Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF MOTOJASU FUKIAGE (2501 bralcev)
Četrtek, 27. 5. 2010
Lan



... minister Svetlik: višje odpravnine in daljši odpovedni roki pasivizirajo delavce ...
... Slovenija na račun delavskih pravic raje dosledno izvaja politiko migracij ...
... oboje našteto je v OECD-ju očitno referenca; Pahor v Parizu sprejema vabilo v tako imenovano elito ...
... Severna Koreja prekinja sporazum o izogibanju spopadov z južno sosedo; zdaj lahko poskusijo z referendumom ...

OFF NAPOVEDNIK

24-letni Japonec Motojasu Fukiage, ki je v mesecu dni opravil 227 delovnih ur, je umrl zaradi prekomernega dela. Družini umrlega je sodišče v Kjotu zato prisodilo odškodnino v višini 700.000 evrov.

24-letnik je umrl med spanjem zaradi odpovedi srca. Pred tem je štiri mesece za verigo japonskih restavracij Nihonkaj Soja delal povprečno 14 ur na dan. Po razsodbi sodišča je oče umrlega sicer dejal, da "si ne želi denarja, temveč si želi nazaj svojega sina".

Sodišče je restavraciji naložilo, da mora svojcem umrlega plačati odškodnino, ker niso poskrbeli, da delo zaposlenega ne bi ogrožalo njegovega življenja in zdravja. Odvetnik, ki je zastopal družino, je ocenil, da gre za "epohalno" razsodbo, ki bo imela velike posledice tudi na druge verige restavracij, kjer je prekomerno delo "prepogosto".

Berete v imenu delavcev sveta proti preostalima dvema socialnima partnerjema nabodeni OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Borut Pahor v Parizu uradno prejema povabilo Sloveniji za vstop v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj, ki se ljubkovalno odziva tudi na OECD. Na ta korak čaka naša država od leta 1996, ko je vložila prošnjo za članstvo v organizaciji. Povabilo je plod triletnih pogajanj in eden zadnjih formalnih korakov za pristop k organizaciji.

Povabilo v OECD bo predsedniku vlade Pahorju predal sam italijanski premier Silvio Berlusconi, saj Italija letos predseduje Svetu OECDja. Poleg Slovenije bosta uradni povabili v organizacijo danes dobila še Izrael in Estonija.

Po slovesnem povabilu naj bi Slovenija nato 1. junija v Ljubljani podpisala sporazum o pristopu, ki ga bo moral ratificirati še državni zbor. Sledila bo resolucija OECDja o sprejemu, nato pa bo Slovenija ratifikacijsko listino deponirala pri francoski vladi, s čimer bo postopek pristopa sklenjen.

Vstop med elito, kot nekateri imenujejo OECD, smo si morali zaslužiti z različnimi referencami najžlahtnejšega likberalnega porekla. Opogumljen z vabilom, je minister Ivan Svetlik svoje načrte o fleksibilizaciji trga dela in uvajanja varne prožnosti dodatno začinil. Predolgi odpovedni roki in previsoke odpravnine so po njegovem mnenju lahko prispevek k pasivni varnosti zaposlenih. Zaposlovanje in ohranjanje delovnih mest lahko hkrati varujejo, dolgoročno pa tudi ogrožajo, je poudaril v nagovoru ob pričetku Dnevov delovnega prava v Portorožu. Rešimo njegovo dilemo: izničimo odpravnine in odpovedne roke. Potem dolgoročno problema sploh ne bo več.

Svojo zavezanost ciljem OECD-ja Slovenija potrjuje tudi s sredinim sramotnim aktom izgona 4 delavcev Vegradove hčerinske družbe Gradve.Policisti Policijske uprave Celje so v sredo prejeli prijavo, povezano s šestimi delavci omenjenega podjetja, ki so z zahtevo po izplačilu še neporavnanih obveznostih v ponedeljek zjutraj zasedli prostore Vegrada v Velenju. Ker štirje niso imeli ustreznih dokumentov za bivanje v Sloveniji, so jih policisti odpeljali iz države. Vrnili v Bosno in Hercegovino, medtem ko dva, ki imata začasno bivanje v Sloveniji pravno urejeno, še naprej vztrajata v prostorih Vegrada v Velenju.

Vegrad naj bi bil 70im delavcev dolžan okoli 110.000 evrov. A je slovenska policija dokazala, da terjatve, ki so nastale z delom, znojem, večmesečno odsotnostjo od družine, nečloveškimi bivalnimi razmerami in plačami, ki so slovenskemu delavcu prenizke, očitno nerelevantne. Z birokratsko vnemo je tiste, ki so gradili zgodbo o uspehu, ki je pripeljala tudi do članstva v OECDju, postavila pred svoj prag. Kar je v posmeh ustavnemu določilu o socialnosti te države. Tudi, če slučajno ostaja pravna.

Množičnim kršitvam delavskih pravic, ki jih je v prvi plan pravzaprav postavila šele gospodarska kriza, kar pa ne pomeni, da jih pred tem ni bilo, Amnesty International dodaja tudi nabor svojih. Slovenija je v letošnjem poročilu mednarodne organizacije znova zastopna predvsem z Romi in Izbrisanimi. Pri slednjih je bil z novo zakonodajo storjen velik korak naprej, poudarjajo v organizaciji, kar pa ne pomeni, da so bili popolnoma izbrisani tudi z dnevnega reda, poudarja Nataša Posel:



Direktorica slovenske sekcije mednarodne organizacije je opozorila tudi naproblem Romov v Novem mestu, ki jim je onemogočen dostop do skladišča Rdečega križa s hrano in obleko. Po njenem mnenju gre za jasen primer diskriminacije, s katerim so kršena načela ustave, zakona o uresničevanju načela enakega obravnavanja in statuta Rdečega križa.

Severna Koreja je odstopila od sporazuma z Južno Korejo o izogibanju oboroženih spopadov med državama in napovedala, da se bo v primeru kršenja morske meje odzvala z vojaškim napadom. Južna Koreja pa je medtem v Rumenem morju začela vojaške vaje. Razmere na Korejskem polotoku so se dramatično zaostrile, potem ko je ekipa mednarodnih preiskovalcev prejšnji teden sporočila, da je bil za marčevski potop južnokorejske vojaške ladje kriv severnokorejski torpedo. V incidentu je umrlo 46 južnokorejskih mornarjev. Morska meja med državama ni dokončno začrtana, referendum pa verjetno ne bi pomagal. V Pjongjangu verjetno niti ne vedo za tovrstne imperialistične metode političnega upravljanja.

Na ameriških naslovnicah pa medtem še vedno vztraja nafta, ki se po zaslugi družbe British Petrolem izliva v Mehiški zaliv. Dnevno naj bi se obalam Louisiane in ostalih južnih zveznih držav približevalo 800.000 litrov nafte več. Do eksplozije na naftni ploščadi je prišlo pred dobrim mesecem. Izračunajte sami, lahko pa prisluhnete dopisnici Radia Študent z one strani luže, Lidiji Poljaček:



Jamajškim oblastem je po treh dneh spopadov uspelo prevzeti nadzor nad revnim predelom Kingstona. Nasilje, ki je izbruhnilo v nedeljo, potem ko je premier Bruce Golding pred tednom dni privolil v zahtevo ZDA po izročitvi vodje kriminalne tolpe Christopherja Cokea (Kouka), znanega pod vzdevkom Dudus, se je po treh dneh tako končalo. Jamajške oblasti so v lovu za Cokeom prijele in zaslišale prek 500 oseb, a jim Dudusa ni uspelo ujeti. Uradni Kingston medtem niti ne more več potrditi, ali je Coke sploh še na Jamajki. Na ulicah jamajške prestolnice naj bilo mirno. Spopadi med jamajškimi varnostnimi silami in oboroženimi pripadniki kriminalne tolpe so po zadnjih podatkih terjali najmanj 44 življenj civilistov.

Končujemo pa na domači grudi, kjer se je v predreferendumsko kampanjo vključil tudi eden od odvodov zelene strankarske organiziranosti. Zeleni Slovenije so vabilo na današnjo konferenco za novinarje zaključili z dvoumnimi besedami, citiramo: »Prava rešitev na referendumu je tista, ki bo obema državama omogočala korak naprej in na ta način povečala število članic EU.« Njihov pomen je podrobneje obrazložil predsednik Zelenih Slovenije Vlado Čuš:



Komentarji
komentiraj >>