Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF JAPONSKIH KITOLOVCEV (2464 bralcev)
Torek, 13. 4. 2010
tadejla



OB SEDMIH
... dan žalovanja v Rusiji, podaljšanje volitev v Sudanu, ...
OB OSMIH
... začetki privatizacije na Kubi, uničenje ukrajinskih zalog oplemenitenega urana ...
OB DEVETIH
... iranska zahteva po preiskavi invazij na Irak in Afganistan, nezadovoljni kitolovci ...
OB DESETIH
... Shinawatra terorist, nesmiselne žrtve v Mogadišu ...

OB SEDMIH

Sobotna letalska nesreča poljskega državniškega letala je zaslužna za vsaj priložnostno otoplitev odnosov med Poljsko in Rusijo. V Rusiji je tako včeraj potekal uradni dan žalovanja za žrtvami nesreče, zato so bile zastave spuščene na pol droga, odpovedane pa so bile tudi zabavne radijske in televizijske oddaje. Preiskovalci medtem ugotavljajo, zakaj pilota nista upoštevala navodil ruskih kontrolorjev letenja o pristanku na drugem primernejšem letališču. Analiza črnih skrinjic naj bi odgovorila na vprašanje, ali so pristanek navkljub slabim vremenskim razmeram zahtevali potniki s predsednikom Lechom Kaczyinskim na čelu.

Prve večstrankarske volitve v Sudanu po letu 1986 bi se po prvotnem scenariju morale končati danes, a jih je volilna komisija zaradi težav na voliščih podaljšala vse do četrtka. V nekaterih delih države se volitve namreč niso še niti začele, volilni imeniki so pomanjkljivi, primanjkuje glasovnic, posamezna volišča se nenapovedano selijo, na nekatera pa niso dovolili vstopa tujim opazovalcem. Logistične težave so še povečale dvom v kredibilnost volitev, ki jih že tako bojkotirata glavna izivalca dosedanjega predsednika države Omarja al Baširja, Sadik al Mahdi iz stranke Uma in Jasir Aman iz južnosudanskega Ljudskega osvobodilnega gibanja.

Po osemintridesetih letih je pristojnost nad policijo in pravosodjem na Severnem Irskem od Londona prevzela lokalna vlada. To naj bi bil zadnji korak v mirovnem procesu, h kateremu sta se zavezali glavna protestantska in katoliška stranka. Ločeno mnenje do imenovanja pravosodnega ministra v podobi kompromisnega kandidata Davida Forda iz majhne sekularne Stranke zavezništva je izrazila odpadniška teroristična skupina Prava Ira. Pred stavbo britanske obveščevalne službe MI5 v Belfastu je podstavila bombo, ki pa ni terjala življenj.

Na vladnih spletnih straneh si lahko ogledate, koliko je draga vlada prihranila z izvajanjem varčevalnih ukrepov v letu 2009 in 2010. Restriktivnejša plačna politika v javnem sektorju in zmanjšanje materialno – tehničnih stroškov po posameznih ministrstvih sta v prašička nacingljali milijardo evrov. Bojda.

OB OSMIH

Tudi Kuba ni več imuna pred logiko zasebnega lastništva in podjetništva. Prva gospodarska reforma, odkar je vodstvo države prevzel Raul Castro, tako predvideva zasebne taksiste, prenos neproduktivne državne zemlje v roke zasebnih kmetov in privatizacijo majhnih brivnic in kozmetičnih salonov. Lastniki le teh bodo lahko od sedaj naprej opravljali zasebno obrt namesto da bi za svoje delo prejemali plačilo od države.

Na dvodnevnem vrhu o jedrski varnosti, ki se je včeraj začel v Washingtonu, že padajo prve konkretne obljube. Ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je napovedal, da se bo Ukrajina do leta 2012 znebila zalog visoko oplemenitenega urana, ki ga bi bilo mogoče uporabiti za izdelavo atomske bombe. Napoved je osrečila ameriškega predsednika Baracka Obamo, saj je vrh o jedrski varnosti sklical z namenom, da bi sedeminštirideset sodelujočih držav doseglo dogovor o tem, kako preprečiti dostop teroristov in tako imenovanih malopridnih držav do jedrskega materiala.

Na kolegiju predsednika vlade se bodo sestali predsedniki koalicijskih strank. Govora bo najverjetneje o nadaljnjem delu vlade in vprašanju sodelovanja v koaliciji, potem ko se je včeraj Liberalna demokracija Slovenije odločila, da ne izstopi iz vlade.

OB DEVETIH

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad od Združenih narodov zahteva preiskavo o namerah in rezultatih vojaških posredovanj v Afganistanu in Iraku. Prepričan je namreč, da sta invaziji pod ameriško taktirko prinesli zgolj trpljenje civilnega prebivalstva, propadla pa naj bi tudi zahodnjaška strategija boja proti terorizmu.

Z omenjenim pozivom Ahmadinedžad nadaljuje diplomatski ping pong glede vprašanja iranskega jedrskega programa. Združene države Amerike se v strahu pred še eno državo z jedrskim orožjem na Bližnjem vzhodu na vse kriplje trudijo doseči soglasje mednarodne skupnosti glede strožjih sankcij proti Iranu. V novi jedrski strategiji so si celo pridržale pravico do uporabe jedrskega orožja proti Iranu, kar so oblasti v Teheranu označile za državni terorizem.

Japonska kitolovska flota se je vrnila z lova v morju okoli Antarktike s precej slabim izkupičkom. Za polovico slabši ulov od načrtovanega kitolovci krivijo predvsem okoljevarstvene aktiviste in njihove akcije, ki so zaustavile lov za enaintrideset dni. Namesto načrtovanih tisoč kitov je tako izkrvavelo dobrih petsto primerkov morskih sesalcev, kar je najmanjši ulov v zadnjih letih.

Vodstva sindikalnih central KS 90, Neodvisnost, Alternativa, Solidarnost in Pergam bodo na današnji protestni konferenci predstavili skupno stališče do vladnih predlogov glede pokojninskih sprememb in zakona o delovnih razmerjih. Če bo vlada vztrajala pri dvigu starostne meje za upokojitev in pri skrajšanju odpovednih rokov za delavce ter pri znižanju odpravnin, potem sindikati grozijo z referendumom in protesti na ulicah.

OB DESETIH

Tajske oblasti so na račun nekdanjega premiera Thaksina Shinawatre dodale novo obtožbo. Poleg korupcije in zlorabe strankinih denarnih sredstev v volilni kampanji leta 2005 ga sedaj obtožujejo še spodbujanja terorizma in nasilja. Odgovoren naj bi bil za nasilne proteste njegovih pristašev, ki so konec tedna v Bangkoku terjali enaindvajset življenj.

V spopadih med islamskimi uporniki in mirovnimi silami Afriške unije v somalijski prestolnici Mogadiš je umrlo najmanj šestnajst civilistov, med njimi več otrok. Znašli so se v navzkrižnem ognju, potem ko so uporniki z granatami prekinili ceremonijo ob petdesetletnici skorajda virtualne državne vojske.

Začasna vlada v Kirgiziji je odvzela imuniteto dosedanjemu predsedniku Kurmanbeku Bakijevu. Začasni minister za varnost Azimbek Beknazarov je Bakijeva, ki trenutno zbira svoje privržence na jugu države, še opozoril, da bodo proti njemu uporabili silo, če se ne bo predal do popoldneva.



Komentarji
komentiraj >>