Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF TRETJEGA POTNIKA (2554 bralcev)
Ponedeljek, 5. 7. 2010
Nejc M.



... v Etiopiji vrh vzhodnoafriških držav o Somaliji ...
... prva obletnica medetničnega nasilja v kitajski provinci Xinjiang ...
... Bronislaw Komorowski novi poljski predsednik ...
... iz stranke Zares izstopil minister za gospodarstvo Matej Lahovnik ...
... Slovenija in Libija podpisali sporazum o odpravi vizumov za imetnike službenih potnih listov ...

OFF NAPOVEDNIK

Če si začetek poletnega novičarskega dolgočasja skušamo popestriti z ne preveč posrečeno črno šalo, potem se vprašajmo, ali obstaja bolj tragičen scenarij hude prometne nesreče od tistega, v katerem umrejo vsi potniki? V kolikor uspemo potlačiti ogorčenje nad nizkotnostjo šale, ki sledi, in si v znak solidarnosti z avtorjem, torej samim seboj, odkimamo, da ne vemo, potem lahko poskušamo slabo šalo dokončati in si odgovoriti z »DA«. Hujše od tega, da v prometni nesreči umrejo vsi udeleženci je to, da je po nezgodi mrtvih več ljudi, kot jih je bilo v njej udeleženih.

Ta močno cenen element iz ameriških kriminalk in srhljivk je severno od nemškega Magdeburga dobil realno preslikavo. Tamkajšnji policisti so med preiskavo močnega trka dveh osebnih avtomobilov, v katerih sta bila »uradno« prisotna samo voznika, odkrili tri trupla. Poleg trupla 59-letnega voznika in 27-letne voznice so policisti v prtljažniku voznikovega avtomobila odkrili še eno mrtvo osebo. Šlo naj bi za do sedaj še neidentificirano žensko truplo.

In ko se zazdi, da dogodek ponuja material za novo nadaljevanje komisarja Rexa, mu vso filmskost in srhljivost odvzame policijska ugotovitev, da je žrtev umrla že pred nesrečo.

Vi pa berete ponedeljkov OFF program brez tretjega udeleženca.

OFF PROGRAM

V etiopski prestolnici Adis Abeba so se na izrednem vrhu o Somaliji zbrali voditelji vzhodnoafriške regionalne skupine Igad. Voditelji vzhodnoafriške regije se bodo skušali zediniti o somalijski politični krizi, ki traja že skoraj dve desetletji. Vlada v Mogadišu naj bi namreč kontrolirala le še nekaj delov somalijske prestolnice, državo pa čedalje bolj obvladujejo islamske milice in nasilje. Na srečanju, ki je po mnenju komentatorjev vnaprej obsojeno na minimalen uspeh, bodo vzhodnoafriški voditelji predvidoma zahtevali zamenjavo mirovne misije sil Afriške unije z misijo Združenih narodov, od mednarodnih donatorjev Somaliji pa bodo zahtevali, da poravnajo svoje obveznosti do države.

Mineva leto dni od začetka izbruha krvavih medetničnih konfliktov v glavnem mestu kitajske pokrajine Xinjiang, Urumčiju. Razmere v tem mestu so leto dni po začetku spopadov umirjene, kljub temu pa so kitajske oblasti na območje poslale okrepljene policijske enote, manjšinskim Ujgurom pa so že pred dnevi priporočile, naj na dan obletnice ostanejo doma. Za nadzor bo pomagalo skrbeti tudi okoli 40.000 kamer, ki bodo snemale območje lanskoletnih spopadov. Spomnimo, val nasilja je sprožila jeza manjšine muslimanskih Ujgurov nad kitajsko prevlado v pokrajini, na kar so se skupine iz vrst etničnih Hanov odzvale s povračilnimi, nasilnimi pohodi. V nasilju je umrlo skoraj 200 ljudi, 1700 pa je bilo ranjenih. Pred roko zakona je do zdaj stopilo okoli 200 ljudi, pri tem pa jih je bilo 26 obsojenih na smrt.

V Mehiki so v 14-ih od 31-ih zveznih držav volivci izbirali regionalne oblasti, med drugim tudi 12 novih guvernerjev. Po prvih znanih rezultatih se največji uspeh obeta opozicijski Institucionalni revolucionarni stranki, ki je oblast uspela obdržati v šestih državah, na oblast pa se je povzpela tudi v treh državah, ki so bile pred tem v rokah političnih tekmecev. Podoben rezultat je dosegla vladajoča Stranka nacionalne akcije, kar pa je zanjo dve leti pred predsedniškimi volitvami vse prej kot uspeh. Poravnano razmerje sil, predvsem pa trend rasti revolucionarne stranke že sedaj obetata izenačeno predsedniško tekmo v letu 2012. Regionalne volitve so sicer minile v znamenju nasilja, v katerem sta bila v predvolilni kampanji ubita dva kandidata.

Dosedanji predsednik poljskega parlamenta in kandidat vladajoče Državljanske platforme, Bronislaw Komorowski, je novi predsednik Poljske. Komorowski je v drugem krogu predsedniških volitev zbral dobrih 5 odstotkov več od protikandidata Jaroslawa Kaczynskega, brata v letalski nesreči preminulega poljskega predsednika Lecha. Kandidat opozicijske stranke Zakon in pravičnost ter nekdanji premier Kaczynski je poraz priznal kmalu po objavi prvih rezultatov, ko je tudi čestital tekmecu in bodočemu predsedniku.

Naslednik Lecha Kaczynskega, Komorowski, svojo zmago vidi kot zmago poljske demokracije, mnogi pa jo vidijo tudi kot zmago investitorjev in finančnih trgov. Ti od novega predsednika pričakujejo dobro sodelovanje s poljskim premierjem in siceršnjim političnim zaveznikom Donaldom Tuskom, ki si prizadeva s tržno usmeritvijo odpraviti veliki proračunski primanjkljaj. Komorowski je sicer slavil že v prvem krogu, a s premajhno večino.

Razmetavanje z javnim denarjem v zasebne namene in zloraba položaja sta v odstop primorala dva člana francoske vlade. Državni sekretar Christian Blanc, pristojen za razvoj pariške regije, je moral odstopiti potem, ko je prišlo na dan, da si je lani privoščil za kar 12.000 evrov kubanskih cigar, njegov kolega, pristojen za razvojno sodelovanje Alain Joyandet pa si je ogorčenje nakopal z uporabo zasebnega letala in s pridobitvijo nezakonitega gradbenega dovoljenja. Brez epiloga zaenkrat ostajata primera ministra za delo Erica Woertha in državne sekretarke, pristojne za šport, Lilane Bettencourt. Prvi naj bi bil vpleten v utajo davkov, druga pa si je na nogometnem svetovnem prvenstvu v Južnoafriški republiki privoščila razkošno hotelsko sobo. Srd francoske javnosti je v teh primerih toliko večji, ker je predsednik Nicolas Sarkozy ministrom zagrozil s sankcijami, če bodo trošili preveč.

Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je izstopil iz stranke Zares. Dejal je, da ga je k izstopu napeljalo dejstvo, da v zadnjem letu praktično ni več aktivno deloval v stranki. Ves čas in energijo namreč vlaga v ministrovanje, ki je v tem času zahtevno. Lahovnik je sicer eden do ustanoviteljev stranke Zares. Ob 16. uri naj bi se na Lahovnikov izstop z izjavo za javnost odzval tudi vrh stranke, s predsednikom Gregorjem Golobičem na čelu.

Slovenija in Libija sta na Brdu pri Kranju sklenili sporazum o odpravi vizumov za imetnike diplomatskih in službenih potnih listov. Sporazum, ki sta ga podpisala generalni direktor za mednarodno pravo in zaščito državljanov ministrstva za zunanje zadeve Andraž Zidar in libijski veleposlanik v Sloveniji Hafed Gaddur, prisostvoval pa mu je tudi premier Borut Pahor, naj bi okrepil gospodarsko sodelovanje med državama. Za to so se v preteklosti že večkrat zavzeli gospodarstveniki iz obeh držav, ki svojo priložnost vidijo predvsem v gradbeništvu, zdravstvu in turizmu.

Urad za varstvo konkurence je Luko Koper kaznoval s 500.000 evri globe zaradi zlorabe prevladujočega položaja pri storitvah vleke in privezovanja ladij. Po mnenju urada je Luka Koper zlorabila svoj prevladujoč položaj na trgu, s tem ko je družbi »S5 – vleka ladij« v letu 2008 onemogočila pridobitev dostopa do priveza za vlačilce v koprskem pristanišču. V največjem domačem pristaniškem podjetju so kršitev priznali, vendar menijo, da je kazen nesorazmerna in previsoka. Podali so zahtevo za sodno varstvo, primer pa bo v nadaljevanju reševal sodnik za prekrške v Ljubljani.

Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije IFIMES bo ob 18. uri gostil ministra za zunanje zadeve Bosne in Hercegovine, Svena Alkalaja. Alkalaj bo imel v avditoriju centra Evropa predavanje z naslovom »Zunanjepolitične prioritete Bosne in Hercegovine s poudarkom na regionalnem razvoju.« Več o samem dogodku pa direktor IFIMES-a, Zijad Bećirović:



Komentarji
komentiraj >>