Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
RITENSKO NA BritOFF (2580 bralcev)
Ponedeljek, 10. 5. 2010
tadejla



OB SEDMIH
... ... pušiona nemške vladajoče koalicije, 30 milijard evrov za dodatno zadolževanje ...
OB OSMIH
... stavka zaradi napitnin, kupčkanje z evrom, medtem ko ljudstvo spi ...
OB DEVETIH
... nacionalizacija je OK, vulkan je spet IN ...
OB DESETIH
... premogovnik, množično grobišče, resnična zgodba ...

OB SEDMIH

Vladajoča nemška koalicija je na deželnih volitvah v Severnem Porenju – Vestfaliji doživela hud poraz. Kot kažejo neuradni rezultati, Krščansko demokratska unija in liberalci ne bodo mogli sami sestaviti koalicije, in to kljub aktivni udeležbi kanclerke Angele Merkel v predvolilni kampanji. Izid naj bi izražal nestrinjanje volilcev s pred tremi dnevi odobrenimi 22,4 milijardami evrov posojila Grčiji.

Poraz je za vladajočo koalicijo še posebej boleč, ker bi posledično utegnila izgubiti tudi večino v bundesratu – zgornjem domu nemškega parlamenta. Njegovi člani so namreč neposredno imenovani s strani deželnih vlad, koalicija pa ima že zdaj v njem le šibko večino. Izidi volitev, ki so bile prvi resen politični preizkus za desno vlado, odkar je pred šestimi meseci prevzela oblast, bi lahko ogrozili izvedbo dolgo napovedovane zdravstvene in davčne reforme na nacionalni ravni.

Mednarodni denarni sklad je Grčiji odobril 30 milijard evrov posojila za premagovanje dolžniško – finančne krize. Denar bo Grčija lahko počrpala v treh letih, vlada pa upa, da bo z njim lahko poplačala že nekatere dolgove, ki bodo v plačilo zapadli 19. maja. Če dolgov ne bi poravnala, potem bi morala Grčija razglasiti plačilno nesposobnost.

Ob vseh športnih dogodkih včerajšnjega dne velja izpostaviti dosežek Ralfa Kluga. 46-letni možakar je navzlic pomankljivemu treningu ritensko pretekel praški maraton v času šestih ur in petdesetih minut. Za nagrado je prejel 6000 evrov, ki pa jih bo podaril v dobrodelne namene. Morebitnim posnemovalcem sporočamo še aktualni rekord v ritenskem maratonu, ki ga je postavil neki Kitajec: 3 ure, 34 minut in 39 sekund.

OB OSMIH

Med večerno stavko igralniških delavcev v goriškem Hit-u je prišlo do dveh incidentov med stavkajočimi in za to priložnost najetimi zunanjimi varnostniki. Le ti stavkajočih niso spustili v igralnico, tako da je na koncu posredovala celo policija. Povod za štrajk, ki bi se utegnil nadaljevati naslednji soboti, je spor glede delitve napitnin. Te se delijo med vse zaposlene, medtem ko igralniški delavci zahtevajo, da pripadejo zgolj njim.

Več kot enajst ur so si vzeli finančni ministri Evropske unije za dogovor o vzpostavitvi stalnega mehanizma, ki bo v prihodnje zagotavljal stabilnost evra. V ta namen bo iz treh virov namenjenih do 750 milijard evrov. Najprej se bo razširil že obstoječi sistem pomoči državam brez evra na države z evrom, sledila bodo bilateralna posojila, za konec pa bo po grškem scenariju vletel še Mednarodni denarni sklad.

Razlog za nenavadno delavnost ministrov je bila njihova želja, da z dogovorom prehitijo odprtje finančnih trgov v Aziji. Vrednost evra se je tako na tokijski borzi že zvišala v primerjavi z dolarjem. Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je dogajanje povzel z besedami, da se je še enkrat pokazalo, da unija najboljše odločitve sprejema ponoči.

OB DEVETIH

Kenneth Bell, vodja delegacije Evropske unije v Boliviji, je podprl nacionalizacijo tamkajšnjih podjetij. Kot je znano, je bolivijski predsednik Evo Morales 1. maja zaukazal podržavljenje štirih elektrarn, od katerih sta bili dve delno v francoski in britanski lasti. Bell meni, da s tem ni nič narobe, dokler so izplačane pravične odškodnine in dodaja, da so med finančno krizo tudi številne evropske banke prešle pod državno kontrolo.

Predsedniške in lokalne volitve na Filipinih potekajo ob spremljevalnem programu nasilja in tehničnih težav na voliščih. Zaradi gneče so za eno uro podaljšali odprtje volišč, na jugu države pa je bilo v spopadu oboroženih privržencev županskih kandidatov ubitih šest ljudi. Glavni favorit za predsedniški stolček je Benigno Aquino, sin lani umrle nekdanje predsednice Corazon Aquino.

Jebenemu islandskemu vulkanu je spet uspelo postati nočna mora kontrolorjev letenja. Oblak prahu je največ težav povzročal v delu južne Evrope in v Avstriji ter Nemčiji. Do zamud prihaja v čezatlantskem letalskem prometu, saj morajo letala izbirati daljšo pot. Najbolj presrani so menda na Portugalskem, kjer so včeraj odpovedali več kot dvesto letov in kjer v torek pričakujejo obisk papeža Benedikta XVI./Josepha Ratzingerja.

Danes je svetovni dan gibanja, ki poteka pod geslom Tisoč življenj – tisoč oblik gibanja. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča vsaj pol ure zmerne telesne aktivnosti dnevno. V nasprotnem primeru se utegnete pridružiti 600 000 Evropejcem, ki vsako leto pocepajo zaradi posledic nezadostne telesne dejavnosti.

OB DESETIH

Sobotne eksplozije v Raspadaskaji, največjem ruskem premogovniku na jugozahodu Sibirije, so doslej terjale 30 življenj, 60 rudarjev pa je pogrešanih. Reševanje pod zemljo ujetih rudarjev otežuje visoka koncentracija metana in naraščajoča voda. Med žrtvami je precej reševalcev, saj jih je na reševalni akciji po prvi eksploziji presenetila še močnejša eksplozija metana, ki je med drugim uničila tudi petnadstropno upravno stavbo nad rudnikom.

Srbsko tožilstvo in misija Eulex na Kosovu sta v bližini srbskega mestu Raška, nedaleč od meje s Kosovom, odkrila množično grobišče. V njem naj bi bilo okoli 250 Albancev, pobitih v letih 1998 in 1999. Zaradi deportacij, ubojev in preganjanja kosovskih Albancev poteka sojenje proti Vlastimirju Djordjeviću na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Lik, namestnik notranjega ministra v času Slobodana Miloševića, naj bi bil odgovoren tudi za prikrivanje pobojev.

Sekcija Resnične zgodbe. Na Kitajskem je bil po skorajda desetih letih iz zapora izpuščen obsojeni morilec, potem ko se je njegova žrtev še kako živa ponovno prikazala v domači vasi. Svoje izginotje je možak pojasnil z bojaznijo, da je med pretepom prav on ubil kasneje obsojenega. Sodni mlini so nesrečniku sprva prisodili smrtno kazen, ki pa je bila kasneje spremenjena v 29 let zapora. Primer ponovno opozarja na kitajski sodni sistem, ki močno temelji na priznanjih, kar je policiji spodbuda za uporabo malce bolj surovih zasliševalnih tehnik.



Komentarji
komentiraj >>