Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ŠENGEN NA BRITOFF (2332 bralcev)
Ponedeljek, 14. 6. 2010
Lan



SEDMA
... obletnica vzpostavitve trdnjave Evrope ...
... zmaga flamskih ekstremistov povod za razpad Belgije? ...
OSMA
... eksploziven štart novega iraškega parlamentarnega sklica ...
... Arbaska liga poziva k osvoboditvi Gaze ...
DEVETA
... nemir med Alžirci v Parizu ...
... Obama še četrtič na z nafto ogrožee obale ...
DESETA
... Bagdad po mesecih čakanja čaka še predsednika ...
... Evropa se pripravlja na šparanje ...

SEDMA
Švica in Libija sta podpisali akcijski načrt za rešitev diplomatskega spora, je v Tripoliju povedala švicarska zunanja ministrica Micheline Calmy-Rey. Obenem je napovedala, da bo švicarski poslovnež Max Göldi, ki se je sredi tega spora pred štirimi meseci znašel v libijskem zaporu, odpotoval domov.

Gre za libijsko-švicarski diplomatski spor, ki je izbruhnil po aretaciji sina libijskega voditelja Moamerja Gadafija, Hanibala Gadafija in njegove žene v ženevskem hotelu julija 2008, ker naj bi grdo ravnala s hotelskim osebjem. Spor se je stopnjeval, ko so v Libiji zadržali dva švicarska poslovneža. Švica je nato omejila izdajanje vizumov visokim libijskim predstavnikom, Libija pa prekinila izdajanje vizumov za državljane članic schengenskega prostora.

V malem luksemburškem kraju Schengen je v soboto okoli 300 visokih gostov iz vse Evropske unije obeležilo 25 let od podpisa Schengenskega sporazuma, ki je omogočil "Evropo brez meja", obenem pa okoli nje postavil visok zid. Sporazum je bil sicer podpisan 14. junija 1985, a je zatem trajalo še deset let, da so države sporazum ratificirale in ga začele izvajati tudi v praksi.

V Belgiji po nedeljskem zaprtju volišč kaže na veliko zmago nacionalističnega Novega flamskega zavezništva, ki se zavzema za razdelitev države. Stranka naj bi v bogatejši severni Flandriji dobila med 23 in 32 odstotki glasov, s čimer bo postala najmočnejša politična stranka. Flamski zmagovalec običajno postane tudi belgijski premier. Ta mora sicer pri tem v vladajočo koalicijo pridobiti frankofonske partnerje iz Valonije, zato je možno, da bi zaradi radikalnega programa zmagovite stranke lahko na čelo predsednika vlade prišel tudi Valonec.

OSMA
Nasilje, ki je izbruhnilo v četrtek v mestu Oš na jugu Kirgizistana, ki velja za oporišče strmoglavljenega predsednika Kurmanbeka Bakijeva, se je razširilo še na druge dele države, zato so kirgizistanske oblasti razglasile izredne razmere v celotni regiji Džalal-abad. V spopadih med Kirgizi in Uzbeki v regijah Oš in Džalal-abad je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 97 ljudi, kakih 1200 pa je ranjenih.

Iraško prestolnico je v nedeljo pretreslo pet praktično sočasnih eksplozij, pri čemer je bilo ubitih najmanj dvanajst ljudi, več kot 30 je bilo ranjenih. Do napada je prišlo le dan pred današnjim ustanovnim zasedanjem novega sklica iraškega parlamenta, ki je bil izvoljen že marca.

Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa je obiskal območje Gaze in ob tem pozval k odpravi izraelske zasedbe tega palestinskega območja, ki traja že štiri leta. To je njegov prvi obisk v Gazi v vlogi vodje Arabske lige, do katerega prihaja po nedavnem izraelskem napadu na humanitarni konvoj ladij.

V poplavah, ki so zaradi petkovega obilnega deževja prizadele zahod ameriške zvezne države Arkansas, je po podatkih lokalnih oblasti umrlo 18 ljudi, med njimi je bilo najmanj šest otrok. 22 oseb pa še vedno pogrešajo.

DEVETA
Ustavno sodišče je minuli teden odločilo, ali bi z odložitvijo uveljavitve tako imenovanega zakona o izbrisanih ali njegovo zavrnitvijo na referendumu lahko nastale protiustavne posledice. Odločitev bo predvidoma znana tekom dneva, ko bo jasno, ali bomo o usodi omenjenega zakona odločali državljani na referendumu.

Po zmagi slovenske nogometne reprezentance na svetovnem prvenstvu v proti Alžiriji je prišlo do neredov v pariškem predmestju Versailles, med divjanjem alžirskih navijačev pa je morala posredovati policija, ki je med drugim izstrelila tudi nekaj gumijastih nabojev. Do nemirov pa ni prišlo zaradi rezultata. Navijači so se zbrali pred socialnim centrom, ker so želeli gledati tekmo. Izgredi so izbruhnili, ko so dežurni policisti želeli pregledati dokumente nekaterim navzočim, zato so poklicali okrepitve. Zatem pa je počilo. O ranjenih sicer ni poročil.

Barack Obama bo odpotoval na svoj že četrti obisk Mehiškega zaliva, odkar je 20. aprila eksplodirala naftna ploščad družbe BP. Po vrnitvi bo imel v torek zvečer prvi neposreden nagovor Američanom iz ovalne pisarne. Ameriški predsedniki izkoriščajo tak nagovor, ko so razmere hudo resne.

Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Belgiji po večini preštetih glasov v Flandriji kaže na zgodovinsko zmago stranke, ki se zavzema za razdelitev države, v Valoniji pa socialistov. Vodja flamskih nacionalistov Bart de Wever je v prvih odzivih dejal, da je za dogovor s frankofoni pri sestavi vlade pripravljen žrtvovati premierski stolček.

DESETA
Evropski parlament bo na junijskem plenarnem zasedanju, ki se bo začenja, precej pozornosti namenil prihodnjemu gospodarskemu upravljanju v Uniji. Na dnevnem redu so med drugim tudi razprava o razmerah v Gazi, vprašanje ločitev mednarodnih parov in jezikovne pravice osumljencev v kazenskih postopkih.

V najnovejšem nasilju, ki v zadnjih dneh divja na jugu Kirgizistana, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 117 ljudi, 1485 je bilo ranjenih. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je sporočil, da bo razmislil o vojaški pomoči Kirgizistanu za pomiritev etničnih spopadov, za katero je Moskvo v soboto zaprosila začasna kirgizistanska vlada pod vodstvom Roze Otunbajeve.

Več mesecev po parlamentarnih volitvah se bo na ustanovni seji vendarle zbral novi iraški parlament. Potem ko je vrhovno sodišče 1. junija potrdilo dokončne izide volitev, je razmerje moči v parlamentu znano, še vedno pa ni jasno, kdo bo oblikoval novo vlado. Pred tem mora parlament izvoliti novega predsednika države, kar se utegne zavleči.

Francija je napovedala varčevalni program, ki med drugim predvideva zmanjšanje izdatkov v višini 45 milijard evrov v prihodnjih treh letih. Podobno je v Nemčiji. Berlin je pred dnevi sprejel najzajetnejši varčevalni program v zgodovini države. Do leta 2014 namerava prihraniti 80 milijard evrov, predvsem pri socialnih izdatkih, rez v izdatke pa se obeta tudi gospodarstvu.



Komentarji
komentiraj >>