Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF POLICIJSKO - ROMSKE BOŽIČNE VEČERJE (2906 bralcev)
Torek, 29. 12. 2009
tadejla



... iranski parlament obsodil nedeljske protivladne proteste ...
... Agencija Združenih narodov za begunce izrazila nestrinjanje z repatriacijo Hmongov ...
... Putinovo modrovanje o mednarodnem ravnotežju ...
... poročilo pravosodnega ministrstva o izrednem nadzoru na ljubljanskem okrožnem tožilstvu ...
... nič kaj božično soočenje policistov in Romov v Ruperč vrhu pri Novem mestu ...

OFF NAPOVEDNIK

Zmotno je prepričanje, da politika predstavlja prevzem funkcije za izpolnitev mokrih sanj. Jok, muke se za posameznike v službi naroda šele začnejo. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki mimogrede odkrito priznava in živi svojo homoseksualno usmerjenost in je tudi zato bela vrana med sicer kvazi spodobno politično elito, je v pogovoru za nek časopis opisal svoje prve korake na mednarodnem parketu. Dasiravno sleherniki ob tovrstnih priložnostih predpostavljamo globoke politične dileme funkcionarjev, pa se menda politikom po glavi motajo dosti banalnejše zadeve. Westerwelle je tako na rdeči preprogi pred pariško predsedniško palačo razmišljal zgolj o tem, kako se izogniti morebitnemu padcu. Bolj kot podrobnosti nemško–francoskih odnosov so ga zanimale potuhnjene gube na preprogi, ki bi utegnile spodkopati uniformirani videz za obči blagor zaskrbljenega politika. Minister zagato pojasnjuje s svojim rodovnikom, saj naj ne bi odrasel v kakšnem gradu, ampak v čisto plebejski meščanski hiši. Poleg tega ga je prizadela zloba, ki je spremljala njegove prve dni na položaju ministra. Nekateri zlonamerneži naj bi bili tako odkrito začudeni, da sploh zna jesti z nožem in vilicami. Westerwelle poudarja, da sovražne nastrojenosti ne pripisuje homofobiji.

Berete do solza ganjeni OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Po nedeljskih protestih iranske opozicije, ki so uradno terjali osem žrtev, je svoje videnje materije predstavil še tamkajšnji parlament. Za protestnike je zaradi kontrarevolucionarne in protiverske dejavnosti zahteval najvišjo možno kazen, odzive zahodnih držav, predvsem ameriške in britanske, pa je označil za gnusne. Malce bolje so jo odnesli opozicijski voditelji. Večinoma konzervativni poslanci od njih zahtevajo, da se distancirajo od protestov.

Svojo privrženost oblastem sta izrazili revolucionarna garda, ki je na čelu iranskih oboroženih sil, in islamska paramilica Basidž, ki je sestavljena iz podpornikov vrhovne ajatole Alija Hameneja. Kot trdita, sta popolnoma pripravljeni izkoreniniti zaroto proti predsedniku Ahmadinedžadu. Opozicijske spletne strani poročajo, da je med priprtimi več uglednih osebnosti, kot je sestra Nobelove nagrajenke za mir, Širin Ebadi. Čeprav sama ni aktivna v politiki, je bila aretirana zaradi dejavnosti svoje sestre. Hkrati pa so bile zanikane govorice o aretaciji nekdanjega reformističnega predsednika Mohameda Hatamija.

Za zapahi se je ponovno znašel izraelski jedrski znanstvenik Mordehaj Vanunu. Leta 1986 je bil zaradi izdaje izraelskih skrivnosti o jedrskem programu obsojen na osemnajst let zapora, kar se mu očita tudi tokrat. V stiku naj bi bil z agenti tujih obveščevalnih služb. Majhen kamenček v mozaiku njegove nepriljubljenosti predstavlja tudi njegovo spreobrnjenje v krščanstvo. Religiozen preobrat je izvedel med bivanjem v Italiji, od koder so ga pred prvim sojenjem ugrabili izraelski agenti. Izrael naj bi po nepotrjenih podatkih posedoval okrog dvesto jedrskih konic in je tako edina jedrska sila na Bližnjem vzhodu.

Tajske oblasti so kljub mednarodnemu nasprotovanju v Laos prisilno vrnile več kot štiri tisoč beguncev iz etnične skupine Hmong. Po prepričanju oblasti gre za ilegalne ekonomske migrante, medtem ko begunci trdijo, da so bili v Laosu deležni preganjanja zaradi svoje podpore ameriški vojski med vietnamsko vojno. Nestrinjanje z repatriacijo je izrazila tudi Agencija Združenih narodov za begunce, ki je omenjeni skupini že pred časom priznala status begunca. Poleg tega, da agenciji pred repatriacijo ni bil omogočen stik z begunci, jih moti predvsem dejstvo, da so bile tretje države pripravljene sprejeti begunce s statusom, a so tajske oblasti nasprotovale takšni ideji.

Popolna obrambna varnost države ni dobra za mednarodno ravnotežje. Tako je prepričan ruski premier Vladimir Putin, ki pa v mislih ni imel svoje domovine, temveč Združene države Amerike. Čeprav so se slednje odrekle postavitvi protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem, pa razmišljajo o razvoju nove generacije protibalistične obrambe. Putin zato v prid ravnovesja predlaga razvoj ruskih napadalnih vojaških sistemov. Njegov predlog sledi preprosti logiki. Ob umišljanju popolne varnosti bi jenkiji utegnili potegniti kakšno objestno potezo. Dodaten razlog za Putinovo modrovanje pa so verjetno tudi trenutna pogajanja med obema državama o sklenitvi nove pogodbe o zmanjšanju jedrske oborožitve. Ta bi nasledila petega decembra pretečen sporazum Start 1.

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Valentin Inzko ostaja še naprej trn v peti oblasti Republike Srbske. Tamkajšnji parlament je sinoči zavrnil njegovo odločitev o podaljšanju mandata tujim sodnikom in tožilcem za vojne zločine v državi. Enako kot že pred tem vlada, so poslanci omenjeno odločitev označili za protiustavno in v nasprotju z daytonskim sporazumom, saj naj bi bila ovira neodvisnemu sodstvu. Koalicijski poslanci o omenjenem vprašanju zahtevajo razpis referenduma, kjer pa bi volilci odločali tudi o spremembah ustave ter o vstopu Bosne in Hercegovine v zvezo Nato.

Na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je dospelo poročilo pravosodnega ministrstva o nadzoru v primeru Berglund. Kot je znano, je tožilstvo proti finskemu novinarju Magnusu Berglundu zaradi njegove oddaje o nakupu osemkolesnikov uvedlo kazenski postopek. Ministrstvo se je zato septembra odločilo za izredni nadzor, kar pa je tožilstvo zavrnilo. Konec septembra ga je nato dovolila vlada, poudarek pa je bil namenjen predvsem institutu označevanja zadev kot posebej pomembnih. Ministrstvo o ugotovljenih nepravilnostih za sedaj še noče poročati, ker najprej v petih dneh pričakuje pisni odgovor z odpravo ugotovljenih nepravilnosti, tako vodje okrožnega tožilstva kot tudi generalne državne tožilke Barbare Brezigar.

Konec leta je čas za evalvacijo tako opravljenega dela kakor tudi problemov, ki še čakajo na svojo rešitev. V primeru slovenske manjšine v Italiji je slednja kategorija številčno neprimerno bolj zastopana. Na težave opozarja Rudi Pavšič, predsednik Slovenske kulturno–gospodarske zveze:



Deželna vlada Furlanije – Julijske krajine je pred časom obljubila, da bo pri republiški vladi v Rimu posredovala za ohranitev proračunskih sredstev za slovensko manjšino na enaki ravni kot v preteklih letih. Po Pavšičevih besedah temu ni tako:



Na predbožični večer, za nekatere sveti večer, je v romskem naselju Ruperč vrh pri Novem mestu prišlo do policijske intervencije. Zaradi neplačane prometne kazni so policisti hoteli odvesti Bogdana Mikliča, ki je sicer tudi predsednik društva Cigani nekoč – Romi danes. Čeprav je bila naloga povsem rutinska, se je kmalu sprevrgla v nepotrebno nasilje. Več bo povedal kar Miklič sam:



Policija se kot običajno zgovarja, da ji je bilo preprečeno opravljanje uradnih dolžnosti, kar pa Bogdan Miklič zanika:



Komentarji
komentiraj >>