Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NA BritOFF ZARADI PRIJATELJSKEGA OGNJA (2645 bralcev)
Torek, 23. 3. 2010
tadejla



OB SEDMIH
... izraelski pistoljerosi, grešni kozel francoskih lokalnih volitev ...
OB OSMIH
... boj proti srbščini in cirilici v Vukovarju, Google vs. Kitajska
OB DEVETIH
... koruptivni laburisti, Coca Cola naj plača odškodnino ...
OB DESETIH
... Karzaj se pogaja z uporniki, kaznovani angolski policisti ...

OB SEDMIH

Na meji z Gazo je včeraj prišlo do incidenta, v katerem je bil ubit izraelski vojak. Vojaška patrulja je prestregla tri Palestince, ki so v iskanju dela ilegalno prešli mejo. Med legitimacijo je na prizorišče prispela druga vojaška patrulja in po stari navadi – najprej streljaj in nato sprašuj – začela streljati na skupino. Začuda ni bil ubit noben Palestinec, je pa zato novo ime v oksimoronski kategoriji „žrtve prijateljskega ognja“.

Precej slabše so jo Palestinci odnesli med sobotnimi protiizraelskimi demonstracijami na Zahodnem bregu. Izraelska vojska trdi, da je proti Palestincem uporabila zgolj gumijaste naboje, a jo na laž postavljajo rentgenski posnetki dveh ubitih palestinskih najstnikov. Na njih je povsem razvidno, da sta umrla od še kako pravih nabojev. Izraelska organizacija za varstvo človekovih pravic Btselem zato od vojske zahteva preiskavo o krivcih za umora, prav tako pa tudi, ali je v primeru prišlo do lažnega poročanja vpletenih vojakov.

Najnovejša trendovska naloga v zunanji politiki evropskih držav je, kako posesti za isto mizo predstavnike Srbije in Kosova. V soboto je spodletelo Borutu Pahorju in Jadranki Kosor, sedaj je na vrsti Španija, ki kot predsedujoča država Unije pripravlja naslednjo konferenco o Zahodnem Balkanu. Ta naj bi bila enkrat konec maja ali začetek junija v Sarajevu, na njej pa bosta sodelovali tako Srbija kot tudi Kosovo. Vsaj tako je zaenkrat še vedno optimistično prepričan španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos, ki čarobno palčko vidi v upoštevanju občutljivosti vsakogar in mednarodne legalnosti.

Grešni kozel za poraz vladajoče stranke na francoskih lokalnih volitvah je postal minister za delo in socialne zadeve Xavier Darcos. Kot eden vodilnih kandidatov Unije za ljudsko gibanje se je še posebej slabo odrezal na volitvah, zato ga je predsednik Nicolas Sarkozy odstavil. Nova imena v vlado prihajajo predvsem iz strankinega tabora, ki ni preveč naklonjen Sarkozyju, kar kaže na njegovo željo po združitvi družine.

OB OSMIH

V Vukovarju poteka mehka repriza bitke za mesto. V ofenzivi je tokrat desničarska Hrvaška stranka prava, ki si je za cilj zadala očistiti mesto od uporabe cirilice in srbščine v javnih ustanovah. Njeno iniciativo za razpis tozadevnega referenduma je že podpisalo več kot sedem tisoč meščanov.

Google je prenehal cenzurirati kitajsko edicijo svojega brskalnika. Uporabniki bodo odslej preusmerjeni na nefiltrirane strani hongkongške edicije, kjer bodo po milji volji lahko izbirali med zadetki iskanja, kot so svoboda govora, človekove pravice in pravica Tibetancev do samoodločbe ter zakaj imam poln kurac Maovih zbranih del.

Ustavno sodiščbe bo danes podalo mnenje o skladnosti hrvaško- slovenskega arbitražnega sporazuma z ustavo. Za pravno zavezujoče mnenje je zaprosila vlada, ki se bo v obliki premiera Boruta Pahorja in verjetno zunanjega ministra Samuela Žbogarja tudi udeležila ustnega izreka mnenja. Po neuradnih podatkih naj bi se le to glasilo, da je sporazum v skladu z ustavo.

Na Agenciji Republike Slovenije za okolje in prostor že vse od jutra vlada velik kraval. Trontelj, Velkavrh and co. obeležujejo svetovni meteorološki dan, ki je letos posvečen šestdesetim letom delovanja Svetovne meteorološke organizacije. Ta se v zadnjem času osredotoča predvsem proučevanju podnebnih sprememb in posledičnih vplivov na okolje, ekonomijo in družbo. Ob desetih se lahko v prostorih agencije na Vojkovi udeležite predstavitve njenega delovanja.

OB DEVETIH

Sudanskega predsednika Omarja al-Baširja so vznejevoljile napovedi nekaterih tujih opazovalcev o možnosti preložitve za naslednji mesec razpisanih volitev. Klena vodstvena govorica se glasi tako: “Od opazovalcev pričakujemo, da povejo, ali so bile volitve svobodne in poštene. Če pa se bodo vmešavali v naše zadeve, jim bomo odrezali prste in jih zmečkali pod našimi čevlji!“ Volitve bodo sicer prve po koncu dve desetletji dolge državljanske vojne med muslimanskim severom in krščanskim ter animističnim jugom.

Britanski laburisti so zaradi afere z lobiranjem suspendirali tri ugledne strankine člane. Afera je prišla v kar najbolj neugodnem času tik pred parlamentarnimi volitvami. Posnetki s skrito kamero razkrivajo, kako so omenjeni vodilni člani laburistov, sicer tudi nekdanji ministri, v zameno za denar obljubljali vpliv v politiki.

Komunistična vlada v indijski zvezni državi Kerala zahteva od korporacije Coca Cola sedeminštirideset milijonov dolarjev odškodnine. Toliko naj bi znašala škoda zaradi delovanja tamkajšnje polnilnice, ki so jo pred petimi leti zaprli zaradi vseljudskega nasprotovanja. Izčrpani naj bi bili vsi podzemni vodni viri na območju polnilnice, zaradi odlaganja odpadkov pa naj bi bila degradirana kmetijska zemlja.

OB DESETIH

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj se je pred dvemi dnevi sestal s predstavniki druge največje uporniške skupine v državi. Gre za prvo potrjeno srečanje s skupino Hezb-e-Islami, zbrano okoli nekdanjega premiera Gulbudina Hekmatjara, na katerem je bil Karzaju podan mirovni načrt. V zameno za mir uporniki zahtevajo umik tujih vojakov do poletja in nove volitve ter ustavo.

V Angoli je prišlo do redkega kaznovanja policijske brutalnosti. Sedem policistov je bilo obsojenih na štiriindvajset let zapora, ker so hladnokrvno postrelili osem osumljenih prestopnikov. Eden izmed ubitih je pred smrtjo uspel identificirati policiste, kar je vodilo do sploh prve tako ostre kazni v njihovih vrstah.

Po Združenih državah Amerike še vedno besnijo nasprotniki včeraj sprejete zdravstvene reforme. Enajst republikanskih pravosodnih ministrov iz zveznih držav je najavilo skupinsko tožbo, v večih državah pa pripravljajo zakone proti reformi. Vse skupaj utegne biti brez haska, saj so zvezni zakoni nad državnimi. Med bolj prizadetimi je tudi senator iz Arizone in bivši predsedniški kandidat John McCain, ki je v užaljenem odzivu dejal, da se z demokrati ne bo več pogovarjal.



Komentarji
komentiraj >>