Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF ČETRTKOVEGA JUTRA (2433 bralcev)
Četrtek, 27. 5. 2010
igorp



... za začetek pogled v preteklost
... da Mirni, Ne Ankaranu ...
... vabilo, ki mnogim ne diši ...
... Izrael s svojo novico ...

OB 7:05

... za začetek pogled v preteklost ...

... napoved za današnji dan ...

... pogled v Španijo ...

Preden se posvetimo tekočim novicam, poglejmo katere omembe vredni dogodki so se zgodili sedemindvajsetega maja. Leta 1840 umre italijanski violinist in skladatelj Niccolo Paganini. Leta 1926 v Tomaju na Krasu v dvaindvajsetem letu starosti zaradi meningitisa umre Srečko Kosovel. Leta 1942 je izveden atentat na državnega prorektorja Češke in Moravske Reinharda Heydricha, ki je vodil projekt »dokončna rešitev«. Leta 1964 pa umre indijski politik Džavaharlal Nehru, premier Indije od leta 1947.

Poleg kupa takih in drugačih forumov političnih strank, kjer bodo predstavljeni tako razlogi za, kot razlogi proti arbitražnemu sporazumu, bo družbeno in politično dogajanje zmerno do pretežno. Na Gozdarskem inštitutu bo potekalo srečanje na temo Gozd in les, dinamika ogljika: od ekosistema do izdelka. Srečanje se prične ob deveti jutranji. Prav tako ob devetih se bo pričela konferenca slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije. Na Debelem rtiču bo v morje strmoglavilo letalo, saj bo v okviru strokovnega usposabljanja kriminalistične policije moč opazovati praktične vaje padca letala v morje. Ni pa povsem jasno ali bo pilot prisilno pristajal na vodi, ali pa bodo simulirali reševanje iz strmoglavljenega letala.

Amnesty International Slovenija bo na novinarski konferenci predstavil redno letno poročilo o kršitvah človekovih pravic v svetu za preteklo leto. Na FDV-ju bodo ob dvanajstih odprli razstavo »Yugostalgia«, kjer si bo moč ogledati serijo portretov nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza- Tita avtorja Walterja Steinacherja. Poleg slik bodo razstavljene tudi fotografije Elene Fajt pod skupnim naslovom Josip Broz Superstar. V Portorožu pa se ob pol drugi uri odpirajo Slovenski politološki dnevi. Tokratna tema je: Politika v krizi, krizne politike, kriza politike.

V Španiji bo parlament odločal o vladnem varčevalnem paketu, saj želi vlada v dveh letih privarčevati kar 15 milijard evrov. Javni sektor bi se moral odpovedati petim odstotkom plače, ki bi bile do leta 2011 tudi zamrznjene, prav tako bi začasno ustavili rast pokojnin. Plače ministrom naj bi se zmanjšale za 15 odstotkov, ukinili pa bodo verjetno tudi davčno olajšavo v višini 2500 evrov vsem parom, ki se jim rodi otrok.

OB 8:05

... da Mirni, Ne Ankaranu ...

... sprejet protikorupcijski zakon ...

... Velika Britanija na ogled postavila svoj arzenal ...

... novica iz sveta nogometa ...

Državni zbor je sprejel predlog ustanovitve 211-te občine. To bo postala Mirna. Po drugi strani je ustanovitev samostojne občine Ankaran padla v vodo. Poslanci so tokrat o ustanovitvi odločali tretjič, a tokrat v ločenem glasovanju za vsak predlog. Za občino Mirna je glasovalo 34 poslancev, za Ankaran pa 29 poslancev, a je bilo v ankaranskem primeru kar 40 poslancev proti ustanovitvi občine.

Poleg glasovanja o občinah pa je parlament sprejel tudi zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Aktualni predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je zakon opisal kot najboljši v Evropi. Komisija z zakonom postaja neodvisen in samostojen državni organ, predsednika in njegova namestnika bo imenoval predsednik države, predsednik komisije pa bo imel šestletni madnat. Zakon med drugim predvideva registracijo lobistov. Proti zakonu je pričakovano glasovala opozicija, za pa koalilcija.

Velika Britanija je prvič v zgodovina javno obelodanila koliko jedrskih konic poseduje. Eden od korakov k strožjemu in bolj transparentnemu globalnemu nadzoru posedovanja in širjenja jedrskih konic tako vključuje tudi dejanje Londona, ki priznava, da ima v lasti in posesti 225 bojnih jedrskih konic. Britanija tako sledi zgledu ZDA, ki so v pričetki meseva obelodanile, da posedujejo 5113 aktivnih bojnih jedrskih konic.

Trenutno največji zapravljivec v svetu športa, predsednik španskega nogometnega kluba Real Madrid, Florentino Perez je potrdil, da so prekinili sodelovanje s trenerjem Manuelom Pellegrinijem. Ta je na klopi belih zdržal eno sezono, nadomestil pa ga bo trener Interja Jose Mourinho. Tudi za njegov prestop bo zaradi še vedno veljavne pogodbe Perez moral seči v žep.

OB 9:05
... vabilo, ki mnogim ne diši ...
... pojdite v park Navje ...
... vizumi za Albanijo in Bih ostajajo do konca leta ...
... Južnoafriški Freddy ...

Premier Borut Pahor bo v Parizu prejel uradno povabilo Sloveniji za vstop v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Slovenija je za članstvo zaprosila že leta 1996, tokrat pa bosta poleg nje povabilo prejeli še Estonija in Izrael. Povabilo bo Pahor prejel iz rok italijanskega premierja Silvia Berlusconija, saj Italija predsednikuje Svetu organizacije. Uradni sporazum bo verjetno podpisan prvega junija, tega pa bo moral ratificirati še državni zbor, čeprav tudi tukaj odločanje na referendumu ne bi bilo nesmotrno.

V novem severnem mestnem parku Navje bo potekal osrednji dogodek Projektnega učenja mladih, PUM Festival. Program PUM je namenjen mladostnikom med 15im in 25im letom starosti, ki so opustili redno šolanje in še nimajo zaposlitve. Devet delavnic bo mladim skušalo prikazati uporabne in zabavne prakse.

Evropska komisija bo verjetno pogojno podprla predlog o odpravi vizumov za Albanijo in Bosno in Hercegovino. Komisija bo postavila določene pogoje, kar hkrati nakazuje, da do popolne odprave vizumske politike do konca leta za omenjeni državi ne bo. Državi naj ne bi dosegali nekaterih standardov. Bosna se mora tako bolj potruditi pri zatiranju korupcije in organiziranega kriminala, Albanija pa mora omogočiti reintegracijo Albancev, ki se vračajo v domovino. Slovenija si prizadeva, da bi vizume odpravili do novembrskih oktobrskih volitev v Bosni, a je bolj realna ocena odprave vizumov konec leta, saj nekatere druge države Unije niso naklonjene hitenju.

Organizatorjem nogometnega prvenstva v Južni Afriki se je zgodilo podobno kot olimpijski Barceloni leta 1992. Eden od vidnejših domačih pevcev, ki bi moral nastopiti na otvoritveni slovesnosti 11 junija, je namreč umrl. Siphiwo Ntshebe sedaj že pokojni operni pevec je umrl zaradi meningitisa.

 

OB 10:05

... aktivist pred japonskim sodiščem ...

... iraški letalski prevoznik bankrotiral ...

... eksplozija v Rusiji ...

... Izrael s svojo novico ...

V Tokiu se je pričelo sojenje aktivistu proti lovu na kite, ki ga je pred meseci zajela japonska kitolovka. Novozelandski državljan Peter Bethune je član društva Sea Sheperd Conservation. Izrekel se je za krivdo v štirih točkah obtožnice, ne pa tudi za peto točko, ki mu očita napad. Grozi mu kar petnajst let zapora. Prvič se je zgodilo, da je bil protestnik proti lovom na kite ujet in pripeljan na Japonsko. Bethune je bil kapitan ladje Ady Gil, ki jo je kitolovka potopila. Sam je nato naslednji dan želel izvesti aretacijo kapitana japonske kitolovke zaradi poskusa umora njegovih članov posadke.

Iraška vlada objavila stečaj državne letalske družbe Iraqi Airways. Družba je bankrotirala potem, ko je sodišče odločilo, da mora Irak Kuvajtu vrniti več kot eno milijardo dolarjev zaradi škode, ki so jo povzročili v iraški vojni leta 1990. Irak je takrat iz okupiranega Kuvajta odnesel veliko količino rezervnih delov in celo nekaj letal.

V ruskem mestu Stavropol je bomba pred koncertno dvorano zahtevala vsaj šest življenj, več kot 40 je ranjenih. Eksplozija je zahtevala žrtve nekaj minut pred pričetkom predstave Čečenske plense skupine. Mesto sicer leži na območju severnega Kavkaza, a se je do sedaj spretno ogibalo večjim napadom.

Verski vodja Judov v nekem naselju na zahodnem bregu se je odločil, da ženske na prihajajočih lokalnih volitvah ne smejo kandidirati. Rabin Elyakim Levanon je ženskam očital pomanjkanje avtoritete, njihov glas pa naj se sliši samo preko ust svojih mož. Zanimivo je, da se še nobena ženska ni prijavila kot kandidatka. Po rabinovih besedah ženskam ne smejo podeljevati avtoritete. Isto velja tudi na volitvah, ko naj bi žena sledila moževemu zgledu.

 

 



Komentarji
komentiraj >>

Re: BRITOFF ČETRTKOVEGA JUTRA
stfk [28/05/2010]

kakšno napako manj v textu nej si pa pisec le prvošč, ne vem kdo je saludos, klemen
odgovori >>