Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POMLADNO ČIŠČENJE MEDIJEV (2854 bralcev)
Sreda, 31. 3. 2010
tomazza



Čeprav se po tokrat res dolgi zimi težko pričakovana pomlad še ni dobro začela, dogajanje v večini osrednjih medijskih hiš na Slovenskem vse bolj kaže na to, da smo sredi velikega pomladnega čiščenja. Ne ve se prav natančno, čigava je metla, toda še pred koncem pomladi bo pod preprogo zgodovinske pozabe in na odločevalski stranski tir pometenih kar nekaj vodilnih mož iz domačega medijskega prostora.Tako je samo po sebi jasno, da se v domačem medijskem prostoru res nekaj dogaja ...
Čeprav se po tokrat res dolgi zimi težko pričakovana pomlad še ni dobro začela, dogajanje v večini osrednjih medijskih hiš na Slovenskem vse bolj kaže na to, da smo sredi velikega pomladnega čiščenja. Ne ve se prav natančno, čigava je metla, toda še pred koncem pomladi bo pod preprogo zgodovinske pozabe in na odločevalski stranski tir pometenih kar nekaj vodilnih mož iz domačega medijskega prostora. Kadrovsko prevetritev so tako že udejanili denimo na Dnevniku, Delu in naposled še na Kanalu A, še nekoliko prej pa tudi na Slovenski tiskovni agenciji. Z danes zaključenim razpisom za generalnega direktorja nacionalne Radiotelevizije pa se bo kadrovsko kolesje slej ko prej zavrtelo tudi na nacionalnem Radiu in Televiziji. Tako je samo po sebi jasno, da se v domačem medijskem prostoru res nekaj dogaja, saj gre pravzaprav za vse večje medijske hiše, ki v skupnem seštevku naslavljajo prepričljivo večino domačih odjemalcev medijskih vsebin.

Malodane vse kadrovske menjave na čelu osrednjih slovenskih medijskih hiš so bile sicer res izvedene po črki zakona, tako da o kakih silnih kršitvah delovne in medijske zakonodaje pač ne moremo govoriti. Res sicer je, da so bile v posameznih primerih izpeljane nekako nerodno, če že ne povsem neprimerno glede na vlogo in funkcijo, ki bi jo naj imela tudi domača medijska trobila večinskega državotvornega diskurza v samooklicano demokratičnih družbah. Pri tem gotovo da izstopata menjavi urednikov Dela in informativne oddaje Svet na Kanalu A.

Kljub dolgoletnim izkušnjam z vodenjem osrednjega časopisa na Slovenskem, so lastniki Darijana Koširja zamenjali z dosedanjo urednico Nedela Romano Dobnikar Šeruga ne glede na domala da enotno negativno mnenje novinarskega kolektiva Dela. Lastniki Pro plusa, medijske hiše pod katero sodi tudi televizija Kanal A, sicer prakse pridobivanja mnenja novinarskega kolektiva o kadrovskih menjavah urednikov že od nekdaj ne poznajo in ne izvajajo. Zamenjavo urednika oddaje Svet Bojana Travna so izvedli nenapovedano, nemudoma po ponedeljkovi večerni oddaji, z enostransko prekinitvijo pogodbe, kar v pravni latovščini pomeni, da delodajalcem ni potrebno posebej navajati razlogov za svojo odločitev. Da pa je bila ta sicer načrtovana, pa povesta dejstvi, da je Bojan Traven kljub trimesečnemu odpovednemu roku že v ponedeljek zvečer ostal brez službenega elektronskega naslova in brez pravice dostopa do službenih prostorov Pro plusa.

In če že vodstvu Pro Plusa gladko po črki zakona ni potrebno posebej razlagati, zakaj so se po hitri poti znebili Bojana Travna, ki je pač oddajo Svet tudi spravil do položaja ene najbolj gledanih, no pa naj bo informativnih, oddaj v državi, sta z odzivom pohiteli obe osrednji novinarski združenji v državi. Gotovo jih je k temu dodatno spodbudila še odpoved voditelja v oddaji Uroša Slaka, ki je ob tem prijavil, da se je za prekinitev sodelovanja z medijsko hišo Pro Plus odločil iz protesta, ker je ta posegla v svobodo izražanja in ker se mu zdi tak način razrešitve nesprejemljiv.

Kot prvo je svoj pisker k zadevi pristavilo opozicijsko Združenje novinarjev in publicistov. Lastno ogorčenje nad prekinitvijo pogodbe Bojanu Travnu utemeljujejo s sicer povsem neprepričljivo navedbo, da je bil Svet pod njegovim vodstvom svetovnonazorsko zelo uravnotežena oddaja, ki je bila z nekaterimi prispevki tudi zelo kritična do vlade in koalicije, zato da je verjeti, da gre pri odstavitvi za politična ozadja. Nasprotno je odstavitev z visokoletečimi besedami, da je s tem konec psevdo novinarstva in populističnega žurnalizma na Kanalu A, pozdravil v prostem času predsednik Društva novinarjev Slovenije, v službenem pa urednik tednika Mladina, Grega Repovž. V obeh primerih gre za izrazito politično motivirani stališči. Prvi za svojo trditev o političnem ozadju odstavitve ne ponudijo nobenih dokazov. Drugi pa z ničemer ne utemeljijo, da se bi naj v oddaji Svet z zamenjavo urednika vzpostavilo resno novinarstvo.

V Pro Plusu sicer zanikanje poseganje v svobodo izražanja ostro zanikajo, kljub temu da jim tega sploh ni bilo treba, pa odločitev za odstavitev Bojana Travna pojasnjujejo z razlogom, da v njem dolgoročno preprosto ne vidijo človeka, ki bi bil dovolj osebnostno motiviran za to delo. In nadaljujejo, da je kot urednik novinarsko svobodo in uredniško neodvisnost pogosto izrabil, ignoriral temeljna načela novinarske etike, kršil svobodo do zasebnosti ter na druge nedovoljene načine posegal v osebnostne pravice posameznikov. Kar da so večkrat prepoznala Novinarsko častno razsodišče in številna sodišča, za kar da je Pro Plus plačal nemalo odškodnin in denarnih kazni.

S tem sicer iz družbe Pro Plus predvsem med vrsticami sporočajo, da gre res za politično motivirano odstavitev. Seveda imajo kot gospodarska družba kot vsako drugo podjetje vso pravico, da izberejo svojo ekipo ljudi, ki omogoča uspešen razvoj podjetja. Toda prav zato so si tudi izbrali Bojana Travna in podpirali oziroma plačevali konkretne denarne kazni za pogosto povsem populistično in šovinistično svetonazorsko usmeritev njegove novinarske ekipe. Da bo ta res kaj vsebinsko in etično drugačna, pa ne garantirat niti lik ter delo novega urednika Gregorja Trebušaka, dosedanjega dnevnega urednika programskih vsebin oddaje Svet.

Tudi druge menjave, z izjemo državnih Slovenske tiskovne agencije in nacionalne Radiotelevizije, so sicer skrite za zaveso svobodnih podjetniških odločitev, ki da niso v nasprotju z veljavno delovno in medijsko zakonodajo. Jeba medijskega področja pa je v tem, da je že zaradi stalne podvrženosti političnim in kapitalskim pritiskom izrazito občutljivo. Zato bi naj bila novinarska svoboda in uredniška neodvisnost hkrati omejeni in hkrati zavarovani s temeljnimi načeli novinarske etike, katere predavanja je kolega Traven očitno večinoma prešprical.

Pomladno čiščenje v domačih medijih smo sicer že doživeli tudi za časa prejšnje vlade, tako da res ne gre za na domači medijski sceni ne vem kako nenavaden pojav. Res uspešno bi ga lahko tudi ta koalicija in vlada preprečila zgolj s spremembo medijske zakonodaje, s katero bi bile svobodne podjetniške odločitve zoper novinarsko svobodo in uredniško neodvisnost regulirane. Toda dejstvo je, da se s tem kaj prida ne mudi tudi tej koaliciji in vladi. In zato bodo očitki o politično motiviranih prevetritvah na čelu osrednjih medijskih hiš na Slovenskem zaznamovali tudi letošnjo pomlad. Toda tako to gre.

ODPOVED: Tudi tokratni N-euro moment sem s politično motiviranim pomladnim čiščenjem kadrov v domačih medijih v zobeh prispeval Tomaž Z.






Komentarji
komentiraj >>