Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MAFIJSKA PARA DRŽAVA (2652 bralcev)
Sreda, 10. 3. 2010
tomazza



Starosta slovenske politike France Bučar je prepričan, da domača politika deluje na mafijski način, oziroma da pri nas vladajo mafijski spopadi in mafijska morala. In ker imajo v vsaki mafijski para-državi glavno vlogo in kar se da težko delo prav njeni represivni organi, tezi predsednika prvega slovenskega demokratično izvoljenega parlamenta pritrjujejo tudi včerajšnje aktivnosti domačih kriminalistov in policije.
Starosta slovenske politike France Bučar je prepričan, da domača politika deluje na mafijski način, oziroma da pri nas vladajo mafijski spopadi in mafijska morala. In ker imajo v vsaki mafijski para-državi glavno vlogo in kar se da težko delo prav njeni represivni organi, tezi predsednika prvega slovenskega demokratično izvoljenega parlamenta pritrjujejo tudi včerajšnje aktivnosti domačih kriminalistov in policije. Te so sredi politično motivirane interpelacije gladko spodnesle ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milana Pogačnika in za priporne zapahe stlačile samooklicanega poštenjaka Srečka Prijatelja iz poslanske skupine nacional šovinistov, hkrati pa pred 11-imi, od 1. marca gladovno stavkajočimi delavci kočevske Prenove in njihovimi podporniki zavarovala sedež ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Na eni strani so policisti in kriminalisti preiskovali na podlagi tajnih prisluhov osnovane sume korupcije, drugih kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala, z orožjem podprtega političnega izsiljevanja, nedovoljeno proizvodnjo in promet orožja in ekspolozivov. Zaenkrat uradno glavna izplena sinočnje policijske akcije sta 323.000 evrov v kuverti, ki se jih je, domnevno ujet ob primopredaji, v žep kar od solastnika podjetja lastne žene namenil pobasati poslanec Srečko Prijatelj in politična odstranitev oziroma sestop ministra za kmetijstvo Milana Pogačnika.

Na drugi strani so policisti zavarovali prostore ministrstva za delo pred akcijo obupa 11-ih gladovno stavkajočih delavcev kočevske Prenove, ki jih je minister Ivan Svetlik gladko odpravil z besedami, da so sam in njegovi uslužbenci storili vse, kar so lahko v okviru obstoječe zakonodaje, in da je težko in nepravično odgovornost prenašati samo na enega udeleženca v tem dogajanju, to je državo. Ministra Svetlika in prostore ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, v čigar sestavi kot samostojni organ deluje za kršitve delovne zakonodaje pristojni inšpektorat za delo, je pred protestniško zasedbo prostorov rešil kordon policijskih teles. Ministrovo srečanje z upravnim odborom Združenja delodajalcev Slovenije, ki od te mafijske para države zahteva v zameno za dvig minimalne plače obljubljeno novelo zakona o delovnih razmerjih in s tem skrajšanje odpovednih rokov ter znižanje odpravnin, pa ni bilo moteno.

Paradoks delovanja od vsakokratne vladajoče koalicije in vlade še kako odvisnih domačih represivnih organov je tako v tem, da lahko to mafijsko para državo hkrati razgaljajo in hkrati ohranjajo. Tako razkrito prekupčevanje z državnimi zemljišči in poslanskimi glasovi v državnem zboru na eni strani kot uradniško-arogantni odnos do gladovno stavkajočih migrantskih delavcev kočevske Prenove zaradi nedelovanja pristojnih nadzornih inštitucij imata skupni imenovalec v tem, da predvsem kažeta na nedelovanje pravne države in pomanjkanje politično-demokratične kulture pri nas, kar upravičeno skrbi dr. Franceta Bučarja.

Že kot kolateralna škoda prisluškovanja Srečku Prijatelju razkrito politično kupčevanje Zmaga Jelinčiča in Milana Pogačnika, pa tudi na kožo upravnega odbora Združenja delodajalcev pisano zanikanje lastne odgovornosti za očitno neučinkovito in jalovo delo inšpektorata za delo ministra Ivana Svetlika, sama zase razgaljata, kako pravzaprav potekajo stvari v tej mafijski para državi. Zaradi neizplačanih plač in neplačanih prispevkov ob gladovno stavkajočih delavcih Prenove te dni javno protestirajo še delavci mariborskega Palfingerja in delavke bovške družbe ČIB, ki so jim s 1. marcem milostno izplačali novembrsko plačo. Prav tako javno znano pa je, da jim lastnik in direktor družbe že leto dni ne plačuje v skladu z delovno zakonodajo obveznih prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje.

In ker podobne primere kršenja veljavne delovno-pravne zakonodaje najdemo po vseh koncih države, še posebej na udaru pa so prav migranstki delavci iz južnih republik nekdanje države, je Svetlikovo sklicevanje na to, da so naredili vse, kar so lahko v okviru obstoječe zakonodaje, eno navadno politično sprenevedanje. V isti koš sodi tudi televizijsko sprenevedanje predsednika protikorupcijske komisije, da domača policija in kriminalisti delajo dobro in učinkovito, a da do pravnomočnih kaznivih obsodb ne pride zaradi nekakovostnih in policijskim James Bondom nedoraslih tožilcev.

Politično prelaganje odgovornosti je pač del domače politične folklore te mafijske para države. Pa naj bo to znotraj posameznih represivnih struktur, ali političnih nosilcev funkcij oblasti. Domača republika z čedalje manjšim R je vse bolj mafijska para država, ker ne politični nosilci na eni strani, ne represivni organi na drugi, ne dajejo pričakovanih rezultatov. Od prvih pričakujemo takšno zakonodajo, ki bo malo da ne sužnjelastniško izkoriščanje delavstva prepovedala, onemogočila in ustrezno kaznovala. Od drugih pa, da jo bo uspešno izvajala.

Zato velja starosti domačega demokratičnega pluralizma, dr. Francetu Bučarju, le pritrditi. V domači državi in družbi se je le zaredila mafijska morala, ki ne podrazumeva nikakršne politične odgovornosti. V nasprotno nas bodo prepričali šele konkretni ukrepi in dejanja. To bi lahko bil odstop glavnega inšpektorja za delo Boruta Brezovarja ali, zakaj pa ne, celo ministra Svetlika. In če bodo tudi zadnja za televizijske kamere spektakularna policijska pridržanja ostala brez pravnomočnih obsodb na konkretne zaporne kazni, se naj na tnalu politične odgovornosti znajdejo tudi glave šefov policije in notranje ministrice. Dokler pa temu ne bo tako, bo Slovenije vse manj pravna in vse bolj mafijska para država. Toda tako to gre.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z domačo mafijsko para-državo brez občutka za politično odgovornost v zobeh poskrbel Tomaž Z.



Komentarji
komentiraj >>