Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ISKAJOČ MINISTRA BritOFF (2539 bralcev)
Torek, 16. 3. 2010
Nejc M.



...Visoka zunanja predstavnica Evropske unije Catherine Ashtonova na Bližnjem Vzhodu...
...napovedan protest proti avstrijski predsedniški kandidatki Barbari Rosenkranz...
...V Srbiji obsodili dva vojna zločinca...
...Premier Borut Pahor išče ministrske kandidate...
...Madažarski se obeta sprememba na oblasti...
...tajski rdečesrajčniki do sprememb tudi z zbiranjem krvi...
...kolegij predsednika vlade najverjetneje o usodi Barbare Brezigar...
...na Fidžiju razglasili izredne razmere...

SEDMA:

Visoka zunanja predstavnica Evropske unije Catherine Ashton je na začetku bližnjevzhodne turneje v Kairu izrazila odločnost Evropske skupnosti, da se nadaljuje mirovni proces na Bližnjem vzhodu. Visoka predstavnica Unije je že pred potjo nakazala, da želi z bližnjevzhodno turnejo sprte Izraelce in Palestince vrniti za pogajalsko mizo, njena pobuda pa prihaja v času, ko je kriza na tem območju vse prej kot blizu rešitvi. V nadaljevanju pohajkovanja po Bližnjem Vzhodu bo Catherine Ashton obiskala še Sirijo, Libanon, Jordanijo, Izrael in palestinska ozemlja.

Skupina virtualnih nasprotnikov avstrijske predsedniške kandidatke Barbare Rosenkranz bo proti njeni kandidaturi konec marca na Dunaju organizirala protest. Kandidatka svobodnjakov in za zdaj edina nasprotnica aktualnega predsednika Heinza Fischerja v predsedniški dirki, je predvsem nasprotnike razburila s spornimi izjavami o zakonu, ki prepoveduje nacizem. Strog zakon po mnenju Rosenkranzeve predstavlja nepotrebno omejitev, namesto tega pa bi morali dati ljudem svobodo govora. Predsedniške volitve bodo v Avstriji potekale petindvajsetega aprila.

Srbsko sodišče za vojne zločine je hrvaška Srba zaradi umora šestih starejših civilistov med vojno na Hrvaškem obsodilo na dvanajst in let zapora. Pano Bulat in Rade Vranešević sta marca 1992 kot pripadnika tedanje samooklicane Republike srbske krajine z avtomatsko puško ubila pet prebivalk in enega prebivalca kraja Banski Kovačevac nedaleč od Karlovca. Preiskavo proti obsojenima so vodili na Hrvaškem, ker pa sta imela oba od leta 1995 stalno prebivališče v Srbiji, je hrvaško pravosodje primer pred dvema letoma predalo srbskemu.

Slovenskega kandidata za člana Evropskega računskega sodišča Milana M. Cvikla čaka zaslišanje pred Odborom Evropskega parlamenta za nadzor proračuna. Pred potjo v Bruselj je Cvikl pokal od samozavesti, ob strokovnih izkušnjah in znanju, ki jih premore, pa se mu zdi negativno mnenje odbora nemogoče.

OSMA:

Predsednik vlade Borut Pahor še naprej vneto išče kandidate za izpraznjene ministrske položaje. Po skrivnostnem pogovoru z izbrancem odhajajočega zdravstvenega ministra Boruta Miklaviča, Rajkom Kendo, se je Pahor o vodenju zdravstvenega resorja pogovarjal tudi z Dorijanom Marušičem. Nekdanji državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu bo svojo morebitno pripravljenost za ministrsko kandidaturo Pahorju sporočil do nedelje.

Med kandidati za kmetijskega ministra pa premier želi očitno videti poslanca Socialnih demokratov Janka Vebra. Pahor se je s poslancem o kandidaturi že pogovarjal, ali utegne prav Veber naslediti odstoplega Milana Pogačnika pa seveda še ni znano.

Madžarsko čez slab mesec čakajo parlamentarne volitve, politiki pa politične točke in glasove že nabirajo na javnih shodih. Pri grmenju z govornic in trgov je, kot kažejo javnomnenjske raziskave, uspešnejša opozicijska desnica, ki se ji obeta volilna zmaga in prevzem oblasti. Javna merjenja desnosredinskemu Fideszu namenjajo sedeminpetdeset odstotkov glasov, medtem ko vladajoče socialiste podpira le dvajset odstotkov anketiranih. Na tretjem mestu je skrajno desničarski Jobbik.

Severozahodni del Združenih držav Amerike se še naprej spopada s posledicami hudega neurja z nalivi, ki je območje prizadelo v petek, soboto in nedeljo. Močno neurje je, večinoma zaradi padanja dreves, zahtevalo najmanj deset življenj. Južno od mesta New York se medtem razmere izboljšujejo, deževje pa se nadaljuje v Novi Angliji.

DEVETA:

Privrženci nekdanjega tajskega premiera Taksina Šinavatre, ki od predsednika tajske vlade Abhista Vedžadžive zahtevajo njegov odstop in razpis novih volitev, bodo spremembe skušali doseči tudi z zbiranjem krvi. Tako imenovani rdečesrajčniki, ki se že od sobote zbirajo na ulicah Bangkoka, bodo zbrano kri zlili pred vladno poslopje, s čimer želijo simbolično pokazati ljubezen do naroda. Premier Abhista Vedžadživa je sicer zahteve protestnikov za razpis novih volitev včeraj odločno zavrnil.

Ameriške oblasti so v mesto Ciudad Juarez, v bližini mehiško-ameriške meje, poslale agente FBI. Osem agentov bo mehiškim oblastem pomagalo raziskati ločena uboja treh ameriških državljanov, ki so pod streli obležali minulo soboto. Mehiške oblasti namigujejo, da je pri strelskem obračunu šlo le še za enega v vrsti spopadov med narko-karteli.

Finančni ministri držav z evrom so opredelili tehnične modalitete za hitro finančno pomoč Grčiji, v kolikor jo bo ta potrebovala. Pri tem, po besedah šefa evroskupine Jeana-Claude Junckerja ne gre za jamstva preko Evropske komisije, pač pa bilateralno pomoč, pri kateri naj bi sodelovale vse države z evrom. Danes bodo o veliki grški finančni krizi razpravljali še vsi finančni ministri Evropske unije.

Na pobudo strank Zares in LDS bo kolegij predsednika vlade najverjetneje obravnaval morebitno zamenjavo generalne državne tožilke Barbare Brezigar. V Zaresu in LDS zamenjavo Brezigarjeve zahtevajo zaradi ravnanja generalnega tožilstva v primerih finskega novinarja Magnusa Berglunda in zdravnika Saše Baričevića. Predlagateljici zahtevata tudi, da se kolegij predsednika vlade sestane v širi sestavi, kar pomeni, da bi mu prisostvovale tudi vodje poslanskih skupin in pravosodni minister.

DESETA:

Na Fidžiju so oblasti zaradi rušilnega ciklona razglasile izredne razmere. Ciklon, ki je rušil hiše in uničeval kmetijske pridelke, je bil posebej silovit na severu države. Oblasti so na tem območju že sprožile akcijo pomoči, neugodno vreme pa je mnoge ljudi prisililo, da so se zatekli v zatočišča. Ciklon Thomas je eden najhujših ciklonov, ki so v zadnjih tridesetih letih prizadeli državo. Spremljal ga je veter s hitrostjo kar 175 kilometrov na uro.

Ameriški kongresniki se jezijo na predsednika ZDA Baracka Obamo, ker si je Bela hiša drznila kritizirati gradnjo novih izraelskih naselbin na zasedenih ozemljih. Posamezni kongresniki, tako republikanski kot demokratski, ameriški administraciji svetujejo, naj preneha s kritikami Izraela in se raje osredotoči na bližnjevzhodni mirovni proces. Do Obamove administracije pa so kritični tudi številni proizraelski lobiji, ki ob tem usmerjajo pozornost na Iran.

Kolegij predsednika državnega zbora bo določil dnevni red in datum izredne seje, na kateri bo parlament odločal o razpisu referenduma o tako imenovanem zakonu o izbrisanih in priznanju imunitete poslancu SNS Srečku Prijatelju ter se seznanil z odstopom kmetijskega ministra Milana Pogačnika. Parlament bo izredno zasedal predvidoma še ta teden.



Komentarji
komentiraj >>