Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PROTESTA (2843 bralcev)
Sreda, 19. 5. 2010
tadejla



... tajske oblasti so potem, ko so razgnale protestnike, uvedle policijsko uro ...
... Južna Koreja je doslej najbolj jasno obtožila svojo severno sosedo za potop njene vojaške ladje ...
... v Pakistanu je začasno blokiran Facebook ...
... protest romske družine pred ribniško občino ...
... študentske in dijaške demonstracije proti vladni politiki ...

OFF NAPOVEDNIK

Pred kratkim smo zabavljali nad kitajskimi pravosodnimi oblastmi. Iz zapora so bile primorane izpustiti obsojenega morilca, potem ko se je njegova domnevna žrtev po nekaj letih živa in zdrava pojavila v domači vasi. Malce je bila prikrajšana zgolj za dobrobiti bolj ali manj socialne države, saj jo domov ni pripeljala nostalgija po domači vasi, temveč iskanje socialne podpore. Če lahko zamuštrajo sodne oblasti, kaj potem reči, ko se to zgodi staršem, ki mesec dni po pogrebu hčerke le-to ugledajo na policijski postaji? Prav to se je zgodilo staršema 39-letnice iz Splita, ki sta neko žensko, najdeno mrtvo v morju, prepoznala kot svojo hčerko. Prepoznala sta celo njena materina znamenja in brazgotine od operacije, za nameček pa še vsebino njene torbice. Sedaj se je izkazalo, da je bila njuna hčerka ves ta čas v nekem splitskem stanovanju. Tam jo je ob posredovanju, ker jo je pretepal nek moški, našla policija. Zadeva prestavlja nemajhen hakeljc tudi za upravno ministrstvo, ki ne ve, kako od mrtvih obujeno žensko izpisati iz knjige mrtvih.

Berete nad jebivetrskimi starši navdušen OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Poročali smo že, da je vojska v poslovnem in trgovskem središču Bangkoku vdrla v z barikadami utrjena oporišča opozicijskih protestnikov in jih pozvala, da odidejo domov. V spopadih je bilo ubitih najmanj pet ljudi, med njimi tudi italijanski novinar. Kljub vdaji voditeljev rdečesrajčnikov, ki so tako končali več kot dva meseca trajajoče proteste, v katerih so zahtevali odstop vlade in razpis novih volitev, so se nemiri razširili po drugih delih mesta. Izbruhnilo je več požarov, zato so oblasti uvedle policijsko uro, med katero je prepovedano vsakršno gibanje na ulicah.

Južnokorejski zunanji minister Yu Myung-hwan je pred četrtkovo objavo mednarodnega poročila o nesreči vojaške ladje, v kateri je marca umrlo 46 mornarjev, dejal, da je ladjo potopila Severna Koreja. Gre za doslej najbolj eksplicitno izrečeno obtožbo v tem primeru, potrjevali pa naj bi jo tudi izsledki mednarodne raziskovalne ekipe. Iz neuradnih ameriških virov namreč že kapljajo informacije, da so preiskovalci našli delce torpeda in eksploziva, ki ustrezajo v preteklosti uporabljenemu severnokorejskemu orožju. Združene države Amerike naj bi bile že pripravljene, da podprejo tako oblikovano poročilo o nesreči, medtem ko Kitajska in nekateri eksperti ostajajo previdni. Ladja bi se namreč lahko potopila tudi zaradi neeksplodiranih podvodnih min iz Korejske vojne.

Pakistansko sodišče je oblastem odredilo blokiranje spletnega omrežja Facebook do konca meseca. Razlog naj bi bilo tekmovanje v upodabljanju karikatur preroka Mohameda v knjigi obrazov, proti čemur so v peticiji protestirali islamski odvetniki. Uporaba interneta je v Pakistanu vsaj načeloma svobodna, a oblasti nadzirajo vso spletno vsebino. V preteklosti je bil z utemeljitvijo, da ogrožajo varnostno in politično ureditev, večkrat blokiran dostop do pornografskih in do islama kritičnih vsebin.

Bagram, največje oporišče zveze NATO v Afganistanu, preko katerega v državo vstopa večina okupatorskega moštva, je bil tarča napada talibanskih upornikov. Ti so sporočili, da je v akciji sodelovalo 20 samomorilskih napadalcev, izkupiček pa je enajst ubitih upornikov in sedem ranjenih Natovih vojakov. V oporišču so potrdili, da še vedno potekajo posamični spopadi, zanikali pa so vdor talibanov v samo oporišče. Talibani so sicer za jutri napovedali začetek ofenzive na vlado, tuje sile in diplomate. Za uvod je včeraj v samomorilskem napadu v Kabulu v večna lovišča odšlo pet ameriških in en kanadski vojak ter dvanajst domačinov.

V Demokratični republiki Kongo je bilo zaradi aprilskega napada na mesto Mbandaka, v katerem sta izgubila življenje dva pripadnika mirovnih čet Združenih narodov, na smrt obsojenih osem upornikov. Povod za takratni napad je spor dveh etničnih skupin o ribiških pravicah in ni povezan z nasiljem različnih oboroženih skupin na vzhodu države, kjer poteka največja svetovna mirovna misija Združenih narodov. Organizacije za varstvo človekovih pravic so vladne sile obtožile, da so aprila v ponovnem zavzetju mesta pobile več civilistov. Mbandaka je sicer glavno mesto province Equateur, kjer je lani v spopadih med skupnostima Lobala in Boba umrlo več kot sto ljudi, 200.000 pa jih je bilo prisiljenih zapustiti domove.

V Ljubljani prav sedaj potekajo študentski in dijaški protesti proti vladni politiki na področju mladinske problematike. Glavna ost demonstracije je uperjena proti predlaganemu zakonu o malem delu, štipendijski politiki in spremembam pri financiranju dijaške prehrane. Izpred parlamenta se javlja naš sodelavec Boris:

Tik pred začetkom protesta sta se oglasila oba glavna protagonista v vladnih vrstah. Minister za delo Ivan Svetlik je ponovil stališče, da študentje z malim delom izgubljajo zgolj monopol nad oblikami začasnega dela. Ta naj bi obstajal pri študentskih servisih, nekateri posamezniki pa naj bi na ta račun obogateli. Dodal je še, da sta prvi nalogi dijakov in študentov učenje in študij, kar naj bi ministrstvo omogočalo skozi oblike socialnih korektivov, predvsem z višjimi štipendijami.

Gregor Golobič, minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter vodja sveta za študentska vprašanja je omenil dogovor, da vlada skupaj s študentsko organizacijo pripravi junijsko konferenco o stanju in problemih študentov. Poudaril je željo po neodvisnosti študentske organiziranosti, ki je po njegovem eden ključnih sogovornikov civilne družbe.

Računsko sodišče je predstavilo revizijo zagotavljanja toplega obroka dijakom v šolskem letu 2008/09. Igor Šoltes, predsednik sodišča, je zanikal, da bi objava revizije kakorkoli namerno sovpadala z današnjimi protesti dijakov in dodaja, da je uvedba toplega obroka prispevala k izboljšanju prehranjevalnih navad srednješolcev.



Šoltes se je dotaknil tudi zakonskih sprememb, ki se pravkar dogajajo v parlamentu glede omenjenega področja:



Nenapovedana spontana stavka, ki so jo zjutraj zaradi neizplačanih aprilskih plač sprožili zaposleni v slovenjegraškem Preventu, se je ob devetih končala. Vodstvo podjetja je sporočilo, da bodo plače v najslabšem primeru izplačane 26. maja, saj ima kupec, nemška družba Prevent DEV, dan prej rok za plačilo opravljenih storitev.

Na dogajanje so se z malce zamude odzvali tudi sindikati. Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki imajo v Preventovih družbah 550 članov, so izrazili začudenje nad neizplačanimi plačami, saj doslej v Preventu takšnih problemov ni bilo. Kljub razumevanju stiske delavcev pa se ne strinjajo z nenapovedano izvedbo stavke, saj naj bi bilo to početje mimo zakona. Sindikat napoveduje stavko za 27. maj, če delavci dan poprej ne bodo prejeli plače.

V Goriči vasi pri Ribnici je zopet prišlo do protesta Romov zaradi slabih bivalnih razmer. Šestčlanska družina Hodurovič ribniške občinske oblasti prosi, da jim dajo v najem stanovanje, saj naj bi bilo v občini osem praznih občinskih in državnih stanovanj, medtem ko sami živijo v majhni leseni baraki brez vode, elektrike in sanitarij. Družina je poudarila, da bo pred stavbo občine protestirala dokler se ne najde rešitev. Jožeta Levsteka, župana Občine Ribnica, smo vprašali, ali je med današnjimi uradnimi urami za občane sprejel tudi Hodurovičeve:

Malo pred 16:00 se je izpred parlamenta s protestov še enkrat javil Boris:



Komentarji
komentiraj >>