Osmi april je Mednarodni dan Romov. Romi po celem svetu na ta dan praznujejo obletnico prvega svetovnega kongresa Romov v Londonu leta 1971. Romi predstavljajo eno izmed najstarejših manjšin v Evropi. Njihovo število se giblje med 10 in 12 milijoni. Skozi vsa stoletja so bili Romi deležni diskriminacije in so še danes ena najbolj ranljivih skupin v Evropi. Oblasti do danes niso bile zmožne zagotoviti zaščito pred diskriminacijo Romov v povezavi s širokim naborom človekovih pravic, med njimi tudi glede pravice do izobrazbe, pravice do ustrezne nastanitve, zdravja in dela. Posledice take dolgotrajne diskriminacije so vodile k socialni izključenosti nekaj milijonov Romov po Evropi.
Malokdo tudi ve, da smo na polovici tako imenovanega desetletja romskega vključevanja (2005-2015), v katerem so se evropske vlade zavezale izboljšati socialni in gospodarski položaj Romov. To je obenem tudi obeležil drugi Evropski romski vrh, ki je potekal prav na Mednarodni dan Romov, torej 8. Aprila, in to v španski Cordobi.
Članice EU so sicer naredile nekatere pomembne popravke v svojih nacionalnih zakonodajah, v skladu z zahtevami direktiv EU o enakopravnosti. Kljub temu je implementacija v praksi še vedno neustrezna. Strukturni vzroki za družbeno izključitev in široko razširjena diskriminacija še naprej ostajajo. Zato nas je zanimalo, ali bi si mogoče Romi v Evropi zaslužili svojega predstavnika v Evropskem parlamentu. Več v zvočnem posnetku:
Anketiral: slavko