Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ANTIZAKON O MINIMALNI PLAČI (2406 bralcev)
Petek, 12. 2. 2010
APR



Poslanci so včeraj enoglasno, z 71 glasovi za in nobenim proti sprejeli Zakon o minimalni plači. Minimalna plača bo odslej višja za 22,9 odstotkov, to je 562 evrov neto. Povod za dvig je lanska ugotovitev Inštituta za ekonomska raziskovanja, ki je višino minimalnih življenjskih stroškov za leto 2009 ocenil natanko na 562,07 evrskih novcev. Dvigu minimalnih plač nasprotujejo predvsem delodajalci, ki poudarjajo, da bo ta dvig povzročil še večji plaz odpuščanj delavcev, znatneje pa naj bi prispeval...

Poslanci so včeraj enoglasno, z 71 glasovi za in nobenim proti sprejeli Zakon o minimalni plači. Minimalna plača bo odslej višja za 22,9 odstotkov, to je 562 evrov neto. Povod za dvig je lanska ugotovitev Inštituta za ekonomska raziskovanja, ki je višino minimalnih življenjskih stroškov za leto 2009 ocenil natanko na 562,07 evrskih novcev. Dvigu minimalnih plač nasprotujejo predvsem delodajalci, ki poudarjajo, da bo ta dvig povzročil še večji plaz odpuščanj delavcev, znatneje pa naj bi prispeval pri predvidenem številu vseh nezaposlenih koncem leta, ko naj bi narasel na 130.000 s sedanjih 100.000.

Kljub temu vlada končnega zneska pri predlogu zakona ni znižala, če pa bo sprejeti zakon objavljen v Uradnem listu še ta mesec, se delavke in delavci lahko nadejajo dodatnih 100 evrov ob izplačilih za mesec marec. Vendar vsi delavci, ki so do sedaj prejemali minimalno plačo, še ne morejo realno pričakovati, da bo njihov transakcijski račun marca debelejši za celotna 102 evra. Zakon namreč omogoča, da se delodajalci, pri katerih bi takojšen dvig plač povzročil velike težave in odpuščanja večjega števila delavcev, s predstavniki zaposlenih v roku dveh mesecev po uveljavitvi zakona dogovorijo o postopnem dvigu minimalne plače na raven minimalnih življenjskih stroškov v roku celotnih dolgih dveh let.

O sprejetju novega zakona smo govorili s predlagateljem zakona Petrom Pogačarjem, generalnim direktorjem direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela, ki deluje znotraj Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve:



Drug pogled na sprejeti zakon nam je predstavil direktor gospodarske zbornice Slovenije in predstavnik delodajalcev, Samo Hribar Milič:



Rahel dvom v ustreznost samega zakona so izrazili tudi v vladni službi, Uradu za makroekonomske analize. Predvsem jih skrbi izpad dohodkov v državni proračun, kar pa namerava finančni minister Franc Križanič zakrpati z višanjem trošarin na alkohol in tobačne izdelke. Več o tem nam je povedal direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj, Boštjan Vasle:

Nezadovoljstvo pa lahko nastane med samimi delavci, saj se bodo plačna razmerja med delavci porušila. Več o tem nam je povedal delavski aktivist, Armin Salihović:



O sami pomoči s strani države delodajalcem je povedal Pogačar tole:



O novem zakonu smo govorili tudi s starosto slovenske ekonomije, Jožetom Mencingerjem, ki zakona ne razume kot izključujočega do delodajalcev:



Kaj pa o spremembah pri minimalnih plačah meni opozicija? Več o tem poslanec Slovenske demokratske stranke, Andrej Vizjak:



Zakaj pa Mencinger kljub temu meni, da je zakon dober, in kakšne bodo posledice:

Kultivator sta pripravila Potočan in Janković.



Komentarji
komentiraj >>