Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MAKER - Honestly (Birthwrite, 2003) (2772 bralcev)
Petek, 26. 9. 2003
Bozji_dar



Klikni za veliko sliko: maker - honestly Skorajda bi lahko rekli, da v tem trenutku v svetu hip-hopa deluje več dobrih producentov, kot pa dobrih MC-jev. Eden izmed njih, Maker, donedavna še povsem neznano ime, se že s svojim prvencem presenetljivo, pa vendar dokaj suvereno pridružuje vedno večji karavani podzemnih zlagačev ritmov. S svojim poskusom sampladeličnega kolažiranja se sicer vrača k soundu svojih vzornikov iz prve polovice devetdesetih, ko je bila tovrstna estetika na vrhuncu, hkrati pa mu uspeva ustvarjati dokaj samosvoj zvok. Ta sicer ni nič revolucionarno novega, zato pa izžareva dobršno mero individualnosti in predvsem simpatije. Že dolgo časa nisem slišal plošče, ki bi me hkrati spomnila na najboljše, kar je prišlo izpod rok legend, kot so DJ Shadow, Solesides Crew in ekipe zbrane okoli Lavelleove založbe Mo' Wax.
Če je v hip-hopu, vsaj v tistem malo bolj napredno mislečem, zadnje čase slišati vedno več elektronike, to ne velja za današnjega gosta. MAKER s svojim klasičnim pristopom k ustvarjanju hip-hop instrumentalov, kjer osnovni beat oplemeniti z bogve kje izbrskanim samplom starih funky soul uspešnic in vse skupaj nadgradi z organskimi zvoki pihal ali godal ter efekti iz okolice, nemara resda deluje kot kak zakrnel fosil, vendar vse skupaj dovolj spretno sestavi v celoto, ki deluje vse prej kot zastarelo. Če ste mislili, da je tovrsten sampladelični voodoo že izginili iz hip-hopa, razmislite še enkrat.

Plošča Honestly se prične z uvodnim nagovorom Hello, v katerem nas pozdravi seksi vokal pozabljene country pop dive, ki se še enkrat pojavi pred samim koncem plošče. Po tem uvodnem komadu si potencialne uspešnice sledijo kar ena za drugo. Najprej Jumpin Lilly, ki jo je Maker ustvaril skupaj s svojo ekipo Glue, v kateri združuje moči s soborcema Adeemom in DJ DQ-jem. Poskočen komad za na cesto, ki ga v hip-hopu slišimo vedno redkeje, še najbolj spomni na to, kar so pred leti počeli Quannumovci. Na drugi strani spektruma se nahaja temačna, skorajda že apokaliptično zveneča skladba World Of Shadows, v kateri je svoje rimaške sposobnosti posodil naš stari znanec iz Vetrovnega mesta Thawfor. Posebej pa je treba omeniti še vsaj naslovni komad Honestly, v katerem sposojeni MC po imenu Qwel dokazuje, da samplanje znanih tem ni nujno domena producenta. Da to lahko z enako mero dostojanstva počne tudi dežurni gobcač. V refrenu komada namreč obdeluje znano temo, ki jo je njega dni na svet djal danes že zgodovinski Kurt Cobain.

Skozi celotno ploščo Honestly se inštrumentalne skladbe zelo premišljeno izmenjujejo z rimanimi komadi, v katerih so Makerju svoje gobčne spretnosti posodili mnogi lokalni MC-ji, od že omenjenih Qwela in Thawforja, pa tja do Nacrobatsov, Josha Martineza in Lorda 360. Zanimivost čikaškega hip-hopa, ki je v tem trenutku vsaj zame osebno poleg že rahlo izčrpanega Def Juxa in Anticona, nekaj najboljšega v hip-hopu, je prav v tem, da jim je z medsebojnim sodelovanjem uspelo ustvariti izredno zanimivo sceno, pa čeprav ji v tem trenutku manjka neka prvovrstna zvezda, kot je bil recimo pred leti Common.

Kakorkoli že, Maker s svojim prvencem Honestly sicer še ne bo posegel med zvezde, zato pa v nas zbuja upanje po novi generaciji producentov, ki se kljub svoji zazrtosti v prihodnost, vendarle zavedajo svojih korenin iz katerih izhajajo.


Komentarji
komentiraj >>