Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU poročilo - Maja Breznik (2277 bralcev)
Torek, 30. 3. 2010
DPU




Poročilo s predavanja DPU

Minuli četrtek, 25. marca, je v klubu Gromka v sklopu cikla Šola kot ideološki aparat ekonomije nastopila docentka sociologije kulture, Maja Breznik, s predavanjem "Ali so znanstveniki leni?". Kljub šaljivemu naslovu je Breznikova v predavanju pokazala na prav nič šaljive procese, ki se dogajajo pod gonjo lenobe, katero se pripisuje tako raziskovalcem kot akademskim profesorjem in tudi samim študentom.

V najavi že omenjena knjiga The Production of Knowledge izpostavlja, da znanstveniki niso dovolj učinkoviti; da so leni in družbeno nekoristni. Tako označene se jih, po navodilih različnih komisij in direktiv mednarodnih gospodarskih združenj, aktivira ter ukaluplja v nove oblike in nove cilje raziskovanja. Predavateljica je na osnovi tega izluščila dva tipa znanosti. Na eni strani so to tehno znanosti oziroma aplikativne znanosti, ki so večinoma vpete v pravni diskurz, na drugi strani pa je znanost, ki se ukvarja z znanostjo, ali temeljno raziskovanje znanosti, ki je na udaru pred novimi izganjalci akademskega brezdelja, kot jih je imenovala predavateljica.

Temeljnemu raziskovanju znanosti se očita predvsem to, da ne proizvaja dovolj družbenih učinkov. V predavanju je predavateljica to tezo ovrgla, predvsem preko pravne odredbe avtorskih pravic, katere zagovorniki so tehno znanosti, ki zagovarjajo razvijanje avtorskih pravic do konca, saj bodo le-te omogočile emancipacijo delovne sile. Na drugi strani pa znanstveniki, ki se ukvarjajo z znanostjo, zavračajo avtorske pravice, ki po njihovem mnenju služijo kvečjemu le kot trgovski privilegij in podjetniški kapital, preko katerega poteka prisvajanje vrednosti in izkoriščanje delovne sile. Iz tega je vidna tudi temeljna razlika med obema tipoma znanosti, saj imamo na eni strani znanost, ki je podrejena kratkoročnim neposrednim ciljem in legitimira gospodarstvo, na drugi strani pa znanost, ki odkriva pravo naravo družbenega boja in vir družbenih konfliktov. Zato je zelo sporen očitek - ki mora biti precej glasen, da drži vodo - o premalem družbenem učinku temeljnega raziskovanja znanosti. Kvečjemu ga ta tip raziskovanja proizvede preveč in ga je zato potrebno ukrotiti ter podrediti potrebam gospodarstva in administracije, njegove dosežke pa zvesti na puhlo uporabnost.

V četrtek, 1. aprila, predavanje odpade, vendar pa vas Delavsko punkerska univerza tokrat izjemoma vabi na predavanje v soboto, 3. aprila, ko bo v prostorih kluba Gromka nastopil francoski filozof Jacques Ranciere s predavanjem, ki nosi naslov "Je čas emancipacije minil?"

 



Komentarji
komentiraj >>