Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NAŠEMLJENE PIJANOSTI (2807 bralcev)
Ponedeljek, 15. 2. 2010
Nejc M.



...Avstralsko sodišče obsodilo peterico zaradi načrtovanja terorističnih napadov...
...v Mjanmar prispel posebni poročevalec Združenih narodov, Tommas Ojea Quintana...
...v Bruslju hudo trčenje vlakov...
...v Mestnem muzeju Ljubljana poteka mednarodnih simpozij o Zahodni Sahari...


OFF NAPOVEDNIK

Tudi ko gre za pustovanje, ki se ponovno udejanja te dni, je potrebno imeti mero. Brezmejnost pustnega rajanja in kamufliranja se ponavadi konča že pri udeležbi maškare v cestnem prometu, ko o tem, kaj našemljenec sme in česa ne, svoje povedo policisti.

Ti se na pustno soboto in pustni torek ponavadi našemijo v brezmilostne lovce na zamaskirane voznike in še bolj trdosrčne lovce na tiste, ki se odločijo našemiti v alkoholne opiteže. Pristnost tovrstne maske ponavadi podkrepijo tudi z empirično analizo.

Po končanem lovu cestni lovci ponavadi predstavijo rezultate. To še posebej radi počno policisti na Celjskem, kjer maškare -pijane voznike - lovijo tudi, ko ni pusta. Letošnja pustna sobota je tako v območju celjske policijske postaje možem v modrem navrgla ulov tridesetih pustnežev, ki so se na noč našemljencev odločili postati vinjeni vozniki. Kar štirinajst od njih se jih je v novo vlogo tako zelo vživelo, da je moralo prenočiti na policijski postaji. Najbolj prepričljiv med njimi je litre lastnega izdihanega zraka obogatil celo z 1,29 miligrama alkohola.

Še drznejšo pustno preobleko si je nadel mož iz Mozirja. Odločil se je našemiti v z alkoholom podkrepljenega cestnega ubežnika. Policisti so ga za izvirnost nagradili s položnico v višini tisoč sto dvajset evrov in s pridržanjem.

Vi pa berete ne v lovca v modrem in ne v opiteža našemljeni OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Avstralsko sodišče je pet moških, obtoženih terorističnega načrtovanja, obsodilo na dolgoletne zaporne kazni. Peterica, ki so jo oblasti prijele že v novembru 2005, bo v zaporu preživela do osemindvajset let, kar je tudi največja zagrožena kazen. Osumljenci, avstralski državljani libanonskega, libijskega in bangladeškega porekla, so bili pred tem v oktobru obsojeni zaradi zbiranja orožja, kemikalij in islamistične propagande, tokrat pa je bila tudi formalno razkrita njihova teroristična dejavnost. Sodišče v Sidneyju je ob izreku sodbe izrazilo prepričanje, da bi obtoženih pet načrte realiziralo najkasneje v letu 2006. Obsojeni, ki so se ves čas sojenja izrekali za nedolžne, ob izreku sodbe tudi niso izrazili obžalovanja.

Dva dni po izpustitvi ključnega sodelavca vodje tamkajšnje opozicije Aung San Suu Kyi , Tina Ooja, je na petdnevni obisk v Mjanmar prišel posebni poročevalec Združenih narodov za to območje, Tommas Ojea Quintana. Quintana bo v Mjanmaru v vidu prihajajočih volitev ocenjeval tamkajšnje politične razmere in stanje na področju človekovih pravic. Poročevalec Združenih narodov se bo v Mjanmaru srečal tako s predstavniki vladajoče vojaške hunte kot opozicije. Nocoj bi ga naj tako sprejeli štirje odvetniki opozicijske Narodne lige za demokracijo, ki jo vodi Suu Kyijeva, kasneje pa naj bi se Quintana srečal še s predstavniki etničnih skupin, ki se borijo z režimom.

Gost je zaprosil tudi za sestanek s Suu Kyijevo, a se oblasti o tem še niso izrekle. Na strani vladajoče vojaške hunte bo Quintano sprejel zunanji minister Nyan Win. To je že tretji obisk posebnega poročevalca Združenih narodov v Mjanmaru, odkar je leta 2008 prevzel to funkcijo. Pred odhodom v državo je Quintana letošnje leto, v katerem bodo v Mjanmaru potekale prve volitve po letu 1990, označil kot ključno.

V Afganistanu ponovno štejejo mrtve civiliste. V raketnem napadu v okviru operacije Moštarak so Natove sile zgrešile cilj in zadele hiše v kraju Marjah. Ubitih je bilo dvanajst ljudi. Operacija Moštarak, kar v jeziku dari pomeni skupaj, velja za največjo akcijo Natovih sil po padcu talibskega režima v državi v letu 2001. Poveljnik Natovih sil v Afganistanu, Stanley McChrystal, je ob novi vojaški katastrofi in ubitih civilistih premogel dovolj cinizma, da je izrekel obžalovanje.

Staro rivalstvo med kenijskim premierjem Railom Odingo in predsednikom države Mwaijem Kibakijem spet vznemirja kenijsko politično realnost. Potem ko je predsednik vlade Odinga minuli vikend zaradi koruptivnih nečednosti razrešil ministra za kmetijstvo, Williama Ruto, in ministra za šolstvo, Samuela Ongerija, je predsednik Kibaki nemudoma razveljavil njegovo odločitev in poskrbel za nov spor. Odinga je Kibakija že obtožil zlorabe predsedniških pooblastil, ta pa mu odgovarja, da je vladno kadrovanje del njegovih pristojnosti.

Politično zavezništvo in vlada narodne enotnosti, s katero sta oba glavna protagonista kenijske politike, Odinga in Kibaki, pretrgala krvavo povolilno dogajanje leta 2007, se po treh letih očitno ponovno krha. Za to je dovolj šestindvajset milijonov dolarjev, namenjenih izobraževanju, ki so poniknili v neznane žepe. Predsednik vlade Odinga je Kenijcem obljubil, da bo koruptivni posel, ne glede na razplet razrešitve ministrov, raziskal do konca. Po poročanjih mu verjamejo le redki.

Irski škofje se po razkritju več desetletij trajajočih zlorab otrok na Irskem odpravljajo na kesanje v Rim. Štiriindvajset irskih škofov bo imelo v Vatikanu na voljo sedem individualnih minut s papežem Benediktom šestnajstim, v katerih mu bodo skušali predstaviti svoje videnje dogajanja v irskih katoliških sirotišnicah in šolah. Individualnim pogovorom bodo sledili skupinski, pri katerih bo sodeloval tudi ameriški kardinal William Levada, sicer vodja kongregacije za doktrino vere. Kljub občutljivi temi odstopi in razrešitve škofov naj ne bi bili na dnevnem redu.

V mestu Halle blizu Bruslja je prišlo do hudega trčenja potniških regionalnih vlakov, v katerem je umrlo najmanj dvajset ljudi. Do nesreče je prišlo kilometer od železniške postaje, potem ko sta v času prometne konice čelno trčila dva vlaka. Poškodovana vlaka sta iztirila, v prevrnjenih vagonih pa je ostalo ujetih mnogo poškodovanih potnikov. Takoj po nesreči, ki je ustavila železniški promet v državi, so belgijske oblasti vzpostavile krizni center, premier Yves Leterme pa je zaradi nezgode predčasno zaključil obisk na Kosovu.

Študentska organizacija Slovenije je ponovno predstavila stališča do delovanja v medresorski delovni skupini za pripravo zakona o malem delu. Kot je znano, bo ŠOS bojkotiral imenovanje svojega predstavnika v medresorsko skupino. O razlogih za neimenovanje predstavnika in vladnih aktivnosti okoli zakona o malem delu pa predsednica Študentske organizacije Slovenije, Katja Šoba:



Še dobri dve uri in pol časa imate, da v Mestnem muzeju Ljubljana ujamete mednarodni simpozij o nerešenih vprašanjih Zahodne Sahare. Med številnimi gosti se v Ljubljani na simpoziju mudi tudi minister Zahodne Sahare za evropske zadeve, Mohamed Sidati. Več o temah, o katerih razpravljajo z gosti na simpoziju, pa Aleš Skornšek Pleš, ustanovitelj Društva za podporo Zahodni Sahari:



Špansko veleposlaništvo v Ljubljani v okviru dejavnosti španskega predsedovanja Evropski uniji organizira predavanje ibero-ameriškega generalnega sekretarja Enriqueja Iglesiasa. Predavanje z naslovom „Latinska Amerika: sedanje stanje in obeti za prihodnost” se bo zgodilo ob sedemnajsti uri v prostorih Pravne fakultete. Več o gostu in namenu prireditve nam je povedal namestnik španske veleposlanice v Sloveniji, Luis Canovas del Castillo Muñoz:



Lahko razumemo to prireditev kot poskus Španije, da kot predsedujoča država Evropski uniji skuša le-to približati Latinski Ameriki?



Komentarji
komentiraj >>