Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF SPOKOJNOSTI (2475 bralcev)
Petek, 12. 2. 2010
tadejla



OB SEDMIH
... Nelson Mandela, neprijazni časi za afriške homoseksualce, srbske NGO zahtevajo dan spomina na srebreniški genocid ...
OB OSMIH
... premirje v Jemnu, obisk Valentina Inzka in njegova kritika Republike srbske ...
OB DEVETIH
... Felipe Calderon in vojska v Cuidad Juarezu nista zaželjena, glasovanje o novem okoljskem ministru ...
OB DESETIH
... predvolilna frka v Iraku, legalizacija istospolnih porok na Portugalskem, odmašeni Bill Clinton ...

OB SEDMIH

V Južni Afriki so ob dvajsetlenici izpustitve Nelsona Mandele iz zapora, ki je pomenila začetek konca aparthajda, potekale številne slovesnosti. Spominskega pohoda uglednežev skozi vrata zapora v Cape Townu, kjer je preživel zadnje mesece ječe, se Mandela ni udeležil, je bil pa zato prisoten na slavnostni seji parlamenta. V svojem govoru je sedanji predsednik države Jacob Zuma poudaril Mandelin povezovalni pomen pri oblikovanju nerasistične, neseksistične in uspešne južnoafriške družbe.

V skladu s prejšnjimi besedami so homoseksualne zakonske zveze v Južni Afriki dovoljene. Precej bolj neprijazen pa je preostanek kontinenta, še posebej po lanskoletni obravnavi predloga o smrtni kazni v nekaterih primerih homoseksualnosti v ugandskem parlamentu. V okolici kenijskega mesta Mombasa so lokalni šerifi in funkcionarji prekinili načrtovano poroko gejevskega para. Priložnostno so precej odkrito izražali nestrpne načrte o sankcioniranju gejev in celo o njihovem pregonu.

V skladu z odločitvijo informacijske pooblaščenke so nekateri deli pogodbe za nakup cepiva proti virusu nove gripe med zdravstvenim ministrstvom in farmacevtsko družbo Glaxo Smith Kline postali javni. Tako je jasno, da bi v primeru stranskih učinkov morebitno odškodninsko odgovornost v večini primerov nosila država. Minister Borut Miklavčič je v TV pogovoru tudi priznal, da ni imel možnosti za pogajanje glede cene, saj mu je bila ponujena fiksna cena sedem evrov za odmerek.

Pred uradom srbskega predsednika Borisa Tadića so predstavniki nevladnih organizacij pozivali k podpori pobude, da bi se enajsti julij v Srbiji obeleževal kot dan spomina na genocid v Srebrenici. Takšni pozivi Tadiću se sicer že eno leto odvijajo vsaki enajsti dan v mesecu, vse odkar se je omenjena pobuda sprožila. V srbski parlament naj bi vlada kmalu poslala predloga dveh resolucij, o srebreniškem genocidu in o zločinih nad Srbi na področju bivše Jugoslavije.

OB OSMIH

V trenutnem hitu boja proti terorizmu, Jemnu, je ob polnoči začelo veljati premirje med vladnimi silami in uporniki na severu države. Vodstvo upornikov iz šiitske manjšine, ki se že od leta 2004 spopadajo tako z jemenskimi kot tudi savdskimi silami, je svoje borce pozvalo, naj se držijo prekinitve spopadov. Vladne sile vseeno ne bojo ostale brez dela, saj se borijo tudi proti separatističnim upornikom na jugu države in privržencem Al Kaide.

Italijansko sodišče je odločilo, da mora muzej v Los Angelesu vrniti antično bronasto skulpturo mladega atleta. Več kot dva tisoč let star kip so leta 1964 našli ribiči, nato pa je bil pretihotapljen iz Italije. Sodišče trdi, da muzej pred nakupom štiri milijone dolarjev vrednega artefakta ni preveril njegovega izvora, muzealci pa napovedujejo, da bodo spodbijali, po njihovem, pomanjkljivo sodno odločitev.

Zunanjega ministra Samuela Žbogarja bo obiskal visoki predstavnik mednarodne skupnosti in posebni predstavnik Evropske unije v Bosni in Hercegovini, Valentin Inzko. Do srečanja bo prišlo pred turnejo visoke zunanje predstavnice unije Catherine Ashton v regiji, konec meseca pa se bo sestal tudi mednarodni svet, ki nadzira uresničevanje Daytonskega mirovnega sporazuma. Slovenija namerava v mesecu dni predstaviti strategijo do držav takoimenovanega Zahodnega Balkana, zanimajo pa jo tudi nekateri položaji v evropski zunanji službi na tem območju.

Inzko se je včeraj kritično dotaknil tudi v sredo sprejetega zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki ga je sprejel parlament Republike srbske. Podpornike zakona je opozoril, da ustvarjajo zaskrbljenost med navadnimi državljani in da utegnejo potisniti Republiko srbsko v mednarodno izolacijo. Premier srbske entitete, Milorad Dodik, je sprva grozil celo z referendumskim glasovanjem o odcepitvi Republike srbske, sedaj pa trdi, da bi se odločalo zgolj o odločitvah Valentina Inzka.

OB DEVETIH

Mehiškega predsednika Felipeja Calderona so med obiskom z nasiljem preplavljenega mesta Ciudad Juarez pričakali besni protestniki. Čeprav je el prezidente obljubil nove prijeme v boju z organiziranim kriminalom, ki je samo lani v tem mestu poskrbel za več kot dva tisoč šesto umorov, so mu demonstranti dali jasno vedeti, da ni zaželjen. Tako kot tudi vojaške čete, ki naj bi situacijo, odkar so bile napotene v mesto, samo še poslabšale.

Sodišče na Haitiju je ukazalo začasno izpustitev desetih ameriških misijonarjev, ki so obtoženi ugrabitve triintridesetih otrok in poskusa njihovega pretihotapljenja v Dominikansko republiko. Misijonarji se branijo, da so zgolj želeli pomagati v potresu osirotelim otrokom, a se je izkazalo, da so starši nekaterih od njih še kako živi. V prid misijonarjem gre dejstvo, da so starši svoje otroke v upanju na njihovo boljšo prihodnost prostovoljno predajali, saj niso imeli sredstev za njihovo preživljanje.

Državni zbor bo odločal o imenovanju Roka Žarnića na mesto ministra za okolje in prostor. Ker so ga na zaslišanju pred pristojnim odborom podprle vse poslanske skupine razen Slovenske nacionalne stranke, katere čelnik se je spet izkazal z na duhu precej ubogimi izjavami, ni pričakovati presenečenja. Žarnić je kot svojo prioriteto navedel večjo učinkovitost ministrstva in vizijo dela do leta 2012.

OB DESETIH

v Iraku se začenja predvolilna kampanja, ki jo trenutno zaznamuje predvsem prepoved kandidiranja okrog stosedemdesetih poslanskega stolčka željnih posameznikov. Na udaru so predvsem nekdanji preveč vneti pristaši stranke Baas, vladajočega gibanja v času Sadama Huseina. O njihovi politični usodi sedaj razsoja posebna komisija, opazovalci pa se bojijo, da bi se zopet utegnilo razplamteti sektaško nasilje. Zaradi prepirov o prepovedi so bole volitve preložene za dva meseca.

Portugalska se je pridružila državam z uzakonjeno poroko istospolnih parov, a je parlament hkrati zavrnil njihovo pravico do posvojitve otrok. Zakon mora podpisati še konzervativni predsednik države Anibal Cavaco Silva, ki pa se do zakona še ni opredelil. Četudi bi vložil veto, bi parlament zgolj še enkrat ponovil glasovanje.

Veseli nas lahko, da so nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu uspešno odmašili arterijo. K njegovim srčnim težavam so menda precej pripomogle slabe prehranjevalne navade, ki pa jih je po opravljenem štirikratnem srčnem obvodu leta 2004 spremenil. Zaradi operacije je njegova soproga in zunanja ministrica Hillary Clinton za en dan preložila turnejo po Perzijskem zalivu.

Astronavti so na Mednarodni vesoljski postaji začeli nameščati štiristo milijonov dolarjev vreden razgledni modul, ki se bo imenoval Tranquility oziroma Spokojnost. Služil bo lažjemu delu z robotsko roko, sproščanju in telovadbi astronavtov ter kot priročna soba za razno šaro. Na postaji pa se nenehno ukvarjajo tudi s problematičnim sistemom za prečiščevanje urina v pitno vodo. Iz Nase so sporočili, da ga jim je spet uspelo popraviti, a bodo vseeno še nekaj časa s previdnostjo delali prve požirke.



Komentarji
komentiraj >>