Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Srbska posla (2677 bralcev)
Sreda, 6. 1. 2010
Bojan Anđelković



Kot verjetno že veste, je Evropska unija južnim bratom za božično darilo odpravila vize - vendar le ti niso zaradi tega prav nič preveč veseli. Z novimi biometričnimi potnimi listi bodo Srbi sicer lahko potovali po Evropski uniji, vendar si s povprečno srbsko plačo ne bodo mogli privoščiti niti letalske karte do Berlina, kaj šele, da bi jim kaj ostalo za hotel, pivo in klobaso.

Dobro jutro in lepo pozdravljeni v humorno-resni sredini jutranji rubriki Napihovanje. Tudi v novem letu napihujemo s polno paro - in sicer regionalno - saj se je uredništvo rubrike za Silvestrovo odpravilo za Beograd. S firmo Krstić seveda.

Kot verjetno že veste, je Evropska unija južnim bratom za božično darilo odpravila vize - vendar le ti niso zaradi tega prav nič preveč veseli. Z novimi biometričnimi potnimi listi bodo Srbi sicer lahko potovali po Evropski uniji, vendar si s povprečno srbsko plačo ne bodo mogli privoščiti niti letalske karte do Berlina, kaj šele, da bi jim kaj ostalo za hotel, pivo in klobaso. Skratka, na novoletnem popotovanju s firmo Krstić ekipa Napihovanja na mejah ni opazila ne daljših ne krajših avtomobilskih kolon, ki bi se v Evropsko unijo vile iz Srbije.

Srbofobi si torej lahko oddahnete. Srbi bodo še naprej - poleg finančnih težav - imeli posebno obravnavo na slovenski meji. Čeprav so namreč srbske oblasti prepričale državljane v to, da za prehod schengenske meje od zdaj naprej potrebujejo samo novo rdečo knjižico, so reči seveda malce bolj zapletene. Nedržavljani Evropske unije se bodo na meji še naprej obravnavali kot do zdaj – kot posebna zvrst živali torej, ki poleg pričujočega potnega lista potrebuje še tisoč in eno potrdilo, ki garantira, da se bo žival, ki je iz kletke začasno puščena, v kletko tudi vrnila.

Poleg neštetih problemov pa bodo imeli Srbi – ki že kakih dvajset let živijo v izolaciji – tudi osebne psihološke probleme. Kot je to strnil nek natakar v eni izmed številnih beograjskih kafan: »Zgleda, da bomo zdaj zares morali potovati po Evropi, jebemu boga … Končalo se je čudovito obdobje, ko smo vsi imeli zelo lepo opravičilo za ostajanje doma. Iskreno povedano, jaz osebno bom malce pogrešal vize … Drugače, priporočam vam telečjo glavo v saftu in kolenico v kislem zelju, to sta hišni specialiteti… «

In dokler so občutki v kafanah in občinstvu deljeni, so si srbski politiki po dolgem času edini v tem, da je pot v Evropsko unijo edina pot po kateri lahko gredo. Ekipa Napihovanja je prve korake v tej smeri opazila že pri prihodu v Beograd, saj pod mostom Gazela ni več opaziti romskega naselja iz lesa in kartona. V raziskavi smo od lokalnega prebivalstva izvedli, da je aktualnemu beograjskemu županu Draganu Đilasu, uspelo tisto, kar ni uspelo številnim beograjskim županom pred njim. Razselil je namreč Rome, ki s tukaj živeli kar nekaj desetletji.

»To mi je uspelo, ker sem dosledno upošteval vodila Evropske unije« - je bil kategoričen Đilas. »Kdor je imel veljavno dovoljenje za bivanje, se je lahko preselil v specializirani bivalni kontejner v drugem delu mesta - kdor ni bil prijavljen pa je mesto moral zapustiti.« Na naše vprašanje, kam so odšli Romi, ki niso imeli veljavnega dovoljenja za bivanje v Beogradu, pa nam v županovem uradu niso znali odgovoriti.

Poleg podobnih proevrpskih ukrepov, pa je v Srbiji bilo videti tudi nekatere povsem 'inovativne' pravne ukrepe, od katerih bi se lahko učili tako Evropska unija kot Združene Države Amerike. Tekom tekme v Ligi Evrope med Partizanom in Šajthorom so si navijači na južni tribuni stadiona metali in s pestmi udarjali lutko, ki je simbolično predstavljala novinarko televizije B92 Brankico Stankovič, in pri tem peli: »Otrovna si kao zmija, proći ćeš ko Čuruvja!« Oblasti pa so se odločile, da bodo ta simbolični performans obravnavale kot resno življenjsko grožnjo. Zaprle so številne Partizanove navijače - tako tiste ki so lutko metali, kot tudi tiste, ki so peli pesem. »Neverjetno je, da bomo morali navijači na tekmi paziti kaj pojemo, ker se v Srbiji, kot kaže, tudi petje lahko obravnava kot kaznivo dejanje« - nam je povedal eden zmed ogorčenih navijačev.

Naj za konec še povemo - v primeru, da nameravate obiskati srbsko prestolnico – da podobnih proevrospkih ukrepov na srečo nismo opazili v srbskih kafanah, ki še naprej ostajajo nočna mora za vsakega vegetarijanca. Uredništvo Napihovanja jih je obiskalo kar nekaj, prvo holesterolsko medaljo pa bomo tukaj dodelili 'telečji kolenici' in 'telečji glavi v saftu' v kafani Stara Hercegovina na Carigradski ulici nedaleč od centra mesta. Vsekakor toplo priporočamo – odlično in poceni! - s tem, da boste morali upoštevati eno navodilo: če ste štirje – naročite za dva!

ODPOVED: To priložnost bomo še izkoristili, da vsem Srbom voščimo jutrišnji Božič s starim srbskim rekom: Da ga ne fašete od zadaj, ampak od spredaj, bo tudi za vas poskrbelo Napihovanje.


Komentarji
komentiraj >>