Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PREPOVEDANE PESMI (2715 bralcev)
Sreda, 31. 3. 2010
tadejla



… srbska skupščina sprejela deklaracijo o Srebrenici …
… južnoafriško sodišče se je postavilo na stran razlastninjenih zimbabvejskih veleposestnikov …
… pod zemljo je ujetih sto triinpetdeset kitajskih rudarjev ...
… sindikati opozarjajo na kršitve zakona o minimalni plači …

OFF NAPOVEDNIK

Sledi prilika o brutalni represivnosti ameriškega totalitarnega režima. Policija v ameriškem mestu Cleveland je nekega voznika, ki se je po naselju vozil s hitrostjo sto štirideset kilometrov na uro in je resda kršil še druge prometne predpise, preganjala z namenom ustavitve in ga prignala do slepe ulice. Iznajdljivi prometni upornik se tudi takrat ni predal, izstopil je iz avta in preskočil prvo ograjo. Vendar - namesto da bi skočil v svobodo, je skočil naravnost v zapor, ki ga je tista ograja ograjevala. Zgodba se sicer tu zaključi, vendar ni jasno, ali je omenjeni lik ostal v zaporu, ali pa je izvedel še kakšen premeten atletski podvig in iz zapora tudi izskočil. Če pa je v njem ostal, pa postaja jasno, v kako represivnem totalitarnem režimu živijo Američani. Policija te preganja, brez kakršnegakoli sojenja si avtomatsko spoznan za krivega in po hitrem postopku pristaneš v zaporu. Glede na to, da gre za Cleveland, se ne moremo upreti vprašanju, ali je bil nepravično zaprti posameznik po rodu Slovenec. Če je temu tako, zahtevamo, da zunanje ministrstvo takoj pošlje protestno noto na ameriško ambasado v Ljubljani.

Berete raje pijano plazeč se kot pijano skakajoč OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Pozno sinoči je srbska skupščina ob bojkotiranju opozicije sprejela deklaracijo, s katero je obsodila pokol Bošnjakov v Srebrenici leta 1995. V deklaraciji, katere sprejetje je pred tremi leti zahtevalo Meddržavno sodišče v Haagu, se izraža sožalje in opravičilo sorodnikom žrtev, ker zločin ni bil preprečen, obsojeni pa so tudi politični in družbeni procesi, ki so oblikovali zavest, da je nacionalne cilje mogoče doseči z uporabo nasilja nad pripadniki drugih narodov in religij. Poslanci so v deklaraciji še izrazili pričakovanje o nadaljnjem sodelovanju s haaškim tribunalom in o tem, da bodo tudi druge države na enak način obsodile zločine nad Srbi.

Na deklaracijo so se že odzvali prebivalci Srebrenice. Poudarili so, da ta zanje ne pomeni nič, ker ne vsebuje besede genocid. Po besedah Hajre Čatić iz Združenja žensk Srebrenice takšne deklaracije sploh ne bi smeli sprejeti, poleg tega pa je Čatićeva poudarila, da so se zločini dogajali po celi Bosni in Hercegovini in ne samo v Srebrenici. Hajro Čatić smo vprašali, ali v sprejeti deklaraciji vseeno ne opazi nekakšne spremembe zavesti glede storjenih zločinov:



Kakšno stališče Srbije pa bi zadovoljilo Združenje žensk Srebrenice:



V času kolonialne vladavine v Zimbabveju je bila večina rodovitne zemlje v lasti belih veleposestnikov, medtem ko so bili črnski kmetovalci odrinjeni na manj rodovitna območja. Predsednik Robert Mugabe si je zato v preteklih desetih letih za enega izmed osrednjih političnih ciljev zadal izvedbo zemljiške reforme. Večino belih veleposestnikov je razlastninil, kar je tako med njimi kot tudi v državah njihovega porekla vzbudilo precejšnje negodovanje. Nekateri med temi razlastninjenimi veleposestniki so na južnoafriškem sodišču zahtevali kompenzacijo za odvzeto premoženje, sodišče pa jim je ugodilo z dodelitvijo nekaterih južnoafriških poslopij v lasti zimbabvejskih oblasti. Če Zimbabve ne bo poplačal denarne odškodnine, bodo poslopje prodali in z izkupičkom poplačali razlastninjene kmete.

Južnoafriški vladajoči Afriški nacionalni kongres je izrazil jezo nad odločitvijo sodišča, da je prepovedano prepevanje pesmi »Ustreli Bura«. Menijo namreč, da je ta pesem pomemben del zgodovine boja proti aparthajdu in zgodovine države nasploh, poleg tega pa naj bi prepoved pesmi sprevračala vlogo žrtve in krivca. Od ustavnega sodišča pričakujejo razveljavitev sodbe, ki jo je sicer sprejel beli sodnik z argumentacijo, da promovira sovražni govor. Bur je sicer eno izmed poimenovanj za pripadnike belskega prebivalstva, ki so potomci nekdanjih kolonizatorjev.

V kitajski severni provinci Shanxsi je voda pred tremi dnevi zalila enega izmed premogovnikov, pri čemer je pod zemljo ostalo ujetih sto triinpetdeset rudarjev. Njihova usoda kljub naporu tisočih reševalcev ostaja neznana, vlada pa za nesrečo krivi nespoštovanje varnostnih predpisov. Vodstvo rudnika naj bi namreč zanemarjalo poročila o možnem vdoru vode, prav tako pa naj bi v želji po čim višji produktivnosti v rove napotilo preveč rudarjev. Ti so morali v obupnih razmerah delati tudi po šestnajst ur na dan. Kljub izboljšanju varnosti je v preteklem letu v kitajskih premogovnikih po vladnih poročilih umrlo dva tisoč šeststo trideset rudarjev.

Jugozahodne kitajske province pa je prizadela najhujša suša v zadnjih desetih letih, zaradi česar se s pomanjkanjem pitne vode sooča več kot štiriindvajset milijonov ljudi. Stanje naj se ne bi izboljšalo vse do konca maja, ko se začne deževna doba, zato so oblasti prizadetim namenile takojšnjo pomoč v višini skoraj milijarde dolarjev, dolgoročno pa načrtuje gradnjo novih vodnih rezervoarjev.

Pakistansko vrhovno sodišče od protikorupcijske agencije zahteva ponovno odprtje več sto korupcijskih primerov, ki so bili ustavljeni z amnestijo leta 2007. Če vodja agencije ne bo reagiral v štiriindvajsetih urah, mu sodišče grozi z ječo. Amnestijo je razglasil bivši predsednik države, general Pervez Mušaraf, kot del dogovora o delitvi oblasti s pozneje ubito premierko Benazir Buto. Kasneje je predsednik države postal njen mož Asif Zardari, ki je obtožen vpletenosti v več primerov korupcije. Sedaj ga varuje imuniteta, zato pa bi odmrznjeni primeri lahko prizadeli njegove politične zaveznike.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so se odzvali na vedno večje nespoštovanje zakona o minimalni plači v tistih primerih, ko delavci niso člani sindikata. Govorili smo Milanom Utrošo, sekretarjem zveze:



Utrošo smo vprašali, ali takšen poziv pomeni spremembo sindikalne politike do nečlanov sindikata in do sindikalnega boja nasploh:



Parlamentarna protikorupcijska komisija bo v četrtek obravnavala domnevno nevestno delo Draga Kosa, predsednika državne komisije za preprečevanje korupcije. Poslancem Slovenske demokratske stranke se zdi sporno, da je Kos septembra poslal v Državni zbor zahtevo po razrešitvi evropske poslanke Romane Jordan Cizelj z mesta članice upravnega odbora sklada za financiranje in razgradnjo Jedrske elektrarne v Krškem, ker naj bi bila ta funkcija nezdružljiva s poslansko. Slovensko demokratsko stranko zanima, zakaj ni tako ukrepal že prej, ko sta v tem odboru sedela tudi poslanca Liberalne demokracije, Brane Jarc, in poslanka Socialnih demokratov, Silva Črnugelj.

Poslanci koalicije ne nasprotujejo obravnavi tega vprašanja, vendar zahtevajo, da se predsednik parlamentarne komisije, Branko Marinič, izloči iz obravnave. Ker je še vedno v kazenskem postopku glede nepravilnosti pri opravljanju izpita iz nemščine, ki ga je sprožil prav Drago Kos, so prepričani, da gre za konflikt interesov. Marinič poziv zavrača kot prozorno ščitenje Draga Kosa, ki še naprej omogoča njegovo selektivno delo v skladu z dnevno- političnimi potrebami.

Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo, šport in mladino je sklenil, naj ministrstvo za kulturo v roku enega meseca objavi evalvacijo projektnega razpisa za sofinanciranje programskih vsebin v letu 2009. Člani odbora so to sklenili na seji, ki je bila sklicana na zahtevo poslancev Slovenske demokratske stranke, in pravijo, da so ugotovili pri omenjenem razpisu številne nepravilnosti. Tako so poslanci SDS med zanje spornimi prejemniki sredstev izpostavili Mladinski center Medvode, brezplačnik Dobro jutro in Slovensko tiskovno agencijo. Za vse primere je Direktor direktorata za medije na ministrstvu, Vojko Stopar, pojasnil, da ni bilo nepravilnosti. Z enim od sprejetih sklepov odbora se poziva ministrstvo za kulturo, da zagotovi vračilo sredstev, izplačanih za tiste projekte, za katere ni bilo ustreznih dokazil o njihovi izvedbi.



Komentarji
komentiraj >>