Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF TRADICIONALNO PLEMENSKEGA SESTANKOVANJA (2867 bralcev)
Sreda, 2. 6. 2010
tadejla



… japonski premier odstopil s svojega položaja po zgolj osmih mesecih …
… v Afganistanu se je s pozdravnimi napadi talibanov začela plemenska skupščina …
… Izrael je začel izganjati v napadu na humanitarni konvoj prijete civiliste …
… glede izvajanja programa za enake možnosti žensk in moških je dosežen zakonodajni napredek, praksa še vedno kaže na zakoreninjene vzorce …

OFF NAPOVEDNIK

Finska policija je zopet pokazala, da je neusmiljena pri izvajanju svojih pooblastil. Potem, ko se je zarotniško vključila v slovensko predvolilno dogajanje in na oblast postavila hinavsko zločinsko politično grupacijo, govorimo o tranzicijski levici brez vrednot, se je sedaj vmešala tudi v kriminalno poslovanje v virtualnem svetu. Tako finski policisti marljivo in dosledno raziskujejo kraje virtualnega pohištva v virtualnem muzeju z imenom Haboo na socialnem omrežju. Omenjeni virtualni hotel sicer ponuja virtualno druženje, virtualno popivanje, skrb za virtualno žival in virtualno opremljanje virtualnih sob oziroma stanovanj. Hotel Haboo so tako obiskali tudi virtualni tatovi. No, vodijo jih sicer ljudje v fizični obliki in prav ti s pomočjo ponarejenih spletnih strani pridobivajo uporabniška imena in gesla uporabnikov, s katerimi se prijavijo v hotel in odnašajo pohištvo. Policija opozarja, da imajo tudi virtualne tatvine za tatove lahko povsem realne posledice, saj naj bi bila tudi škoda izjemna. Morda bi morali tatovi svoje sile usmeriti v ustanovitev virtualnega selitvenega servisa. Ohranili bi čar odnašanja pohištva, bili za to plačani, pa še finska politična policija jih ne bi lovila.

Berete virtualni OFF Program fizičnega Radia Študent.

OFF PROGRAM

Po zgolj osmih mesecih je s svojega položaja odstopil japonski premier Jukio Hatojama. Čeprav se je na oblast skupaj s svojo Demokratsko stranko povzpel z všečnimi slogani, kot sta „Ljudstvo na prvem mestu“ in „Bratstvo“, pa je za njegov padec krivo prav neizpolnjevanje predvolilnih obljub. Državljanom je namreč obljubljal, da bo dosegel preselitev ameriške vojaške baze z otoka Okinava, vendar je prejšnji mesec podpisal dogovor z Združenimi državami Amerike, da se bo oporišče preselilo zgolj na manj obljuden del otoka. Zaradi dogovora je iz vlade izstopila ena izmed preostalih dveh koalicijskih strank, Socialdemokratska stranka, za nameček pa se je Hatojama spopadal še z obtožbami o sumljivih donacijah njegovi predvolilni kampanji. Demokratska stranka je sicer avgusta lani prvič po skoraj 50-ih letih vrgla z oblasti Liberalnodemokratsko stranko.

Precej bolje se je v boju za svoj stolček odrezal tajski premier Abhisit Vedžadživa. Na glasovanju o nezaupnici v spodnjem domu parlamenta, ki ga je zaradi nedavnega nasilnega zatrtja protivladnih protestov zahtevala precej pisano sestavljena opozicija, se je potrdila glasovalna disciplina koalicijskih poslancev. Brez posledic je nezaupnico preživel tudi namestnik premiera Suthep Thaigsuban. Prav on je po mnenju protestnikov najbolj odgovoren, da je bilo 10. aprila v spopadu z varnostnimi silami ubitih več kot dvajset ljudi. Vedžadživo sedaj čaka naloga, da razpiše datum predčasnih volitev, kar je bila tudi ena od zahtev protestnikov, vendar je že dal vedeti, da bo najprej počakal na umiritev razmer v državi.

V okupiranem Afganistanu se je začela tretja tradicionalna plemenska skupščina oziroma džirga od padca talibanskega režima leta 2001. 1600 političnih, plemenskih, verskih in ostalih državnih voditeljev bo poskušalo v treh dneh doreči, kako miroljubno integrirati v vsakdanje življenje tiste upornike, ki ne pripadajo ideološki liniji talibanov, zato so hepening poimenovali mirovna džirga.

Ločeno mnenje do sestankovanja je že izrazil Abdulah Abdulah, ki je bil na lanskih spornih predsedniških volitvah glavni protikandidat prejšnjega in sedanjega predsednika Hamida Karzaja. Prepričan je, da je bil dnevni red plemenske skupščine oblikovan za zaprtimi vrati. Svoje mnenje o predvideni reintegraciji upornikov so podali tudi talibani. Med otvoritvenim Karzajevim nagovorom je v bližini šotora ob kabulski univerzi, kjer poteka džirga, odjeknilo več eksplozij.

Izrael je ponoči začel izgon civilistov, ki jih je prijel med napadom na humanitarni konvoj ladij, namenjen v blokirano Gazo. Prijete je poprej, tudi z izgovarjanjem, da gre za teroriste, dodobra zaslišal, k odločitvi za izgon pa je pripomogel mednarodni pritisk. Prva med izpuščenimi je bila skupina turških državljanov, ki so sicer predstavljali skoraj polovico potnikov na ladjah. 142 ljudi iz ostalih muslimanskih držav bo izgnanih v Jordanijo, od koder jim bodo pomagali odpotovati v svoje matične države. Organizatorji humanitarnega konvoja so napovedali nove poskuse prebitja blokade Gaze. Nova tovorna ladja naj bi dosegla vode ob obali te palestinske enklave v tednu dni, julija pa naj bi se tja napotil nov konvoj.

Zaradi ponedeljkovega brutalnega napada, v katerem je umrlo najmanj devet ljudi, je Nikaragva zamrznila diplomatske stike z Izraelom. Spet pa so se z dvoumnim odzivom izkazale Združene države Amerike. Državna sekretarka Hillary Clinton je razmere v Gazi opisala kot nevzdržne in nesprejemljive, vseeno pa ni podala neposredne obsodbe Izraela. Tudi predsednik Barack Obama se je zadovoljil zgolj z izrazi sožalja turškemu premieru Recepu Erdoganu glede mrtvih na turški ladji. Erdogan mu je odvrnil, da Izrael tvega izgubo edinega prijatelja v regiji, kar pa očitno ne vpliva na trgovino z orožjem. Turčija in Izrael sta se namreč že sporazumela, da incident ne bo vplival na dobavo izraelskega orožja Turčiji v vrednosti 183 milijonov dolarjev.

Na državnozborskem odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide je bilo ob obravnavanju poročila o izvajanju resolucije o nacionalnem programu za enake možnosti žensk in moških v zadnjih dveh letih rečeno, da je bil dosežen napredek na zakonodajni ravni, medtem ko vzorci ravnanja v praksi ostajajo trdno zakoreninjeni. Tanja Salecl, direktorica vladnega urada za enake možnosti, predstavlja tista področja, na katerih je bil v zadnjih dveh letih dosežen napredek:



V razpravi na odboru je bilo omenjeno tudi usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja. Poudarjena je bila potreba po enakopravnejši delitvi dela med spoloma v sicer prevladujočem tradicionalnem načinu družinskega življenja. Svoje mnenje nam je predstavil Vito Rožej, poslanec Zaresa, ki se je v razpravi zavzel, da bi v nastajajoči pokojninski reformi ohranili bonuse za skrb za otroke:



Vlada je sprejela tudi načrt izvajanja resolucije za to in naslednje leto, pri čemer je eden od pomembnejših ciljev zavezanost k uresničevanju ukrepov v obdobju gospodarske in finančne krize. Rožeja smo vprašali, kako bi lahko kriza vplivala na večanje neenakosti med spoloma:



V soboto se je delavec iz Makedonije zatekel po pomoč v Službo za nujno medicinsko pomoč v zdravstveni dom v Ljubljani. Mučile so ga ostre bolečine v prsih, a je bil s strani zdravstvenega osebja seznanjen, da nima urejenega zdravstvenega zavarovanja. Povedano mu je bilo, da bo moral plačati 100 evrov, če se izkaže, da pregled ni nujen. Ker očitno ni vedel, da stroške pregleda v nujnih primerih plača država, je odšel domov, kjer je nekaj ur kasneje umrl. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije zahtevajo vključitev Inšpektorata Republike Slovenije za delo, ki naj razišče odgovornost delodajalca, ki delavcu ni plačeval prispevkov za zdravstveno zavarovanje. Tudi o tem se je razgovoril Goran Lukič z Zveze svobodnih sindikatov:



Komentarji
komentiraj >>