Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF POGUMNE MIEP (2654 bralcev)
Torek, 12. 1. 2010
tadejla



... umor teheranskega univerzitetnega profesorja ...
... obtožbe o skorumpiranosti indonezijske vojske ...
... Venezuela po devalvaciji valute uresničuje napoved o preganjanju trgovskih špekulantov ...
... Kosova komisija pri elektronizaciji študentske prehrane ni zaznala korupcije ...


OFF NAPOVEDNIK

V stotem letu starosti je umrla Miep Gies. Gospa se je rodila na Dunaju, a se je že v dvajsetih letih prejšnjega stoletja zaradi pomanjkanja hrane preselila na Nizozemsko. Bila je ena izmed zadnjih pomočnikov, ki so Anni Frank in njeni družini med drugo svetovno vojno pomagali pri skrivanju pred nacisti. Miep je po deportaciji Annine družine v koncentracijsko taborišče, kjer so bili vsi razen očeta umorjeni, odkrila Annin dnevnik in ga shranila. Po končani vojni ga je nameravala vrniti lastnici, a ga je na žalost lahko prevzel le Annin oče. Miep je kasneje povedala, da zaradi spoštovanja osebnih skrivnosti najstnikov tedaj ni prebrala dnevnika, če pa bi ga, bi ga verjetno uničila, saj ne bi hotela razkriti identitete vseh tistih, ki so pomagali družini Frank. Čeprav je po objavi dnevnika postala slavna, je venomer zavračala hvalo. Prepričana je namreč bila, da je tako kot še mnogi drugi samo izpolnjevala svojo človeško dolžnost.

Berete OFF Program Radia Študent, posvečenim vsem tistim, ki kljub nevarnosti tvegajo svoje življenje za obrambo drugih, s tem pa tudi omogočijo pričevanje o najtemnejših poglavjih zgodovine.

OFF PROGRAM

Prvič od novembra, ko je zaradi težav s srcem in jetri odšel na zdravljenje v Savdsko Arabijo, se je oglasil nigerijski predsednik Umaru Yar'Adua. V telefonskem pogovoru za neko televizijsko hišo je s šibkim glasom zagotovil, da okreva in da se bo kmalu vrnil v domovino k svojim dolžnostim. Tam namreč precej pisana koalicija različnih civilno-družbenih skupin, odvetnikov in opozicije zahteva njegovo predajo dolžnosti podpredsedniku države, kar pa glede na rotirajoči sistem vladanja med severom in jugom države sproža različne pravne in politične pomisleke. Opozicija v kratkem načrtuje množične proteste, saj je prepričana, da se je Nigerija, ki se je pred desetimi leti izvila izpod vladavine vojske, znašla v političnem vakuumu.

Iranski državni mediji poročajo o umoru teheranskega univerzitetnega profesorja Masouda Mohammadija. Jedrskega fizika je ubila daljinsko sprožena bomba v neposredni bližini njegovega doma. Mediji so ga opisali kot islamski revoluciji vdanega profesorja, za njegovo smrt pa so obdolžili protirevolucionarne skupine.

Ameriška organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch je indonezijsko vojsko obtožila neuspešne demokratične reforme. Očitki letijo predvsem na globoko vpletenost vojske v poslovne zadeve in v posledično kršenje človekovih pravic. Ena od najmočnejših južnoazijskih armad je v času vladavine predsednika Suharta igrala aktivno vlogo tako v političnem kot tudi gospodarskem življenju. Reformna zakonodaja iz leta 2004 je zahtevala, da se vojska v času do lanskega leta začne ukvarjati zgolj s svojim osnovnim poslanstvom, kar pa naj ne bi uspelo. Kritiki ji zato očitajo skorumpiranost in pomanjkanje kredibilnosti, kar vojaški šefi seveda zanikajo.

Kitajska je sporočila, da je uspešno preizkusila obrambni sistem za prestrezanje izstrelkov. Novica je verjetno taktičen odgovor na ameriško odobritev prodaje prestreznih raket Patriot Tajvanu. Kitajska namreč otok s secesionističnimi težnjami smatra za del svojega ozemlja, zato je že večkrat dala vedeti, da bo v primeru formalne razglasitve neodvisnosti Tajvana uporabila silo. Po nekaterih ocenah naj bi imela proti otoku usmerjenih tisoč petsto izstrelkov, medtem ko se Tajvan zanaša na ameriška zagotovila o protekciji.

V Venezueli se uresničuje opozorilo predsednika Huga Chaveza, da bo tudi s pomočjo vojske preprečil neupravičeno dvigovanje cen, oziroma kot se je izrazil, buržoazno špekuliranje. Vladni inšpektorji so z vojaško asistenco zaprli oziroma prevzeli nadzor nad več kot sedemdesetimi trgovinami, nekatere trgovske branže pa so začasno ukinjene. Država je prejšnji teden devalvirala valuto, s čimer hoče zmanjšati uvoz življenjsko nepomembnih dobrin in okrepiti izvozno politiko. Kritiki trdijo, da bo odločitev rezultirala v povišani inflaciji, ki je v Venezueli s petindvajsetimi odstotki že tako najvišja v Latinski Ameriki.

Neodvisna nizozemska komisija, na predlog vlade zadolžena za pripravo poročila o vojni v Iraku, je sporočila to, kar že dolgo vsi vemo. Namreč, da resolucije varnostnega sveta leta 2003 niso vzpostavile pravne podlage za vojaško intervencijo. Ugotovitve so precej neprijetne predvsem za takratnega premiera Jan-Petra Balkenendeja in takratnega zunanjega ministra ter kasnejšega generalnega sekretarja NATA Jaapa de Hoopa Schefferja, ki sta takrat izrazila politično podporo invaziji, pa čeprav Nizozemska ni pristala na aktivno vlogo v vojni. So pa bile vojaške enote udeležene v vojaških vajah na tamkajšnjem bližnjem območju.

V eni izmed trdnjav evrobirokratizma, Bruslju, se nadaljujejo zaslišanja kandidatov za evropske komisarje. Danes se bo pred evropskim parlamentom predstavilo šest kandidatov - med drugim tudi pretendent za okoljski resor Janez Potočnik -, katere je za svoj drugi mandat predlagal predsednik komisije Jose (izg. žoze) Manuel Barroso. Bolj kot posamezna imena, ki jih lahko preverite v današnjem BritOFF-u, je zanimiva samozavest, s katero evroposlanci napovedujejo zaslišanja.

Med drugim nas prepričujejo, da lahko pričakujemo presenečenja. Dokaz za to naj bi bile izkušnje iz leta 2004, ko naj bi dva kandidata naredila napako in se sporekla s poslanci. Rezultat? Sestava komisije se je morala spremeniti. Komisarji bodo sicer prvič opravljali svoj mandat po taktih Lizbonske pogodbe, ki poslancem zagotavlja več pristojnosti pri nadzoru dela komisije.

Kosova komisija za preprečevanje korupcije je objavila poročilo o razpisu za elektronizacijo študentske prehrane. Razpis je objavila Študentska organizacija Slovenije, na njem pa je zmagalo podjetje Margento. Mlada Slovenija, podmladek nove Slovenije, je zato na komisijo podala prijavo suma korupcije, saj je bilo podjetje povezano z Ultro, v kateri ima lastniški delež tudi sedanji minister za visoko šolstvo Gregor Golobič. Da bi se oprala vseh sumov, je tudi sama Študentska organizacija zahtevala mnenje Kosove komisije. Ta je sedaj sporočila, da v omenjenem primeru ni znakov korupcije in da je sam razpis potekal strokovno, s čimer pa se Matej Vrtovec, predsednik Mlade Slovenije, še vedno ne strinja:



Nevladne organizacije se pri svojem delu stalno soočajo s pomanjkanjem denarja. Dokaz za to je tudi relativno slaba razvitost tega sektorja, kar kažejo tudi podatki o zaposlenosti. Če je na ravni Evropske unije v tem sektorju povprečna zaposlenost osem odstotkov, je v Sloveniji samo 0,7 odstotka. Stalne težave se pojavljajo tudi pri soočanju z raznimi razpisi, zato danes ob sedemnajstih nevladna organizacija Studio 12 v Bežigrajski knjižnici pripravlja okroglo mizo z naslovom Finance – nočna mora nevladnih organizacij. Podrobnejši scenosled je predstavil direktor Studia 12 Zoran Mihajlović:



Poslanci in poslanke Državnega zbora bodo dvajsetega januarja na izredni seji razpravljali o sumu klientelističnega in koruptivnega financiranja gospodarskih družb in še o paketu protikriznih ukrepov, ki jih predlaga opozicijska Slovenska demokratska stranka. SDS je zahtevala sicer dve ločeni izredni seji na ti dve temi, vendar se je kolegij predsednika Državnega zbora Pavla Gantarja odločil vse stisniti v eno zasedanje. Odločiti pa se bo treba o še eni zahtevi za sklic izredne seje, in sicer o problematiki v zvezi z neobjavljenimi razpisi vladne službe za lokalno samoupravo in regionalno politiko za obdobje od 2009 do 2013. To zahteva skupina poslancev s prvopodpisanim Francem Pukšičem iz Slovenske ljudske stranke.

OFF Program je pripravil Tadej.



Komentarji
komentiraj >>