Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
HUMANITARNA AKCIJA POMOČI PALESTINSKIM OTROKOM (3790 bralcev)
Ponedeljek, 5. 7. 2010
Matej Š.



20. junija je v Slovenijo prispela že tretja skupina palestinskih otrok iz Gaze, ki jih je kruto zaznamovala izraelska agresija konec leta 2008 in v prvih dneh leta 2009. Gre za invalide s posebno težkimi poškodbami, brez rok ali nog, ki v času bivanja pri nas obiskujejo program rehabilitacije na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. Ekipa aktualnopolitične redakcije jih je v preteklem tednu obiskala v samem centru in jih nato spremljala na sobotnem pikniku v Kamniški Bistrici.

20. junija je v Slovenijo prispela že tretja skupina palestinskih otrok iz Gaze, ki jih je kruto zaznamovala izraelska agresija konec leta 2008 in v prvih dneh leta 2009. Gre za invalide s posebno težkimi poškodbami, brez rok ali nog, ki v času bivanja pri nas obiskujejo program rehabilitacije na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. Narava njihovih poškodb je taka, da potrebujejo intenzivno medicinsko oskrbo, ki je v domačem okolju zaradi uničene in ne dovolj razvite infrastrukture ne morejo biti deležni. Humanitarna akcija je ugledala luč sveta na pobudo in s podporo slovenskega predsednika Danila Tűrka, poteka pa pod organizacijskim vodstvom Mednarodne ustanove - fundacije za razminiranje in pomoč žrtvam min, skrajšano ITF-a.

Ekipa aktualnopolitične redakcije je v preteklem tednu obiskala palestinske otroke v rehabilitacijskem centru Soča in jih spremljala na sobotnem pikniku v Kamniški Bistrici. Slednjega je organiziral Arabski klub v Sloveniji in je bil v prvi vrsti namenjen druženju otrok v naravi in izven bolnišnične ustanove. Pozitivni vtisi s teh dveh srečanj potrjujejo uspeh humanitarne akcije. Ta poleg medicinske oskrbe prizadetim otrokom skuša zagotoviti tudi kar se da sproščeno okolje, v katerem bi lahko pozabili na travmatične izkušnje konfliktnega območja s katerega prihajajo. Prepričali smo se, da k temu največ pripomoreta gostoljubnost in pozornost, ki so ju otroci deležni v zares veliki meri. Tako jim je na najboljši način omogočeno doživeti vsaj delček tistega, za kar so bili zaradi tragičnih okoliščin in ne po svoji krivdi do sedaj prikrajšani. Skromen del smo skušali prispevati tudi sami, pri čemer se zahvaljujemo Državni založbi Slovenije, ki je donirala darila v obliki šolskih potrebščin, ki smo jih razdelili otrokom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kot je bilo že omenjeno, ima največjo vlogo pri organizaciji projekta organizacija ITF. Leta 1998 jo je ustanovila slovenska vlada, takrat v prvi vrsti z namenom povojne obnove v Bosni in Hercegovini, s poudarkom na razminiranju območja in pomoči žrtvam min. Delovanje organizacije se je z leti razširilo na celotno regijo jugovzhodne Evrope, velik uspeh in učinkovitost njenega delovanja pa sta botrovala širitvi tudi na postkonfliktna območja Kavkaza in Srednje Azije. ITF se je na ta način izkazal kot najboljši ambasador humanitarnih dejavnosti naše države, njegova najbolj svetla točka pa je nevtralnost in nepristranskost pri političnih vprašanjih ter osredotočenost zgolj na človekoljubno pomoč najbolj ranljivim. O delovanju organizacije in posebej o projektu pomoči palestinskim otrokom iz Gaze smo se pogovarjali z Iztokom Hočevarjem, svetovalcem ITF-a za mednarodne zadeve:



Zgodbe otrok in njihova doživljanja Slovenije nam je predstavil koordinator ITF-a v Gazi, Jabber, ki je pri nas spremljal vse tri skupine. Pogovor je bil posnet na sobotnem pikniku, tako da se opravičujemo zaradi glasnega ozadja, ki je posledica živahnega vzdušja na druženju.



Ob izkušnji humanitarnih dejavnosti ITF-a nas najbolj čudi, da vpliv in izkušnje te organizacije s konfliktnimi območji nimajo večjega vpliva na slovensko zunanjo politiko. Pri tem imamo v mislih predvsem medle, nenačelne in servilne odzive naše diplomacije v primeru oboroženih spopadov, vojaških agresij, militarističnih projektov in množičnih kršenj človekovih pravic, ki slednje praviloma spremljajo. Vseskozi se namreč potrjuje, da je članstvo v mednarodnih organizacijah, predvsem v zvezi NATO, osnova za našo podrejenost interesom velesil in neobčutljivost za človeško trpljenje. Odločno, načelno in nepristransko zavračanje uporabe vojaške sile ter kakršnegakoli kršenja človekovih pravic bi v povezavi s humanitarno dejavnostjo imelo še večjo moralno težo. Na ta način bi se tudi izognili nevarnosti, da postanejo projekti, kot je ta za pomoč palestinskim otrokom, čeprav hvalevreden, zgolj pripomoček za lajšanje naše vesti. Predvsem pa upamo, da tisti, ki so s svojih visokih političnih ali družbenih položajev pričujočo človekoljubno akcijo podprli in omogočili, tega niso storili zgolj v korist lastnih takšnih ali drugačnih interesov.

Palestinske otroke sta spremljala Matej in Erik, oddajo je pripravil Matej.



Komentarji
komentiraj >>