Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF - WE TOLD YOU SO (4238 bralcev)
Petek, 7. 5. 2010
igorp



... v Veliki Britaniji ni absolutnega zmagovalca ...
... svetovne borze zaradi Grčije padajo ...
... Turčija pred potrditvijo ustavnih sprememb ...
... otvoritev druge pravične trgovine Tri muhe ..
... v nedeljo 65 let od konca druge svetovne vojne ...

OFF NAPOVEDNIK

Resni razmisleki, po katerih želijo zahodni oblastniki na letališča zaradi spodletelega bombnega napada nekega Nigerijca v decembru na letalu proti Detroitu uvesti telesne skenerje, so le trčili ob povsem človeške težave. Kot so kritiki opozarjali, skenerji telo človeka povsem razgalijo in ravno zaradi golega človeškega telesa je v ameriškem Miamiju že prišlo do fizičnega obračunavanja med uslužbenci ameriške zvezne uprave za varnost v prometu, ki so testirali omenjeno opremo. Rolando Negrin, 44-letnik, je pretepel svojega sodelavca po tem, ko so ga več tednov zbadali zaradi njegove majhne moškosti.

Med testiranjem opreme so si sodelavci Negrina lahko ogledali njegov prav neobdarjen penis, zajebavanje pa ga je na koncu prisililo v fizično nasilje. Negrin je na letališkem parkirišču sodelavca pretepel z gumijevko, ga prisilil, da poklekne in prosi odpuščanja. Policija je dan kasneje pretepača aretirala, ta pa mora med drugim tudi iskati novo službo.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki si tiho mrmra »We told you so«. Predstavljajte si, kaj se bo šele dogajalo, ko bodo skenerji v splošni uporabi.

OFF PROGRAM

Po prvih neuradnih rezultatih so parlamentarne volitve v Veliki Britaniji na čelo pripeljale Torijce pod vodstvom Davida Camerona. Konservativci so prejeli 36 odstotkov glasov oziroma 306 mest v spodnjem domu parlamenta. Dosedanja vladajoča Delavska stranka Gordona Browna je v parlamentu izgubila 85 poslanskih mest, liberalci Nicka Clegga pa so kljub boljšemu rezultatu kot pred petimi leti zaradi večinskega volilnega sistema nekaj poslanskih mest celo izgubili in pristali pri številki 51. Ker nobena od vodilnih strank ni prejela absolutne večine, se je prvič po letu 1974 zgodilo, da zmagovita stranka ne bo zmožna avtomatsko oblikovati vlade. V parlament pa ni uspelo priti skrajno desni Britanski nacionalni stranki, ki je pred tem na evropskih volitvah prejela dva poslanca. Volilna udeležba je bila 65- odstotna.

Možnosti za sestavo vlade je tako več. Kljub zmagi konservativcev ima Gordon Brown kot aktualni premier pravico, da prvi sestavi vlado. Ker koalicija dveh velikih ni možna, bo moral Brown prepričati Cleggove liberalce, a kaj, ko tudi ti dve stranki skupaj ne presežeta potrebne polovice glasov za oblikovanje vlade. Podobna težava se pojavlja tudi pri konservativcih, katerim manjka slabih 20 glasov za večino v parlamentu in bi morali koalicijo sklepati z liberalci, saj tudi glasovi preostalih strank v parlamentu ne bi zadoščali za večino. Tretja možnost je seveda manjšinska vlada, ki po drugi strani ne bi imela zadostne politične moči. Tako imenovani viseči parlament bo v prihodnjih dnevih nedvomno garant za vroča politična trgovanja. Politični pat položaj pa je že udaril po vrednosti funta, saj bi morala nova vlada ostro nastopiti proti primanjkljaju v javni blagajni, a finančniki dvomijo, da bo šibka vlada to dejansko sposobna.

Grška finančno-dolžniška kriza je povzročila padec vrednosti evropskih in svetovnih borz. Kljub temu, da je grška vlada sprejela težke pogoje, na finančnih trgih vlada strah, da bo finančna kriza udarila tudi po drugih državah evrskega območja, predvsem Španiji, ki je sicer prvič po šestih četrtletjih izplavala iz recesije, in Portugalski. Ena najrevnejših držav članic Evropske unije, Romunija, pa je v izogib grškemu scenariju že sprejela varčevalne ukrepe, s katerimi želijo izpolniti pogoje za črpanje odobrene mednarodne pomoči. Podobno kot v Grčiji ukrepi vsebujejo znižanje plač v javnem sektorju za 25 odstotkov in znižanje pokojnin za 15 odstotkov. Romunija še vedno čaka na že odobrena posojila Mednarodnega monetarnega sklada, Evropske unije in Svetovne banke v višini dvajsetih milijard dolarjev.
Več o reševanju grške krize pa v Kultivatorju ob pol štirih.

Turški parlament je potrdil ustavne spremembe, ki bodo omogočile civilno sojenje visokim vojaškim predstavnikom, otežujejo razpustitev političnih strank in parlamentu dajejo moč pri imenovanju vrhovnih in ustavnih sodnikov. Ker je za zakon glasovalo 336 poslancev, točno eden premalo za absolutno večino, bodo o spremembah odločali tudi prebivalci na referendumu. Kritiki premierja Recepa Tayyipa Erdogana sicer že nekaj časa opozarjajo, da bo z ustavnimi spremembami odprta pot za islamizacijo sekularnega sodstva. V preteklosti se je že večkrat zgodilo, da je ustavno sodišče prepovedalo delovanje skrajnih islamističnih strank, usoda, ki je leta 2008 skorajda doletela prav vladajočo stranko AKP premierja Erdogana.

V Mariboru so odprli drugo pravično trgovino Tri muhe v Sloveniji. V trgovini so naprodaj izdelki, ki so pridelani oziroma narejeni v sistemu pravične trgovine. Več o samem konceptu pravične trgovine pa Eva Marn, predsednica Odjuge, pravičnotrgovinske zadruge:



Neformalna skupina Iz-hod bo med julijem in avgustom s 700- kilometrskim pohodom po totalnih ustanovah opozarjala na njihovo pretirano številčnost, neustreznost in neučinkovitost. Jutri pa bodo na Poti spominov in tovarištva ter pred Psihiatrično kliniko v Ljubljani v nekakšni generalki pripravili krajši kulturni program, ki se ga bo udeležila tudi poslanka evropskega parlamenta Tanja Fajon. Več o konceptu in prihajajočih dogodkih pa je povedal Nejc Birsa, član neformalne skupine:



Na Dnevih obrti in podjetništva v Portorožu so ponovno predstavili podatke o sivi ekonomiji v Sloveniji. Ta po predvidevanjih znaša kar 27 odstotkov bruto domačega proizvoda oziroma 10 milijard evrov. Po mnenju Pavla Sedovnika iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so razlogi strukturne narave, saj davčna politika, plačilna nedisciplina in tog trg dela omogočajo sivo ekonomijo. V času krize se delež neplačevanja davščin pričakovano povečuje. Slovenija odstopa od povprečja v Evropski Uniji in OECD-ju, v bližnji soseščini pa ima večji odstotek zgolj Hrvaška s 34 odstotki BDP-ja.

Po Evropi in Sloveniji se bo ta konec tedna odvilo več proslav v spomin na konec druge svetovne vojne. Zadnja bitka nemške vojske proti jugoslovanskim partizanom na slovenskih tleh je bila sedmega in osmega maja na Orlah, devetega maja ob peti jutranji uri pa je sirena na glavnem kolodvoru oznanila, da se je okupacija končala. Osrednja proslava bo v organizaciji Zveze združenj borcev in Mestne občine Ljubljana v soboto na ljubljanskem Prešernovem trgu. Na istem trgu bo mimogrede Radio Študent zvečer proslavljal 41 let obstoja. Evropa se devetega maja spominja tudi kot praznika združene Evrope. Leta 1950 je namreč francoski zunanji minister Robert Schuman predstavil predlog o povezovanju evropskih držav.



Komentarji
komentiraj >>