno polaganje upov na Obamo, ki se je pred konferenco ustil z velikimi ameriškimi obljubami, smo vprašali klimatologinjo Lučko Kajfež Bogataj:



Posebno sodišče Združenih narodov v Kambodži nadaljuje z vlaganjem obtožnic zoper glavne akterje krvavega režima Rdečih Kmerov v drugi polovici sedemdesetih let. Po drugem človeku kmerskega režima, Nuonu Cheju, in nekdanjemu zunanjemu ministru, Inegu Saryju, je tokrat obtožba doletela še predsednika Kambodže v času Rdečih Kmerov, Khieuja Samphana. Sodišče Samphanu po novem očita tudi genocid, že pred tem pa ga je, podobno kot Cheja in Saryja, bremenilo vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti. Sojenje obtoženi trojici in nekdanjemu ministru za socialne zadeve, Iengu Thirthu, naj bi se predvidoma začelo leta 2011, kot prvi obtoženi Rdeči Kmer pa je pred sodnike stopil nekdanji vodja zapora Kaing Guek Eav, bolj znan kot Dutch.

Odločitev vrhovnega sodišča v Pakistanu, da je imuniteta vidnejših članov vlade in državne uprave neustavna, dobiva posledice. Ponovno so se odprli dosjeji pakistanske protikorupcijske komisije, ki ima pod drobnogledom dvesto petdeset uradnikov in politikov, zvrstili pa so se tudi prvi politični in sodni postopki. Sodišče je tako izdalo nalog za aretacijo notranjega ministra Rhemana Malika zaradi suma korupcije, že včeraj pa so oblasti obrambnemu ministru Ahmedu Muhktarju iz podobnih razlogov prepovedale pot na Kitajsko. Ob tem se vrstijo vse glasnejši pozivi predsedniku Asifu Zardariju in njegovi vladi k odstopu. Odločitev vrhovnega sodišča o neustavnosti sporne imunitete je prišla po prizadevanjih nekdanjega predsednika Pakistana, Perveza Mušarafa, da bi nečednim poslom njegovih političnih nasprotnikov končno prišli do dna.

Skupina Somalijcev, ki je bila pred dvema tednoma prijeta v Indijskem oceanu zaradi suma piratstva, je že na prostosti. Somalijci, ki naj bi poskusili ugrabiti neko tovorno ladjo, so bili zadrževani na danski vojaški ladji, a so jih naposled le izpustili, saj jih ni hotela nobena država sodno preganjati. Dansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da se je Evropska unija odločila trinajst priprtih izpustiti, saj ji ni uspelo najti tožnika. Na njihovi barki so pomorske enote Evropske unije ob prijetju sicer našli lestve, kljuke, avtomatsko orožje, granate in drugo orožje. Unija ima sicer s Sejšeli in Kenijo podpisane sporazume glede pomoči pri sodnem preganjanju osumljenih piratstva, vendar se državi sami nista odločili preganjati omenjenih Somalijcev.

Deželni svet Furlanije-Julijske krajine je potrdil prispevek v višini dvesto petdeset tisoč evrov za Slovensko stalno gledališče v Trstu, hkrati pa tudi finančno izničil sklad za slovensko manjšino. Temu so bila že lani krepko zmanjšanja sredstva, letošnjo finančno anulacijo pa je odbornik deželnega sveta, Roberto Molinaro, označil kot proračunsko in ne politično potezo zoper slovensko manjšino.

Kot okolju prijazni pa se ne prikazujejo samo državniki v Koebenhavnu, pač pa tudi domači parlamentarci. Državni zbor je obravnaval novelo zakona o motornih vozilih, ki predvideva plačevanje davkov glede na višino izpustov ogljikovih dioksidov in ne več glede na ceno motornih vozil. Kaj o noveli menijo in ali jo podpirajo, smo vprašali poslanca vladajočih Socialnih demokratov, Luko Jurija.



Poleg SD-ja novelo zakona podpirajo tudi druge koalicijske stranke. Opozicija je do novega načina plačevanja davkov za motorna vozila skeptična. Mnenje Slovenskih demokratov o noveli je predstavil njihov poslanec Andrej Vizjak, ki je povedal tudi v kakšnem primeru bodo novelo podprli.



Predsednik protikorupcijske komisije, Drago Kos, se je odločil vložiti tožbo zoper Darka Njavra, ker ga je le-ta označil za lažnivca, goljufa in prevaranta. Njavro, nekdanji pripadnik specialne enote Moris in vpleten v afero Depala vas, če izpostavimo le nekatere njegove karierne dosežke, se je na napoved tožbe odzval pozitivno, saj se procesa, kot pravi, veseli. Nov zaplet je sprožila novica, da je Kos Njavra aprila lansko leto na Finskem inkriminiral, saj je dejal, da je bil Njavro eden tistih, ki so lobirali za Patrio pri Zdenku Pavčku, predsedniku uprave podjetja Viator Vektor.

Obeležuje se mednarodni dan migrantov. Nanj so se odzvali pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije in državo pozvali, naj ratificira konvencijo Združenih narodov o zaščiti pravic migrantov na delu. Le-to je skupščina Združenih narodov sprejela že leta 1990, konvencija pa poleg migrantov na delu ščiti tudi člane njihovih družin. Več o pobudi in aktualni proti-delavsko migrantski politiki vlade pa predsednik Zveze svobodnih sindikatov, Dušan Semolič:



Komentarji
komentiraj >>