Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SPLAVLJEN OFF (3095 bralcev)
Ponedeljek, 19. 7. 2010
Nejc M.



...Kitajci večajo število raket namerjenih proti Tajvanu...
...v streljanju v Mehiki ubitih 17 ljudi...
...Amnesty International ostro obsodil ukrepe sudanskih varnostnih sil...
...v Sarajevu manifestacija zaradi težavnega položaja delavcev iz BiH v Sloveniji...
... Jelušičeva v Sankt Peterburg po novo ladjo...

OFF NAPOVEDNIK

Vsak fen formule ena ve, da se goreči podporniki rdeče ekipe najdejo tudi med verniki in celo duhovniki. Zato ni nič nenavadnega, da je pred tekmo v Monzi nekaj maš posvečenih prav temu avtomobilskemu športu.

Zdi pa se, da na Nizozemskem niso vajeni športnih navdušencev med posvečenimi. Obdamski duhovnik Paul Vlaar je bil namreč suspendiran, ker je nedeljo pred finalom svetovnega prvenstva v nogometu, mašo posvetil nizozemski nogometni reprezentanci. Mašo je daroval oblečen v oranžna oblačila, medtem ko so verniki, tudi oblečeni v oranžno, peli nogometne pesmi. Cerkev je bila, se razume, okrašena z oranžnimi zastavami.

Iz škofije Haarlem-Amsterdam so v izjavi dejali, da Vlaar ni izkazal potrebnega spoštovanja evharistični svetosti. Škof Jozef Marianus Punt je zato duhovniku odredil obdobje razmisleka s takojšnjim pričetkom.

Zdi se pa tudi, da v barve kraljeve družine odeta maša ni bila po godu vsemogočnemu. Nizozemska reprezentanca v finalu namreč ni uspela premagati Špancev. Ko gre za šport, se najbrž bolj splača podkupiti nemškega hobotničnjaka Paula, kot pa se zanašati na oldskul krščansko molitev.

Vi pa berete ontološko neodvisen OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Tajvanska obrambna študija kaže, da naj bi imela Kitajska do konca leta usmerjenih 2000 raket proti rivalskemu Tajvanu, kljub hitro napredujočim trgovskim vezem med obema državama. Z uporabo takšne vojaške moči, bi Peking lahko uničil devetdeset odstotkov otoške infrastrukture. Povečanje števila raket iz zdajšnjih 1000 na 1400, bi tako lahko načelo odnose, ki so se izboljšali po dveh letih optimističnega dialoga, ki je omogočil neposredne civilne lete in prosto trgovanje med nasprotnicama. 2000 raket kratkega in srednjega dosega, ki bodo postavljene le 160 kilometrov od tajvanske obale, naj bi bile del širšega kitajskega načrta za posodobitev svoje vojske. Tajvanske oblasti so dejale, da mora Kitajska, čeprav si želi mirno združitev z otokom in mu ponuja gospodarske spodbude, odstraniti rakete usmerjene proti Tajvanu, preden bosta obe strani lahko začeli z razpravo o mirovnem sporazumu.

V železniški nesreči na vzhodu Indije je umrlo 56 ljudi, 125 pa je ranjenih. Kaj je vzrok nesreče, zaenkrat ni znano, obstajajo pa špekulacije, da je bila kriva napaka v signalizaciji. Indijski minister za promet Mamata Banerjee ne izključuje niti možnosti sabotaže. Nesreča se je pripetila, ko je potniški vlak na poti v Kalkuto trčil v zadnji del vlaka, ki je stal na železniški postaji na območju Birbhuma. Trk je bil tako silovit, da je streha enega izmed vagonov trčila ob nadhod nad tračnicami. Policijska preiskava je v teku. Nesreče so sicer pogost pojav na indijskih državnih železnicah, ki povezujejo vsak kotiček te velike države.

Humanitarna organizacija Amnesty International je teden dni po tem, ko je mednarodno kazensko sodišče obtožbam zoper sudanskega predsednika Omarja al Baširja dodalo še genocid, izdalo poročilo, ki ostro obsoja ukrepe sudanskih varnostnih sil. Poročilo opisuje kampanjo nasilja in zastraševanja proti tistim, ki so izrazili nasprotovanje vladi. Te naj bi samovoljno aretirali, pretepali in mučili. Po mnenju mednarodnega kazenskega sodišča naj bi obstajalo dovolj dokazov, ki pričajo o tem, da je sudanski predsednik kazensko odgovoren tudi za genocid. Vasi in mesta, ki so bila tarče vladnih sil, naj bi bilqa po mnenju sodišča izbrani na podlagi njihove etične sestave. Al Bašir zanika vse obtožbe in ne priznava pristojnosti sodišča.

Prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike Nelson Mandela je včeraj praznoval 92 let. Organizacija Združenih narodov je dan, posvečen borcu za človekove pravice, razglasila za mednarodni praznik. Mandela je vodstvo države prevzel leta 1994, ko so izvedli prve demokratične volitve, na katerih so lahko sodelovali temnopolti državljani. Za svoja prizadevanja je prejel tudi Nobelovo nagrado za mir.

Visoka predstavnica Evropske unije za zunanjo in varnostno politiko, Catherine Ashton, je med obiskom revnega obalnega dela Palestine pozvala k nadaljnji omilitvi triletne izraelske in egiptovske blokade Gaze. Dejala je, da je stališče Evropske unije zelo jasno. Po njenih besedah unija želi, da bi se ljudje in blago lahko prosto gibali v in iz Gaze. Ashtonova je še dejala, da bodo še naprej skrbeli za svetlejšo prihodnost tamkajšnjih otrok, prebivalcem Gaze pa je treba dovoliti, da vodijo svoja lastna podjetja in ustvarjajo lastno gospodarstvo. Konkretnih zahtev po popolni ukinitvi ilegalne blokade Gaze od Ashtonove seveda ni bilo slišati.

Prebivalci New Yorka, ki so bili kdaj obtoženi vožnje pod vplivom alkoholnih substanc, bodo z naslednjim mesecem pod velikih nadzorom. Približno 4000 Newyorčanov bo v svoje avtomobile moralo namestiti kontaktno ključavnico, ki bo avtomatsko zaklenila avtomobil, če bo voznik v posebno merilno napravo napihal več, kot je dovoljeno. Poleg tega bodo vozniki tudi tekom vožnje morali dokazovati svojo »treznost«. Cena namestitve take naprave znaša približno 100 dolarjev, mesečna obrabnina pa znesek poveča za polovico. Mestno vodstvo naj bi tako onemogočilo vožnjo pod vplivom alkohola.

Rojstnodnevna zabava v severnem mehiškem mestu Torreon se je po tem, ko so nanjo vdrli neznanci in začeli brez opozorila streljati, končala tragično. V napadu je umrlo 17 ljudi, najmanj 18 pa jih je ranjenih. Med žrtvami, ki so bile stare med 20 in 30 let, je bil tudi slavljenec zabave. Napadalci so se v mesto, ki je pomembna tranzitna točka tihotapljenja droge v Združene države, pripeljali z več avtomobili, vdrli na zabavo in z avtomatskimi puškami streljali na vse, kar se je premikalo. Zvezna policija zaenkrat še nima podatkov o kartelu, ki je izvedel enega najbolj krvavih spopadov v narko vojni. Več kot 26.000 ljudi je bilo v Mehiki ubitih v zadnjih štirih letih, ko je mandat ministrstva za notranje zadeve prevzel Felipe Calderón, ki se sooča s kritikami, da ima premalo izkušenj v boju proti trgovini z drogami.

V Sarajevu poteka manifestacija z namenom predstavitve težavnega položaja delavcev iz Bosne in Hercegovine v Sloveniji. Dogodek so organizirali Organizacijski odbor CAZIN, Nevidni delavci sveta, Socialni center Rog, gibanje Dosta, in Združenje za politične vede Fakultete za politične vede v Sarajevu. Tam se nahaja tudi naš sodelavec Franci Iskra:

Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič potuje v Sankt Peterburg, kjer bo v sredo slovesnost ob splavitvi nove slovenske ladje. Ministrica se bo danes in v torek srečala s proizvajalci in predstavniki mednarodne družbe, ki skrbi za prevzem ladje. Novo večnamensko plovilo tipa »svetljak«, ki so ga izdelali v sanktpeterburški ladjedelnici Almaz, se bo imenovalo Triglav, ladja pa bo poleg nadziranja slovenskega akvatorija nudila tudi podporo potapljačem, sodelovala pri reševanju na morju in pomagala pri naravnih in drugih nesrečah na morju. Vrednost osnovne pogodbe znaša 34,995 milijona dolarjev in bo poplačana v celoti iz klirinškega dolga.

Generalna sekretarka Državnega zbora Mojca Prelesnik je danes na novinarski konferenci predstavila, koliko bo stala odprava škode, ki je nastala na majskih študentskih demonstracijah.



Vrednost škode je od prvotno ocenjene 27 tisoč Evrov tako narasla na kar 86.000. Na naše vprašanje, zakaj se v Državnem zboru niso obločili za tožbo proti organizatorjem, ki so jih napovedovali takoj po demonstracijah Prelestnikova odgovarja.



Predstavniki več novinarskih aktivov so se po petkovem srečanju s kulturno ministrico Majdo Širco sestali še s predsednikom vlade Borutom Pahorjem. Novinarji so Pahorju podobno kot pred tem Širci izrazili zaskrbljenost nad aktualnimi razmerami na področju medijev in pričakovanje, da jih vlada zakonsko uredi. Po mnenju novinarjev bi aktivi morali imeti večjo vlogo pri spreminjanju lastništva medijev, spremembi statutov in imenovanju odgovornih urednikov. Ali je premier Pahor prisluhnil novinarjem in izrazil pripravljenost, da vlada težave zakonsko uredi, smo vprašali predstavnik aktiva novinarjev časnika Večer, Matijo Stepišnika:



Pod prejšnjo oblastjo je bila vlada tista, ki je pritiskala na medije, pod to pa so mediji in novinarji tisti, ki pritiskajo na vlado. Stepišnik meni, da je tako tudi prav.



V podjetju Arctis Pameče, nasledniku podjetij Triso in kasneje Dile, zaposleni Boris Domanko, Slavka Trost in Milan Jeromel stavkajo od prejšnjega ponedeljka. Razlog za stavko je dolg, ki ga direktor Dušan Grabnar ni izplačal, kot je obljubil. Govorili smo s sindikalnim zastopnikom in stavkajočim, Borisom Domenkom.

OFF so pripravili Nejc in Boris ter vajenca Nika in Božidar.



Komentarji
komentiraj >>