Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NOGOMETNEGA POUKA (2821 bralcev)
Ponedeljek, 12. 4. 2010
Nejc M.



... opozicijski Fidesz zmagovalec prvega kroga parlamentarnih volitev na Madžarskem ...
... v Sudanu drugi dan prvih demokratičnih volitev po letu 1986 ...
... v Združenih država Amerike se začenja dvodnevni vrh o jedrski varnosti ...
... slovenska politika v pričakovanju odločitve LDS ali ostaja v koalicij ali ne ...

OFF NAPOVEDNIK

Ko nastopi čas za nogometni mundial, fuzbal iz svoje postranskosti skoči v center svetovnega dogajanja. Atraktivne igre, napete tekme, zvezdniki in marketinško-medijska mašinerija poskrbijo, da pred televizorjem obsedijo tudi največji nogometni ravnodušneži. Umetno ustvarjena obsesija, močno dišeča po profitu, pri marsikom ubije še zadnji moment racionalnosti, da svojega duha in telo prepusti nogometu in se mu zaobljubi za dober mesec dni, kolikor traja prvenstvo.

Moč svetovnega nogometnega prvenstva pozna tudi argentinski minister za izobraževanje Alberto Sileono. Zavedajoč se, da bo junij nogometu posvetilo devetdeset odstotkov Argentine, je predlagal, da bi tekme mundiala gledali tudi v šolah med poukom. Povod za takšen predlog je po ministrovo preprost. Učenci bodo tekme, vsaj tiste argentinske izbrane vrste, tako ali tako gledali. Če bodo špricali in ostali doma, razmišlja Sileono, bo zanje zamujenih najmanj šest ur pouka. Če pa jim dovolimo mundial gledati v šoli, bo to odščipnilo le dve šolski uri, kolikor traja tekma. Ko tako zaključi, argentinski minister za izobraževanje ponosno ugotovi, da bi z legalizacijo gledanja mundiala v šolah rešili vsaj štiri dragocene ure pouka. Da ob tem kulturnih in zabavnih čarov, ki jih po ministrovo prinaša nogometna igra in s katerimi bodo obogateni učenci, niti ne navajamo.

Ali bo predlog ministra Alberta Sileona sprejet, še ni jasno. Bo pa moralo biti vsaj do sedemnajstega junija, ko bo Argentina na južnoafriškem svetovnem prvenstvu odigrala svojo prvo tekmo med delavnikom.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki med poukom predlaga obvezno poslušanje rožnodolske frekvence.

OFF PROGRAM

Največja madžarska opozicijska stranka Fidesz je po pričakovanjih zmagovalka prvega kroga parlamentarnih volitev na Madžarskem. Po skoraj vseh preštetih glasovnicah je Fidesz prejel 52,77 odstotka glasov oziroma dvesto šest poslanskih sedežev v tristo šestinosemdeset članskem parlamentu. Ali si bo glavna desnosredinska opozicijska stranka, ki je Madžarom v predvolilni kampanji obljubljala predvsem ponoven dvig gospodarstva, v parlamentu zagotovila celo dvotretjinsko večino, bo znano po drugem krogu volitev, ki bo potekal konec aprila.

Do sedaj vladajoči socialisti, ki so jih po mnenju analitikov potolkle predvsem posledice gospodarske krize, so prejeli manj kot petino glasov. Slabo gospodarsko situacijo na Madžarskem je izkoristila skrajno desna stranka Jobbik, ki je z antisemitsko in proti Romom naravnano retoriko dobila skoraj sedemnajstodstotno podporo. Predvolilne javnomnenjske raziskave so Jobbiku sicer, po lanskoletnem uspehu na volitvah za Evropskih parlament, napovedovale še višji rezultat. Petodstotni parlamentarni prag je s slabimi sedmimi odstotki in pol uspela prestopiti tudi novoustanovljena Zelena stranka.

V Rusiji predstavlja skrajna desnica resen varnostni problem. To se je še enkrat pokazalo ob današnjem umoru moskovskega sodnika Edvarda Čuvasova, ki naj bi ga po prvih ugotovitvah preiskovalcev ubili prav pripadniki skrajne desnice. K temu napeljuje dejstvo, da je Čuvasov februarja na kazni do triindvajset let zapora obsodil devet članov skrajne nacionalistične skupine Beli volkovi zaradi več rasističnih umorov. Obstaja torej možnost, da gre za umor iz maščevanja, po navedbah tožilstva pa so sodnika s strelom v prsi in glavo ubili pred njegovo hišo.

Italijanski premier Silvio Berlusconi se je med obiskom francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja pretekli teden očitno navdušil nad tamkajšnjim političnim sistemom. Silvio tako po povratku na Apenine predlaga uvedbo predsedniškega sistema, podobnega kot ga imajo v Franciji. Z morebitno reformo italijanskega političnega sistema bi dosegli po Berlusconijevo nujno potrebno povečanje pristojnosti vlade. Z reformami italijanskega političnega sistema se na načelni ravni strinja tudi italijanski predsednik Giorgio Napolitano.

V Sudanu poteka drugi dan prvih demokratičnih volitev po letu 1986, na katerih približno 16,5 milijona volilnih upravičencev izbira predsednika, parlament in regionalne oblasti. Volitve potekajo v znamenju izrednih varnostnih ukrepov, relativno nizke volilne udeležbe in administrativnih nevšečnosti. Zven demokratičnosti volitev zmanjšuje bojkot opozicijskih strank. Ena največjih, Uma, je svoj ne-nastop na volitvah napovedala že prejšnjo sredo, za bojkot volitev v severnosudanskih državah pa se je odločilo nekdaj uporniško Ljudsko osvobodilno gibanje. Še pred tem se je boju za predsedniško mesto odpovedal njihov kandidat Jaser Arman, prav tako pa je svojega favorita, Sadika al Mahdija, iz predsedniške dirke umaknila tudi Uma. Predsednik Sudana Omar al Bašir je na ta način ostal brez ovir za legalizacijo in nadaljevanje svoje dolgoletne vladavine.

V Washingtonu se začenja dvodnevni vrh o jedrski energiji. Voditelji več kot štiridesetih držav bodo pod gostiteljstvom ameriškega predsednika Baracka Obame skušali doseči dogovor o konkretnih ukrepih za zavarovanje jedrskih materialov v obdobju štirih let. Obama je imel pred začetkom vrha več dvostranskih srečanj z voditelji nekaterih potencialno jedrsko nevarnih držav. Po srečanju s premierjema Pakistana in Indije ter predsednikoma Kazahstana in Južnoafriške republike je ameriški predsednik poudaril, da je glavna skrb udeležencev srečanja to, da jedrsko orožje ne pride v roke teroristov. Obama bo z bilateralnimi srečanji nadaljeval tudi med vrhom, med drugim naj bi se snidel tudi s kitajskim kolegom Hu Jintaom.

V rdeče odeti nasprotniki tajskega premiera Abhisita Vedžadžive nadaljujejo s protesti v prestolnici Bangkok. Po krvavem vikendu in spopadih, v katerih je umrlo enaindvajset ljudi, preko osemsto pa je bilo ranjenih, so se rdečesrajčniki v središče tajske prestolnice napotili s trupli kolegov na ramenih. S tem želijo pokazati na nasilje oblasti, ki na tajski državni televiziji zaradi cenzure ni vidno. Nasprotniki Vedžadživove vlade z demonstracijami ne nameravajo odnehati vse dokler ne bo izpolnjena njihova zahteva – sklic predčasnih volitev. Premier Vedžadživa je vnovič zavrnil svoj odstop, za nasilje, ki v zadnjih dneh spremlja proteste, pa obtožil »teroriste,« ki spodbujajo k neredom.

Povsem drugače razmišlja poveljnik tajske vojske, general Anupong Paochinda. Ta je za eno od televizij dejal, da je, če ne bo šlo drugače, ena od možnosti za razrešitev vse bolj vročega političnega konflikta tudi razpust parlamenta. Paochinda je ob tem še dejal, da je treba spor rešiti s politični sredstvi in da je nenaklonjen dodatni uporabi sile proti rdečesrajčnikom. Premier je Paochidno kmalu po nastopu popravil in dejal, da vojska in vlada še vedno razmišljata enotno.

Sile Nata v Afganistanu so zopet upravičile stopnjevanje zahtev po njihovem umiku iz države. Natovi vojaki so v Kandaharju namreč streljali na avtobus in pri tem ubili štiri civiliste, osemnajst pa je bilo ranjenih. Predstavniki Natove misije Isaf so sporočili, da so z incidentom seznanjeni in da ga preiskujejo. Preiskavo je sprožilo tudi afganistansko notranje ministrstvo. Na ulicah Kandaharja se je že zbralo kakih dvesto ljudi in vzklikalo protiameriška in protivladna gesla.

Liberalna demokracija Slovenije še koleba med tem ali naj ostane v koaliciji ali naj odide. Potem ko je sinoči premier Borut Pahor predsednici LDS Katarini Kresal sporočil, da so zanj vse zahteve stranke, s katerimi pogojuje svoj obstanek v koaliciji sprejemljive, bo LDS svojo končno odločitev sporočila predvidoma popoldan. Dve zahtevi naj bi bili po Pahorjevo že izpolnjeni, pri tretji, ki od predsednika vlade zahteva podporo novemu zakonu o državnemu tožilstvu, pa bo morala LDS verjeti njegovi besedi.

Do aktualnih razprtij znotraj koalicije se je na jutranji tiskovni konferenci opredelil tudi Zbor za republiko, ki ga vodi bivši minister za javno upravo v Janševi vladi Gregor Virant. Člani zbora so dejali, da bi moral premier Pahor ob nesoglasjih z LDS glede usode generalne državne tožilke Barbare Brezigar udariti po mizi in imeti hrbtenico. Za začetek poslušajmo splošna stališča Zbora za republiko glede omenjenih tem. Gregor Virant:



Virantu se, kot nam je dejal v pogovoru, ne zdi primerno, da Pahor dopušča možnost glasovanja o odstavitvi Brezigarjeve v parlamentu, češ da s tem prenaša odgovornost na druge. Virant pri tem pozablja na zahteve opozicije po referendumu glede arbitražnega sporazuma pa tudi na referendum o izbrisanih in podobno. Predsednik Zbora za republiko opozarja, da naj bi šlo v primeru zahtev Liberalne demokracije po odstavitvi Barbare Brezigar za težnje po obvladovanju tega resorja. Na vprašanje, ali imajo kakšne podatke o tem, ali želi LDS postaviti svojega človeka na ta položaj, Virant odgovarja:



Z današnjim dnem se izteka javna razprava o predlogu o malem delu. Predlog bodo sicer še naprej usklajevale delovne skupine, o njem pa naj bi še enkrat razpravljal tudi na vladnem Ekonomsko socialnem svetu. Študentska organizacija Slovenije je ob tem ponovno opozorila na svoje nestrinjanje z zakonom in ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku predala podpise sedanji obliki študentskega organiziranja. Več o tem pa predsednica Študentske organizacije Slovenija, Katja Šoba:



Potem ko je več ali manj jasno, da bosta ministrstvo in ŠOS težko našla skupni jezik, smo predsednico Študentske organizacije vprašali kako naprej?



Komentarji
komentiraj >>